Hulajnoga to bardzo popularny rodzaj prezentu wręczanego dzieciom z okazji ich urodzin, Dnia Dziecka lub innego święta. Dzieciaki uwielbiają jazdę na hulajnodze, dlatego podarunek tego rodzaju z pewnością je ucieszy. Ogromny wybór sprzętów tego typu sprawia, że zakup konkretnego modelu bywa trudny. Na co więc zwrócić uwagę, kupując hulajnogę dla dziecka? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Hulajnoga dla dziecka w wieku 2-5 lat
Hulajnoga to maszyna, która sprawdzi się już u najmłodszych dzieci. Bez obaw można ją wręczyć dzieciom w wieku od 2 do 5 lat. Dla najmłodszych użytkowników odpowiednia będzie zabawka trzykołowa, która zapewnia lepszą stabilność podczas jazdy. Jazda na takiej hulajnodze pomoże dziecku w rozwijaniu umiejętności balansu ciała, koordynacji i skręcania, a także nauce ruchu odpychania. Do wyboru są modele z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu, a także z jednym kołem z przodu i dwoma z tyłu. Szczególnie poleca się pierwszy rodzaj, ze względu na poziom wygody, jaki zapewnia. Model ten sprawia, że dziecko nie musi stawiać szeroko stóp, czego efektem jest prosty, naturalny i bezpieczny ruch odpychania. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano koła. Kauczukowe kółka są ciche i odporne na ścieranie, małe kółka plastikowe są niestety dość głośne i narażone na pękanie, przez co sprawdzą się przede wszystkim na płaskich i gładkich powierzchniach.
Dwukołowa hulajnoga, taka jak np. https://be-active.pl/pol_m_skating_Hulajnogi-193.html jest odpowiednia dla nieco starszych dzieci. Zwykle jest nieco cięższa niż modele trójkołowe, ale umożliwia lepsze manewrowanie i rozwijanie większych prędkości.
Jaka hulajnoga dla przedszkolaka?
Wybierając hulajnogę dla przedszkolaka, weź pod uwagę kierownicę. Dobrze, aby posiadała ona opcję regulacji wysokości. Szczególnie polecane są modele z kierownicą, które „rosną razem z dziećmi”. Dla dzieci o wzroście 95-112 cm zaleca się hulajnogi o wysokości maksymalnie 70 cm.
Dobrze też zwrócić uwagę na materiał wykonania podestu. Zazwyczaj spotyka się hulajnogi z podestami z tworzywa, które cechują się lekkością, łatwością podnoszenia i łatwą kontrolą nad sprzętem. Modele aluminiowe są szybsze i sztywniejsze, a ponadto nadają się głównie do gładkich powierzchni. Podesty kompozytowe, czyli wykonane ze sklejki i włókna są dedykowane przede wszystkim starszym dzieciom, a także młodzieży i osobom dorosłym. Amortyzują one wstrząsy podczas jazdy, ale żeby to odczuć, potrzebna jest odpowiednia waga użytkownika. Jeśli chodzi o wysokość podestu, to powinna ona być dopasowana do wzrostu dziecka. Jeśli hulajnoga będzie przemieszczała się głównie po płaskim terenie, zaleca się podesty niskie. Zapewnią one większą moc odpychania, a także mniejsze zmęczenie dziecka wywołane jazdą.