20 tydzień ciąży

Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży – każdy miesiąc, tydzień i dzień przynosi nowe doświadczenia i w każdym z nich, zarówno w twoim ciele, jak i twojego maluszka zachodzą duże zmiany. 20 tydzień ciąży to dokładnie 5 miesiąc i 2 trymestr ciąży czyli połowa. Co dzieje się teraz w twoim brzuszku? Jak rozwija się maluch? Jakie zmiany zachodzą w tobie? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Po pierwsze – mama się zmienia
20 tydzień ciąży to czas, w którym brzuszek coraz bardziej się zaokrągla i jest już widoczny. Zapewne każda mama w tym czasie zauważa, że piersi się bardzo powiększyły (nawet o kilka rozmiarów), biodra zaokrągliły a nam może już przybyło kilka kilogramów. To jest więc dobry czas, by wybrać się na zakupy i sprawić sobie kilka ubrań w większym rozmiarze. Niektóre mamy wybierają typowe ubrania ciążowe w sklepach dla pań w tym błogosławionym stanie. Inne z kobiet z kolei inwestują w rzeczy oversize lub wybierają te o większym rozmiarze. Warto postawić na ubrania, które nie będą nas uciskać ani ograniczać ruchów. Szczególnie dotyczy to spodni. Lepiej chodzić w luźnych dresach lub legginsach (bez gumek) w pasie. Również piżamę ze spodniami warto zastąpić luźną koszulą, która będzie wygodniejsza do spania. A spanie może przybierać trochę kłopotów, gdyż brzuszek rośnie. Ważne, by mama spała na boku (szczególnie wskazany jest lewy bok).

Po drugie – co dzieje się teraz w brzuszku?
W 20 tygodniu ciąży macica również jest dużo większa i coraz bardziej wyczuwalna. W tym czasie przyszła mama może odczuwać w ciągu dnia delikatne skurcze. To objaw całkowicie normalny, gdyż ciało powoli z każdym dniem przygotowuje się do porodu. 20 tydzień jest też bardzo wyjątkowy dla mamy i malucha. To w nim często dają się odczuwać ruchy dziecka. Mama może poczuć delikatne kopnięcia zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Jeżeli Tatuś będzie cierpliwy – również poczuje swoje maleństwo.

Po trzecie – samopoczucie mamy
Ten czas jest raczej spokojnym momentem dla mamy. Mamy są zrelaksowane, przyswojone z faktem, iż zostaną mamami. Pojawia się u nich większy apetyt oraz zdarzają różnego rodzaju zachcianki np. na słodkości, na rzeczy słone lub kwaśne. To również czas, kiedy mogą dokuczać mamom zaparcia. By temu przeciwdziałać warto wypijać zaraz po wstaniu szklankę siemienia lnianego, który reguluje procesy trawienne i zawiera szereg dobroczynnych dla ciężarnej substancji, takie jak: witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, żelazo i magnez.
Kwas foliowy jest niezbędny dla ciężarnych, dlatego też lekarze często zalecają przyszłym mamom suplementację nim podczas trwania całej ciąży. Jeżeli nie przepadamy za siemieniem lnianym, można je zastąpić ciepłą wodą z odrobiną miodu.

Po czwarte – rozwój bobasa
Maleństwo w brzuszku intensywnie się rozwija, a każdy dzień sprawia, że umie coraz więcej. 20 tydzień ciąży to czas kiedy rozwijają się połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Maluch powoli uczy się ćwiczyć zmysł równowagi. To również czas, gdy dzidziuś słyszy i odczuwa emocje mamy. Wsłuchuje się w różne dźwięki i zapachy i wyraża to swoimi ruchami. Wiele pań w tym czasie słucha muzyki relaksacyjnej lub klasycznej, właśnie ze względu na dziecko. Zdarza się tak, że po urodzeniu maluch dobrze rozpoznaje dźwięki, które słyszał jak był w brzuchu. Taki relaks jest idealny dla waszej dwójki.
W ty czasie dzidziuś ma już około 17 centymetrów długości, czyli tyle, co banan i waży ok. 270 – 300 g. Jest mu jeszcze na tyle wygodnie, że ma miejsce na przemieszczanie się oraz fikanie koziołków. Mimo, iż jego oczka są jeszcze zamknięte reaguje na różne bodźcie. W tym czasie mama powinna unikać wielkiego hałasu, ciężkich i nieprzyjemnych dźwięków, pomieszczeń o brzydkim zapachu oraz negatywnych emocji. Jak wynika z powyższego – maluch wszystko czuje razem z mamą.

Po piąte – płeć dziecka
W tym czasie wiele mam poznaje płeć dziecka. Lekarz dokładnie widzi, czy na świat przyjdzie chłopczyk czy dziewczynka. To dobry czas, by powoli zaopatrzyć się w podstawowe ubranka dla malucha. W związku z tym, iż w pierwszych tygodniach niemowlę bardzo szybko rośnie i przybiera na wadzę nie warto kupować mnóstwa ubrań o tym samym rozmiarze. Poleca się kupić po 7 zestawów (na cały tydzień) w rozmiarze 56cm i 62 cm. Doskonale sprawdzą się pajacyki, śpioszki, bodziaki, skarpetki, czapeczki, cieplejszy sweterek i kilka pieluch.
Na usg możesz zobaczyć dokładniej maluszka oraz poznać jego rysy. Lekarz dokładnie pokaże twarzyczkę, która coraz bardziej zaczyna przypominać twarz noworodka. Mamy na pewno mogą dostrzec nos, który zaczyna nabierać kształtów oraz kości ucha, które są już w pełni rozwinięte.

Po szóste – usg połówkowe
20 tydzień ciąży to czas na bardzo ważne badanie czyli tzw. badane połówkowe. Podczas dokładnego usg, lekarz może określić wielkość dziecka, ocenić ilość płynu owodniowego oraz budowę i lokalizację łożyska. Lekarz sprawdza ponadto, czy wszystkie narządy wewnętrzne wykształciły się prawidłowo. To również moment, w którym można wykluczyć różne choroby (a w razie ich stwierdzenia) – wyleczyć jeszcze jak maluch będzie w brzuchu mamy. To również po tym badaniu, rodzice często dostają zdjęcie malucha w 3d.

Podsumowując, 20 tydzień to ważny czas dla rozwoju dziecka i mamy. Nie tylko dlatego, że jest to dokładnie połowa ciąży ale i dlatego, że w naszym organizmie i maluszka zachodzi dużo procesów. To czas, w którym ważny jest odpoczynek i dbanie mamy o siebie i o malucha. Róbmy to na co mamy ochotę. Gdy czujemy się gorzej, spędźmy dzień w łóżku na oglądaniu ulubionych seriali, czytaniu książek lub słuchaniu relaksacyjnej muzyki. Wsłuchujmy się również w potrzeby maluszka. Nie Jedzmy zdrowo i regularnie oraz dbajmy o podstawowy ruch. Długie spacery na świeżym powietrzu, wyjście na basen będzie idealnym sposobem na rozruszanie się. Taki ruch fizyczny również pozwoli na uniknięcie bólu pleców (który w tym czasie się pojawia) oraz zapobiega bólu i opuchliźnie nóg. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Powodzenia przyszłe mamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here