Objawy i przyczyny chorób serca.

W obrębie serca mogą występować choroby naczyń krwionośnych, takie jak choroba wieńcowa, problemy z rytmem serca (arytmie), wady serca, z którymi można się urodzić (wrodzone wady serca).
Termin choroby serca jest często używany zamiennie z terminem choroby sercowo naczyniowe. Choroba sercowo – naczyniowa odnosi się ogólnie do stanów, w których występują zwężone lub zablokowane naczynia krwionośne, które mogą prowadzić do zawału serca, bólu w klatce piersiowej (dławicy piersiowej) lub udaru. Inne choroby serca, takie, które wpływają na mięsień serca, zastawki lub rytm, również są uważane za formy chorób serca.

Objawy zależą od rodzaju choroby serca.

Objawy chorób serca w naczyniach krwionośnych (choroba miażdżycowa).

Objawy choroby sercowo – naczyniowej mogą być inne u mężczyzn i kobiet. Na przykład, mężczyźni są bardziej podatni na ból w klatce piersiowej; kobiety częściej mają inne objawy związane z dyskomfortem w klatce piersiowej, takie jak duszność, nudności i skrajne zmęczenie.

Objawy mogą obejmować:

Ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej, skrócenie oddechu
odrętwienie, osłabienie lub chłód w nogach lub rękach, ból szyi, żuchwy, gardła, górnej części brzucha lub pleców.
Możesz nie mieć zdiagnozowanej choroby sercowo – naczyniowej, dopóki nie dostaniesz ataku serca, dusznicy bolesnej, udaru lub niewydolności serca. Ważne jest, aby obserwować tego typu objawy i konsultować je z lekarzem. Można czasami wykryć choroby na wczesnym ich etapie.

Objawy choroby serca spowodowane nieprawidłowym biciem serca (arytmie serca)

Arytmia serca jest nieprawidłowym biciem serca. Twoje serce może bić zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. Objawy arytmii serca mogą obejmować: przyspieszony nieregularny rytm serca (tachykardia) powolne bicie serca (bradykardia), ból w klatce piersiowej, skrócenie oddechu, zawroty głowy, omdlenie lub stan bliski omdlenia.

Objawy choroby serca wywołane wadami serca

Poważne wrodzone wady serca – wady, z którymi się urodziłeś – zwykle stają się oczywiste wkrótce po urodzeniu. Objawy wady serca u dzieci mogą obejmować: jasnoszary lub niebieski kolor skóry (sinica), obrzęk nóg, brzucha lub obszarów wokół oczu. U niemowlęcia to duszność podczas karmienia, prowadząca do złego przybierania na wadze.
Mniej poważne wrodzone wady serca często są diagnozowane dopiero w późniejszym okresie dzieciństwa lub w wieku dorosłym.

Objawy choroby serca wywołane przez infekcje serca

Zapalenie wsierdzia to infekcja, która wpływa na błonę wewnętrzną, która oddziela komory i zastawki serca. Przy zakażeniu serca mogą występować następujące objawy: gorączka, skrócenie oddechu, słabość lub zmęczenie, obrzęk nóg lub brzucha, zmiany w rytmie serca, suchy uporczywy kaszel, wysypki skórne lub nietypowe plamy.

Objawy choroby serca spowodowane zastoinową chorobą serca

Serce ma cztery zastawki – zastawki aorty, zastawki mitralnej, płucnej i zastawki trójdzielnej – które otwierają się i zamykają przepuszczając krew przez serce. Zastawki mogą ulec uszkodzeniu w wyniku różnych przyczyn prowadzących do zwężenia, nieszczelności (niedomykalności lub niewydolności) lub nieprawidłowego zamknięcia (wypadanie).
W zależności od tego, która zastawka nie działa prawidłowo, objawy obejmują na ogół: zmęczenie, skrócenie oddechu. nieregularne bicie serca, opuchnięte stopy lub kostki, ból w klatce piersiowej, omdlenie.

Przyczyny chorób sercowo-naczyniowych

Miażdżyca tętnic jest najczęstszą przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Przyczyny to: niezdrowa dieta, brak ruchu, nadwaga i palenie.

Przyczyny arytmii serca
Typowe przyczyny zaburzeń rytmu serca (arytmie) lub stanów mogących prowadzić do arytmii to: wady serca, z którymi się rodzisz, choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie krwi. cukrzyca, palenie, nadmierne spożywanie alkoholu lub kofeiny, narkomania, niektóre leki.

Przyczyny wrodzonych wad serca

Wrodzone wady serca zwykle rozwijają się, gdy dziecko znajduje się w macicy. Wady serca mogą rozwijać się wraz z rozwojem serca, około miesiąca po poczęciu, zmieniając przepływ krwi w sercu. Niektóre schorzenia, leki i geny mogą odgrywać rolę w powodowaniu wad serca.
Wady serca mogą również rozwijać się u dorosłych. Wraz z wiekiem struktura twojego serca może się zmienić, powodując wady serca.

Przyczyny kardiomiopatii
Przyczyna kardiomiopatii, zagęszczania lub powiększania mięśnia sercowego, może zależeć od typu:

Rozszerzona kardiomiopatia
Przyczyna tego najczęstszego typu kardiomiopatii często nie jest znana. Może to być spowodowane zmniejszeniem przepływu krwi do serca (choroba niedokrwienna serca) wynikającą z uszkodzenia po ataku serca, infekcji, toksyn i niektórych leków. Może być również odziedziczona po rodzicu. Zwykle powiększa (poszerza) lewą komorę.

Kardiomiopatia przerostowa
Mięsień sercowy staje się wyjątkowo gruby, zwykle jest to dziedziczone. Może również rozwijać się z czasem z powodu wysokiego ciśnienia krwi lub starzenia.

Restrykcyjna kardiomiopatia
To najmniej powszechny rodzaj kardiomiopatii, która powoduje, że mięsień sercowy staje się sztywny i mniej elastyczny, może wystąpić bez znanej przyczyny. Może być też spowodowane przez choroby, takie jak zaburzenia tkanki łącznej, nadmierne nagromadzenie żelaza w twoim ciele (hemochromatoza), nagromadzenie nieprawidłowych białek (amyloidoza) lub przez niektóre terapie przeciwnowotworowe.

Przyczyny zakażenia serca
Infekcja serca, taka jak zapalenie wsierdzia, jest wywoływana, gdy, wirus lub substancja chemiczna dociera do mięśnia sercowego. Najczęstsze przyczyny infekcji serca to: bakteria, wirusy, pasożyty.

Przyczyny wady zastawek serca
Istnieje wiele przyczyn chorób zastawek serca. Możesz urodzić się z chorobą zastawkową lub zastawki mogą zostać uszkodzone przez takie przyczyny jak: gorączka reumatyczna, infekcje (infekcyjne zapalenie wsierdzia), zaburzenia tkanki łącznej.

Czynniki ryzyka rozwoju chorób serca:

Wiek
Starzenie się zwiększa ryzyko uszkodzenia i zwężenia tętnic oraz osłabienia lub zgrubienia mięśnia sercowego.

Seks
Mężczyźni generalnie są bardziej narażeni na choroby serca. Jednak ryzyko wystąpienia choroby u kobiet wzrasta po menopauzie.

Historia rodzinna.
Historia chorób serca w rodzinie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, szczególnie gdy rodzic rozwinął ją w młodym wieku.

Palenie
Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, a tlenek węgla może uszkodzić ich wewnętrzną wyściółkę, czyniąc je bardziej podatnymi na miażdżycę. Ataki serca są częstsze u palaczy niż u niepalących.

Zła dieta
Dieta bogata w tłuszcz, sól, cukier i cholesterol może przyczynić się do rozwoju chorób serca.

Wysokie ciśnienie krwi
Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może powodować stwardnienie i zgrubienie tętnic.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi, stres, cukrzyca i otyłość

Niewłaściwa higiena.
Nie regularne mycie rąk i brak innych podstawowych nawyków mogą narazić na ryzyko infekcji serca, szczególnie jeśli masz już chorobę serca. Zły stan uzębienia może również przyczyniać się do chorób serca.

Choroba serca jest łatwiejsza do wyleczenia po wczesnym wykryciu, dlatego porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach dotyczących zdrowia serca. Jeśli obawiasz się o rozwój choroby serca, porozmawiaj z lekarzem o krokach, jakie możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko choroby serca. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz rodzinną historię chorób serca. Jeśli uważasz, że możesz mieć chorobę serca, w oparciu o nowe objawy lub objawy, które masz, umówić się na wizytę u lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here