Czyszczenie zębów za pomocą wody

Czy doustny irygator jest skutecznym sposobem na czyszczenie przestrzeni międzyzębowej? Nowe badania wykazały, że w porównaniu z nićmi dentystycznymi urządzenia te wypadają nieco lepiej, pomagając zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwawienia dziąseł i wywołania ich zapalnego stanu. W poniższym tekście przedstawione są wyniki trzech badań, w których wykorzystano trzy różne sposoby, aby potwierdzić to twierdzenie.

Nowe badania wykazały, że irygatory dentystyczne, znane również jako irygatory stomatologiczne lub wykałaczki wodne, zmniejszają ryzyko wystąpienia krwawienia i zapalenia dziąseł lepiej niż nić dentystyczna. Godne zaufania są na przykład irygatory od firmy Jetpik.pl. Trzy badania wykorzystujące trzy różne metodologie wykazały ten efekt.

Pierwsze badanie

Badanie z 2011 roku wykazało, że urządzenia wykorzystujące wodę do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami są znacznie lepsze niż nić dentystyczna przy zmniejszaniu krwawienia. Pomiary przeprowadzono po dwóch i czterech tygodniach. Warto zauważyć, że już po dwóch tygodniach irygatory dentystyczne były dwukrotnie bardziej skuteczne niż nić dentystyczna. Po czterech tygodniach krwawienie dziąseł powróciło do poziomu wyjściowego dla nici dentystycznej, podczas gdy grupy irygacyjne nadal wykazywały znaczącą poprawę. Nie stwierdzono za to żadnych różnic w skuteczności usuwania resztek jedzenia pomiędzy irygacją a nicią dentystyczną.

Drugie badanie

Pierwsze badanie zostało potwierdzone kolejnym. Naukowcy stwierdzili w nim, że używanie wodnych wykałaczek jest do 93% lepsze w zmniejszaniu krwawienia i do 52% w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia zapalenia dziąseł niż ma to miejsce w przypadku stosowania nici dentystycznej. W badaniu wykorzystano irygatory w połączeniu z ręczną lub dźwiękową szczoteczką do zębów i porównano je do zestawu ręcznej szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Co ważne, nawet grupa, która korzystała ze szczoteczki dźwiękowej, zmniejszyła krwawienie i poprawiła wyniki zapalenia dziąseł za pomocą irygacji. Grupy irygacyjne były równie skuteczne jak grupa ręczna przy usuwaniu resztek.

Trzecie badanie

W trzecim badaniu przetestowano szczoteczkę elektryczną w zestawie z irygatorem dentystycznym wyposażonym w nową, stożkową końcówkę ortodontyczną na młodzieży w wieku od jedenastu do siedemnastu lat. Wyniki porównano do tych osiągniętych przez ręczne szczoteczki do zębów i nici dentystyczne oraz przez szczoteczki nie wsparte żadnym sposobem czyszczenia przestrzeni między zębami. Po czterech tygodniach okazało się, że irygator i szczoteczka usunęły trzy razy więcej resztek jedzenia niż szczotkowanie i nitkowanie oraz pięć razy więcej niż samo szczotkowanie. Irygacja zmniejszyła również krwawienie skuteczniej niż pozostałe dwie grupy – o 26% w stosunku do grupy szczotkowania i nitkowania oraz o 53% w stosunku do grupy, która zęby wyłącznie szczotkowała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here