Miażdżyca

Miażdżyca jest depozytem cholesterolu w tętnicach. Miażdżyca rośnie wraz z ilością cholesterolu i tłuszczów nasyconych w diecie. Ryzyko wystąpienia miażdżycy znajduje odzwierciedlenie w poziomie cholesterolu we krwi i zwiększa się wraz z wiekiem.

Tętnice są naczyniami krwionośnymi przenoszącymi krew z serca do reszty ciała. Gdy są świeże, tętnice mają gładkie wnętrze i są wystarczająco elastyczne, aby dostosować się do dużych zmian ciśnienia krwi, pozwalając na swobodny przepływ krwi przez naczynie krwionośne.

Czasami złogi tłuszczu pojawiają się na wewnętrznej stronie tętnic. Depozyty te często zaczynają się w miejscach, gdzie dzieli się tętnica lub gdzie ściana naczynia jest nieco uszkodzona. Taki depozyt tłuszczu określa się jako przestrzeń. Tablica to duża masa atomowa. Rozwój płytki zaczyna się od tego, że cholesterol „wykopuje” się w ścianie naczynia krwionośnego. Ciało próbuje naprawić to uszkodzenie, powstaje blizna, która sprawia, że ​​ściana naczynia jest grubsza i sztywniejsza, a wnętrze naczynia krwionośnego staje się węższe. W miarę osadzania się większej ilości cholesterolu przepływ krwi w ciele ulega pogorszeniu. Jest to określane w terminologii medycznej dla miażdżycy i jest między innymi przyczyną choroby niedokrwiennej serca.

Ryzyko miażdżycy.
Miażdżyca jest powszechna u ludzi w większości krajów zachodnich, chociaż częstość występowania jest różna. Ogólnie można powiedzieć, że częstość występowania miażdżycy zwiększa się wraz z ilością cholesterolu i tłuszczów nasyconych w diecie. Ryzyko wystąpienia miażdżycy znajduje odzwierciedlenie w zawartości cholesterolu we krwi. Jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu, zwiększa się ryzyko miażdżycy. Inne czynniki ryzyka to bycie mężczyzną, bycie kobietą po menopauzie, palenie tytoniu, cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi. Nasilenie miażdżycy zwiększa się wraz z wiekiem.

Jakie objawy?
Objawy miażdżycy tętnic prawie nigdy nie są zauważane, dopóki nie nastąpi znaczne uszkodzenie tętnic. Kiedy pojawiają się objawy, dzieje się tak dlatego, że pewne części ciała otrzymują za mało krwi. Objawy zależą zatem od tego, które narządy cierpią z powodu słabego dopływu krwi. Podczas chodzenia możesz zauważyć skurcze nóg, możesz mieć udar, niewydolność nerek, dusznicę bolesną lub zawał serca.

Co ryzykujesz?

Zmniejszenie dopływu krwi.
Szkodliwe efekty miażdżycy są zwykle odczuwalne dopiero po dłuższym czasie. Większość części ciała otrzymuje krew z kilku małych tętnic. Chociaż główna arteria narządu jest znacznie uszkodzona przez miażdżycę tętnic, może być zakamuflowana, ponieważ mniejsze tętnice mogą zwiększyć przepływ krwi i tym samym podjąć się zadania dostarczania krwi. Ponadto, w przypadkach, w których występuje tylko jedna tętnica dostarczająca dopływ krwi, naczynie krwionośne może być znacząco zwężone, nie będąc zauważonym.

Zatrzymanie dopływu krwi.
Tak więc rozwój miażdżycy może pozostać niezauważony przez wiele lat. Jednak miażdżyca może również powodować inne problemy. Zdarza się, że gładka powierzchnia płytki pęka tak, że zawartość tłuszczu w płytce kontaktuje się z krwią. Może to spowodować nagłe i całkowite zablokowanie tętnicy z zatrzymaniem dopływu krwi. Powstaje zakrzep krwi lub skrzeplina. Jeśli zdarza się to w tętnicy wieńcowej, dostarczając do mięśnia sercowego krew, masz chorobę wieńcową i możesz rozwinąć atak serca. Jeśli zdarza się to w tętnicy mózgowej, możesz mieć udar. Inne możliwe powikłania to zgorzel w stopie lub ramieniu, lub uszkodzenie nerek.

Co można zrobić?
Nie czekaj, aż objawy będą postępować z miażdżycą. Jak wyjaśniono, w momencie pojawienia się objawów choroba przeszła długą drogę. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby podjąć działanie wcześniej, zanim pojawią się objawy. Samo leczenie może zapobiec lub opóźnić miażdżycę.

Diagnoza lekarza.
Podejrzenie zwężenia żył podnosi się przede wszystkim na podstawie wywiadu medycznego (objawy) i profilu ryzyka. Ponadto lekarz może, w przypadku objawów serca, wykonać kardiogram (EKG) lub odnieść się do dalszego badania serca w szpitalu. W przypadku objawów zwężenia tętnic w mózgu (krwotok mózgowy, skrzepy krwi w mózgu) lub w nogach, lekarz może również skierować na badania do specjalisty lub szpitala, aby dowiedzieć się, jakie leczenie jest potrzebne.

Miażdżyca – leczenie. Nie ma lekarstwa, które leczy miażdżycę.
Wiele badań wykazało, że niektórzy korzystają z leków obniżających poziom cholesterolu. Obszary ze zwężeniem żył mogą zostać zredukowane, a ściana naczynia może lepiej funkcjonować. W przypadku objawów miażdżycy często stosuje się leki rozrzedzające krew, takie jak magnes na serce, klopidogrel lub persantinę.

Samodzielne leczenie może pomóc.
Badania sugerują, że złogi tłuszczu w tętnicach mogą zniknąć ze zdrową dietą, ćwiczeniami i prawdopodobnie lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Jeśli, z drugiej strony, rozwinęła się płytka lub duże, twarde masy cholesterolu, nie można tego zmienić. Intensywne leczenie miażdżycy może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Niestety, ludziom trudno jest to zrozumieć, o ile nie mają objawów. Trudno jest również wykryć wczesne zmiany miażdżycowe. Dlatego środki mają zastosowanie do nas wszystkich. Każdy z nas skorzysta ze zdrowej diety i regularnych ćwiczeń.

Dziedziczne obciążenie.
Jeśli masz bliskich krewnych z chorobą serca lub układu krążenia, jeśli wiesz, że bliscy krewni mają podwyższone stężenie cholesterolu lub masz wysokie ciśnienie krwi, lub cukrzycę, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Lekarz sprawdzi następnie poziom cholesterolu i zmierzy ciśnienie krwi. Jeśli znajdziesz powyżej wymienione wartości, może to być początek myślenia o zaczęciu leczenia.

Angioplastyka.
Krytyczna miażdżyca może być obecnie leczona przez wydalanie wąskich odcinków, na przykład w tętnicach wieńcowych serca, w tętnicach nóg, w wąskich tętnicach szyjnych. Takie leczenie jest również nazywane angioplastyką. Zwykle taka procedura kończy się wstawieniem stentu, rodzajem wzmocnienia, które zapobiegnie szybkiemu zapadaniu się ciasnych części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here