Ciąża po czterdziestce - jak o siebie dbać i czemu jest ona niebezpieczna dla zdrowia?

Marzeniem wielu kobiet jest posiadanie dziecka. Czasem jednak na skutek problemów z bezpłodnością czy innymi czynnikami związanymi z problemami hormonalnymi sprawiają, że w ciąże jest zajść bardzo trudno. Jednak jak pokazują badania, coraz częściej decyzja o zajściu w ciążę zapada bardzo późno, głównie przez wzgląd na karierę i rozwijanie swoich zainteresowań. Stawia się na to coraz większy nacisk, zamiast pomyśleć o macierzyństwie jak najwcześniej, niwelując jednocześnie różne powikłania które mogą grozić kobietom rodzącym w swoich późnych latach rozrodczych. Czy ciąża po 40 roku życia jest bezpieczna, i jakie skutki zdrowotne może nieść?
Urodzenie dziecka to dla organizmu ogromny wysiłek. Kobiety w ciąży muszą zatem dbać o swój stan zdrowia, odżywianie i dostarczanie wszelkich niezbędnych produktów poprzez zbilansowaną dietę. Organizm kobiety w sile wieku jest maksymalnie do trzydziestego roku życia, i to własnie wtedy przypada najlepszy okres na rozród. Wówczas jest to bezpieczne zarówno dla kobiety jak i dziecka, ponieważ organizm jest na tyle silny, że bez problemu może znieść ciążę i poród. Jednak jeśli zdarza się, że kobieta zbliżająca się lub już po czterdziestce zachodzi w ciążę, niesie to za sobą szereg powikłań wysoce możliwych do wystąpienia ze względu na wiek ciężarnej. Kobieta po czterdziestce z medycznego punktu widzenia jest mniej wydolna fizycznie niż wtedy, gdy miała od 20 do 25 lat. Obciążenie organizmu w ciąży dla kobiety jest o wiele bardziej ryzykowne, bowiem serce musi przepompować około 2 lub trzech litrów krwi więcej, co może być bardzo odczuwalne i wpływać na stan zdrowia. Czasem również zdarza się, że kobieta po czterdziestce boryka się z jakimiś przewlekłymi chorobami typu cukrzyca czy nadciśnienie, co również w połączeniu ze stanem błogosławionym może nieść szereg powikłań i trudności z donoszeniem ciąży. Ponadto powszechnie znany jest fakt, że ciąża po 40 roku życia niesie za sobą wysokie ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka, o wiele wyższe niż u kobiet rodzących w przedziale wiekowym od 20 do 25 lat. Potwierdzone naukowo zostało również to, że znacznie wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt przez kobiety po czterdziestce. I choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się bardzo radosną nowiną, z punktu widzenia medycyny jest to ogromne zagrożenie zarówno dla kobiety jak i maluchów.
Ciąża po czterdziestce ma zdecydowanie swoje zalety jak i wady. Często kobiety w tym wieku są już spełnione zawodowo i mają stałe i wysokie przychody, dzięki czemu komfort życia jest wysoki, a myśli o ciąży dopiero wtedy się pojawiają. Jednak ciąża w tym wieku, szczególnie pierwsza, może być bardzo ciężkim doświadczeniem dla kobiety, ale przede wszystkim męczącym – ciężej się poruszać, trudno złapać oddech, pojawiają się bezsenne noce i ogólne złe samopoczucie. Organizm kobiety po czterdziestce jest znacznie słabszy w porównaniu z jego stanem sprzed kilkunastu lat. Ciąża to obciążenie i wysiłek dla organizmu, i o tym należy przede wszystkim pamiętać. Oczywistym jest fakt, że kobieta w ciąży powinna o siebie dbać, ale przede wszystkim o swoją dietę. Powinna być ona zbilansowana i bogata we wszelkie najważniejsze składniki, by ani dziecku, ani kobiecie w ciąży niczego nie brakowało. Ponadto warto kontrolować swój stan i dziecka znacznie częściej niż zaleca się to w przypadku standardowej ciąży. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, jednak bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka jest bezcenne. Dodatkowe badania czy wizyty zlecane przez lekarza należy wykonywać w terminie, i przede wszystkim ściśle trzymać się wytycznych jakie dostaniemy od lekarza prowadzącego. Odpoczynek, relaks i oszczędzanie sił to również bardzo ważny aspekt w ciąży po czterdziestym roku życia. jest to niejako wymuszone przez organizm, osłabiony przez ciążę i ogólny stan samopoczucia, dlatego nie warto przeciążać się w tym czasie pracą, a skupić się należy przede wszystkim na swoich potrzebach i sygnałach organizmu. Wszelkie nieprawidłowości czy wątpliwości należy bezdyskusyjnie konsultować z lekarzem, ponieważ duże ryzyko towarzyszące kobiecie po czterdziestce noszącej dziecko sprawia, że nasze nawet najmniejsze obawy czy odczucia mogą okazać się groźne dla dziecka i przyszłej mamy. Nie należy również przesadzać, i rezygnować z dotychczasowych przyjemności. Dobry nastrój, pozytywne nastawienie i przede wszystkim dużo wypoczynku jest bardzo istotne w tych dziewięciu miesiącach. Rzadko która ciąża po 40 roku życia kończy się porodem naturalnym, i warto się do tego przygotować. Jest to spowodowane dużym obciążeniem dla organizmu którego kobieta może nie znieść, i ze względu na bezpieczeństwo jej i dziecka, najczęściej zaleca się poród poprzez cesarskie cięcie.
Jeżeli kobieta po czterdziestce zachodzi w ciążę, z pewnością nie przewiduje czarnego scenariusza jakim jest poronienie. U kobiet w tym wieku jest to prawdziwy dramat który kończy się tragicznie, bowiem na dalsze starania najczęściej bywa za późno, a czasem komplikacje pojawiające się podczas poronienia na zawsze kończą marzenia kobiety o spłodzeniu dziecka. Stąd też wielu lekarzy i specjalistów apeluje, by na ciąże decydować się maksymalnie do 35 roku życia, jeżeli zależy nam na posiadaniu zdrowego dziecka, ale przede wszystkim chcemy być zdrowe i nie musieć walczyć z innymi powikłaniami. Ciąża po czterdziestce jest ryzykowna, jednak dla wielu kobiet nie jest to żadna przeszkoda by starać się o dziecko. Należy jednak sprawić, by cała ciąża była pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego, by w czas móc wyeliminować ewentualne niebezpieczeństwo dla dziecka i mamy.
Jeżeli mamy czterdzieści lat lub więcej, i dopiero dojrzałyśmy do decyzji o założeniu rodziny i urodzeniu dziecka, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza ginekologa który pomoże nam zrozumieć różne aspekty tej decyzji ale przede wszystkim zajmie się naszą ciążą i zapewni bezpieczną opiekę i szczęśliwe rozwiązanie. Szereg badań i nierzadko kuracje pomagające uporać się z niepłodnością są jedynie początkiem, jednak zdecydowanie wartym świeczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here