Endoproteza stawu biodrowego i tym podobne.

Chyba wszystkie się go obawiamy. Niezależnie od tego, w jakim wieku teraz jesteśmy, na pewno martwimy się swoim zdrowiem, bo wiemy, jak krótkie potrafi być ludzkie życie. Niejednokrotnie same spotkałyśmy się już ze śmiercią bliskich nam osób. Musiałyśmy żegnać swoich przyjaciół lub członków rodziny i to tylko dlatego, że odpowiednio wcześnie nie zajęli się oni swoim zdrowiem i nie postarali się zmienić czegoś, przez co zachorowali później na nowotwór czy inne schorzenia. Zawal u kobiet jest coraz częściej wykrywany, dlatego nawet jeśli nie przekroczyłyśmy jeszcze pułapu trzydziestu lat, i tak martwimy się o to, że z czymś takim mogłybyśmy same się spotkać. Oczywiście w żadnym wypadku tego nie chcemy i staramy się znaleźć sposób na to, aby tego zawału uniknąć. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie zaplanować całe swoje życie. Pewnych sytuacji nie możemy przewidzieć czy jakkolwiek się do nich przygotować. Oczywiście nie zmienia to faktu, że musimy o siebie dbać, jeśli chcemy żyć jak najdłużej i przeżyć te dni jak najlepiej. Być może to nasza własna troska o swój organizm pozwoli nam uniknąć czegoś tak przykrego, czym jest właśnie zawał serca. Nierzadko kończy się on przecież śmiercią i same dobrze o tym wiemy. A nasze życie jest tak piękne i krótkie, że musimy robić wszystko, by maksymalnie je przedłużyć i wykorzystać po prostu na sto jeden procent.

Gdybyśmy miały wymienić z głowy jeden najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca, najprawdopodobniej wspomniałybyśmy o bólu w klatce piersiowej. Gdy czytamy historie osób, które taki zawał już niestety przeszły, niemalże zawsze pojawia się w nich wzmianka na temat tych dolegliwości bólowych. Czy jednak są one jedynym objawem zawału? Oczywiście nie. Czasem bowiem, i to wcale nie tak rzadko, nie rozpoczyna się on od bólu odczuwalnego w klatce piersiowej. Ten objaw może kompletnie nie występować. O ile jeszcze u mężczyzn zazwyczaj dochodzi do pojawienia się takiego bólu i to już na kilka godzin przed samym zawałem, tylko co druga kobieta może dostrzec u siebie taki objaw. Kobiece zawały różnią się zatem od tych męskich. Musimy nauczyć się inaczej je rozpoznawać, jeśli to właśnie sobie chcemy pomóc i siebie chcemy uchronić przed tym okrutnym schorzeniem.

Zawału serca nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, ale im wcześniej dostrzeżemy mogące świadczyć o jego pojawieniu się objawy, tym większa zaistnieje szansa na to, że uratujemy swoje zdrowie, a może nawet i życie. Najczęściej dochodzi do niego w momencie, gdy zatkaniu ulegnie jedna z naszych tętnic. Jeśli do czegoś takiego dojdzie w organizmie mężczyzny, objawy będą na tyle wyraźne i charakterystyczne, że bardzo łatwo można będzie je przypisać właśnie do zawału. Przede wszystkim pojawi się tutaj silny i intensywny ból. Może być on odczuwalny albo w samej klatce piersiowej, albo tuż za mostkiem. Zazwyczaj utrzymuje się przez około godzinę, a później zaczynają mu towarzyszyć kolejne objawy – m.in. uczucie zmęczenia, obawy, gorszy nastrój, osłabiona koncentracja oraz niemożność wzięcia pełnego oddechu. Każdy mężczyzna, który dostrzeże u siebie takie symptomy, powinien jak najszybciej zadzwonić na pogotowie i wezwać do siebie karetkę. My, kobiety, jak niemalże w każdym innym przypadku, i tutaj mamy dużo gorzej – zawal u kobiet jest znacznie trudniejszy do rozpoznania.

Jak zatem rozpoznaje się zawał serca u kobiet? Które objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do udania się na pogotowie albo wezwania karetki? Mimo iż niektóre z nich mogą przypominać inne schorzenia zdrowotne, czyli m.in. chorobę wieńcową serca, musimy nauczyć się łączyć je w całość. Jeżeli kilka z tych objawów, które opiszemy za chwilę, pojawią się u nas w jednym czasie, możemy przypuszczać, że rzeczywiście w najbliższym momencie dostaniemy zawału serca. Uważajmy więc na siebie i obserwujmy swój organizm. Jest on tak mądry, że potrafi bardzo szybko dać nam znać o tym, że zagrożeniu uległo nasze zdrowie lub życie. Nam pozostaje tylko i wyłącznie baczna obserwacja wysyłanych przez niego sygnałów. Nie wstydźmy się zadzwonić po pogotowie nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, że to rzeczywiście jest zawał serca. Lepiej przecież wyjść na hipochondryczkę, aniżeli narażać własne zdrowie.

Co takiego zaliczamy więc do tych głównych i najczęściej występujących objawów zawału serca wśród kobiet? Po pierwsze – silne uczucie pieczenia. Zazwyczaj przypomina ono zwykłą zgagę, jednak niekoniecznie musi nastąpić po zjedzeniu cięższego lub bardziej obfitego posiłku. Pieczenia nie da się również zwalczyć z pomocą typowych środków przeciwbólowych. Nawet jeśli zażyjemy specjalne lekarstwa na zgagę, w tym przypadku nie pomogą nam one nawet w minimalnym stopniu. Drugim charakterystycznym objawem może być ból niemalże wszystkich mięśni, przypominający ten sam, który towarzyszy nam przy przeziębieniu lub grypie. Bywa on jednak na tyle silny, że prowadzi do bezwładności kończyn, przez co od razu czujemy się słabe i zmęczone. Kolejnym symptomem zawału u kobiet będzie utrudnione oddychanie. Nagle nasze serce przyspieszy, przez co z trudem zaczniemy łapać oddech – tak jak gdybyśmy dopiero co przebiegły spory dystans lub mocno się zestresowały. Objawem łączącym zawał kobiecy z tym męskim jest natomiast uczucie zmęczenia. Te wszystkie zmiany zachodzące w naszym organizmie wyprują nas z sił i doprowadzą do osłabnięcia, a czasem nawet do omdlenia. Mogą też wystąpić nudności, nierzadko kończące się wymiotami. Zapamiętajmy sobie bardzo dobrze te wszystkie objawy, aby w przypadku ich zaistnienia być w stanie sobie pomóc.

Zawal u serca potrafi dawać tak nietypowe objawy, że nawet lekarze mają nieraz problemy z właściwym jego zdiagnozowaniem. Nie martwmy się więc tym, że z obawy o własne zdrowie zadzwonimy po karetkę, by później przekonać się, że chwilowe zasłabnięcie lub wymioty były spowodowane stresem lub przemęczeniem. Nikt nie powinien obwiniać nas za to, że chcemy o siebie po prostu dbać. Jeśli my tego nie zrobimy, może się okazać, że nikt nam tutaj nie pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here