łąkotki przyśrodkowej

Skomplikowane nazwy zabiegów medycznych mogą przyprawić niejednego pacjenta o gęsią skórkę. To z kolei powoduje, że bardzo często odkładamy decyzję o wykonaniu zabiegu na później, przez co nasze dolegliwości bólowe nasilają się. Aby szybko wrócić do codziennej sprawności na przykład po urazie kolana, warto podjąć niezbędne leczenie jak najprędzej. Aby zabieg taki jak naprawa łąkotki przyśrodkowej nie napawał pacjenta niepokojem, warto się do niego odpowiednio przygotować. Przeczytaj czym jest i jak przebiega naprawa łąkotki przyśrodkowej. Dowiedz się w jakich przypadkach zalecane jest wykonanie naprawy łąkotki przyśrodkowej.

Ekstruzja łąkotki a naprawa łąkotki przyśrodkowej

Łąkotki, które znajdują się wewnątrz kolana odgrywają bardzo istotną rolę w stawie kolanowym. Odpowiadają za amortyzowanie i rozkładanie sił podczas obciążania stawu. Ekstruzja łąkotki jest często opisywanym objawem radiologicznym i klinicznym. W przypadku tego schorzenia mowa o wysuwaniu się trzonu łąkotki z jej anatomicznego położenia w szczelinie stawu kolanowego. Ekstruzja łąkotki jest skutkiem uszkodzenia łąkotki w przebiegu choroby zwyrodnieniowej. W początkowym okresie choroby następuje uszkodzenie trzonu łąkotki, uszkodzenia rogu tylnego łąkotki czyli korzenia tylnego łąkotki oraz ekstruzja łąkotki, czyli wysunięcie łąkotki ze szczeliny stawowej.

Naprawa łąkotki przyśrodkowej

Podjęcie naprawy łąkotki przyśrodkowej jest konieczne w przypadku poważniejszych uszkodzeń łąkotki. Wówczas wdraża się małoinwazyjne leczenie operacyjne metodą artroskopową. W ramach procedur naprawy łąkotki przyśrodkowej wykonuje się: redukcję ekstruzji łąkotki przyśrodkowej,

reinsercjaę więzadeł łąkotkowo-piszczelowych, naprawę rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej oraz osteotomię. 

Naprawa łąkotki przyśrodkowej zmniejsza znacząco dolegliwości bólowe oraz spowalnia postęp zmian zwyrodnieniowych. Z kolei nieleczone zmiany prowadzą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej, która wymaga, w zaawansowanej postaci, długotrwałego leczenia lub wymiany stawu. Warto leczyć chorobę zwyrodnieniową we wczesnych etapach i nie zwlekać z naprawą łąkotki przyśrodkowej. 

Jeżeli podejrzewasz, że potrzebujesz naprawy łąkotki przyśrodkowej, nie czekaj aż niepokojące objawy przybiorą na sile! Najlepiej od razu zgłoś się do wyspecjalizowanej placówki medycznej, w której wykwalifikowana kadra zdiagnozuje problem i wdroży niezbędne leczenie. Dowiedz się więcej na: https://chirurgia-kolana.pl/choroby-kolan/ekstruzja-lakotki-a-choroba-zwyrodnieniowa-stawu-kolanowego-jak-rozumiec-te-rozpoznania. Pamiętaj, że bez naprawy łąkotki przyśrodkowej możliwe jest wystąpienie poważnych powikłań, a nawet trwałe upośledzenie stawu kolanowego. Koniecznie zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na stronie w zakładce „dla pacjenta”. Znajdziesz tam między innymi ciekawe filmy edukacyjne, w których lekarze specjaliści opowiadają o najczęstszych urazach kolana oraz skutecznych sposobach ich leczenia. Nie czekaj ani chwili dłużej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here