Badanie glukozy – jak się przygotować?

0
487

Badanie glukozy jest stosunkowo często wykonywanym badaniem. Zaleca się je kobietom ciężarnym pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Również inni pacjenci obu płci mogą mieć zalecone badanie glukozy. Wykonuje się je u osób, u których podejrzewa się cukrzycę lub występuje wysokie ryzyko zachorowania. Jak przygotować się do badania glukozy?

Badanie glukozy – jak wygląda?

Badanie glukozy nazywane jest krzywą cukrową. Robi się je w laboratorium. Polega na pobraniu krwi pacjenta przed podaniem glukozy, a następnie po upływie godziny i następnej godziny. Po pierwszym pobraniu krwi pacjent musi wypić roztwór glukozy. W niektórych laboratoriach dostępne są różne warianty smakowe, by cały proces był mniej niekomfortowy. U niektórych ciężarnych wykonywane są tylko dwa pobrania krwi.

Badanie to polega na obserwacji, w jaki sposób wchłaniana jest glukoza przez organizm i jak radzi sobie on z wydzielaniem insuliny. Różni pacjenci mają zlecone tego typu badania. Glukoza w ciąży badana jest obowiązkowo u wszystkich pacjentek. Zleca je prowadzący ciążę ginekolog. Dzięki temu może on sprawdzić, czy pacjentka nie cierpi na cukrzycę ciążową. Jeśli wyniki na to wskażą – może on podjąć odpowiednie kroki i leczenie, by pacjentka cieszyła się zdrowiem. Wykonuje się je także u pacjentów z podejrzeniem cukrzycy oraz u tych, u których ryzyko zachorowania jest wysokie. Dzięki temu cukrzyca może zostać szybko wykryta we wczesnym stadium, gdy nie spowoduje jeszcze powikłań.

Badania – glukoza na czczo. Jak się przygotować?

Badania te wykonuje się na czczo. Oznacza to, że przez co najmniej 8 godzin poprzedzających pobranie krwi pacjent nie może jeść. Nie powinno się także pić wody, również w czasie wykonywania badania, czyli przez około 2 godziny. Pierwsza próbka pobierana jest przed wypiciem roztworu glukozy, a następna jedna lub dwie próbki – po wypiciu. U osób, które borykają się już z cukrzycą, badanie glukozy wykonuje się także po posiłku.

Przed badaniem warto dobrze się wyspać. Odpoczynek przed badaniem zmniejszy ryzyko wystąpienia zawrotów głowy oraz omdlenia. Osoby, które są wyjątkowo wrażliwe powinny przyjść do laboratorium z osobą towarzyszącą. Przed badaniem nie wolno pić alkoholu oraz uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Złamanie tych zaleceń może wiązać się z zakłamaniem wyników. Również po nieprzespanej nocy nie warto wykonywać badania, ponieważ wynik nie będzie miarodajny.

Roztwór glukozy to bardzo słodki napój, który może być trudny do spożycia dla niektórych pacjentów. Część laboratoriów posiada smakowe roztwory glukozy. W niektórych przypadkach można także wcisnąć do roztworu sok z cytryny.

Badanie glukozy a cukrzyca

Wszyscy pacjenci powinni regularnie badać poziom glukozy we krwi. Badania te pozwalają na szybkie wykrycie cukrzycy i wprowadzenie leczenia. Im później zostanie wykryta choroba, tym poważniejsze powikłania czekają na pacjenta.

Pacjenci chorujący na cukrzycę także powinni regularnie badać poziom glukozy we krwi. Pozwala to na kontrolowanie, czy ich wyniki mieszczą się w przedziale. Wartość nie powinna przekraczać 130 mg/dl na czczo. Po posiłku – 180 mg/dl.

Badanie glukozy – kiedy robić? Jak często?

Badanie glukozy powinno być wykonywane raz do roku zarówno i zdrowych pacjentów, jak i u tych, którzy mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Badanie glukozy – cena nie jest wysoka. Badanie to kosztuje ok. 20-25 zł w zależności od laboratorium. Do codziennego badania cukru we krwi warto skorzystać z glukometrów. Są one szczególnie przydatne diabetykom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here