badanie wzroku

Czy wiesz, że aż 90% dorosłych Polaków ma problemy ze wzrokiem, nawet u 60% rozpoznano wadę w zakresie widzenia, a tylko 2% regularnie uczęszcza na badania oczu? Ponieważ nie są one obowiązkowe, niezwykle często się je bagatelizuje. O tym, jak często powinno się przeprowadzać profilaktyczne badania wzroku, gdzie najlepiej je realizować i po co to robić, dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak wygląda podstawowe badanie wzroku?

Uznaje się, że każda osoba dorosła powinna udawać się na profilaktyczne badania wzroku przynajmniej raz w roku. Badania tego rodzaju nie są inwazyjne, pozostają bezbolesne, trwają od kilku do kilkudziesięciu minut.

Podczas wizyty u okulisty, medyk powinien wykonać badanie przedmiotowe polegające na sprawdzeniu oczodołów, powiek oraz ruchomości gałek ocznych. Badanie optyczne kontroluje natomiast ostrość widzenia do dali i do bliży. Stosuje się szereg testów manualnych, jednak najczęściej wykorzystuje się tzw. Tablicę Snellena.

W ramach podstawowego badania wzroku analizie powinno podlegać również widzenie barw, krzywizna rogówki oka, czy badanie dna oka. Diagnostykę tego rodzaju przeprowadza się z reguły komputerowo, to Autorefraktometria.

Gdzie przeprowadzać podstawowe badania wzroku?

Podstawowe badania wzroku można przeprowadzić w gabinecie okulistycznym, u ortoptysty albo w salonie optycznym, który posiada niezbędny sprzęt oraz zatrudnia wykwalifikowanych w tym celu specjalistów. Wybierając placówkę, zawsze warto uwzględniać wyposażenie gabinetu, zwracając uwagę na fakt, że innowacyjne sprzęty, które wykorzystują do diagnostyki nowoczesną technologię, realizują badanie w sposób bardziej precyzyjny. Na wizytę, podczas której zrealizowane zostanie badanie wzroku według najwyższych norm i zachowanych standardów jakości można zapisać się na przykład na https://eyephoria.pl/.

Po co wykonywać podstawowe badanie wzroku?

Podstawowe badanie wzroku należy przeprowadzać w ramach profilaktyki prozdrowotnej, aby kontrolować jakość widzenia i móc reagować na ewentualne odstępstwa od norm.

Badanie wzroku jest wskazane w celu wystawienia recepty i wykonania odpowiednich soczewek korekcyjnych. Okulary korekcyjne muszą być dopasowane indywidualnie, uwzględniając nie tylko ich model, ale przede wszystkim rodzaj i skalę wady pacjenta.

Podstawowe badanie wzroku zaleca się wykonywać średnio raz w roku, przy czym pacjenci mogą realizować je częściej według indywidualnych wskazań. Częstsze wizyty u okulisty zalecane są osobom, u których została wykryta wada wzroku albo u tych, które podjęły już leczenie i wymaga ono regularnej kontroli. Regularne badania wzroku zalecane są również osobom, u których zachodzi ryzyko występowania dziedziczonych wad wzroku.

Żadne niepokojące objawy w zakresie komfortowego widzenia nie powinny być bagatelizowane. Choroby oczu i wady widzenia mogą postępować szybko, a w skrajnych przypadkach doprowadzają do trwałej utraty wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here