Różeniec górski

Różeniec górski to roślina, która staje się coraz bardziej popularna w medycynie. Znajdziemy ją między innymi w lekach i suplementach, przeznaczonych dla osób, borykających się z problemem depresji. Czy rzeczywiście warto na nią stawiać? Jakie posiada właściwości?

Różeniec górski – roślina o górskim rodowodzie

Różeniec górski to roślina, pochodząca z obszarów Ameryki Północnej, Azji i Europy. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie przede wszystkim na terenach wysokogórskich. Raczej nie znajdziemy jej zatem w Polsce. Należy do rodziny gruboszowatych. Posiada charakterystyczne, mięsiste liście, a także delikatne kwiaty o zmiennej barwie. Kwitnie od maja do sierpnia. Drugi człon swojej nazwy zawdzięcza natomiast specyficznemu, różanemu zapachowi, który wydziela się po złamaniu kłączy. Tak naprawdę właściwości lecznicze tej rośliny były znane już dawno temu. Podobno ludy eurazjatyckie używały jej jako remedium na wiele, różnorodnych schorzeń. Dzisiaj różeniec górski powrócił do łask i znów potwierdzono jego zbawienną moc.

Różeniec górski – właściwości

W medycynie używa się przede wszystkim kłącze różeńca oraz jego korzenie. Uważa się bowiem, że właśnie ta część rośliny magazynuje bowiem najwięcej korzystnych substancji o właściwościach leczniczych. Różeniec górski zawiera w sobie przede wszystkim takie składniki, jak związki fenolowe proste i złożone, w tym przede wszystkim rodiolozyd i salidrozyd, rozynę oraz rozawinę, a także związki polifenolowe, flawonolignany i flawonoidy.

Różeniec górski – zastosowanie

Różeniec górski ze względu na swoje właściwości jest zatem składnikiem niektórych leków i suplementów, poprawiających nastrój. Lekarze wskazują, że jest to skuteczny środek, zwalczający depresję. Ze względu na zawartość polifenoli, różeniec górski wykazuje też działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Może zatem pomocniczo służyć podczas leczenia raka. Co jednak ciekawe, różeniec górski znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również… w kuchni. Surowe albo gotowane, młode pędy rośliny można z powodzeniem dodać do sałat. Z kolei same łodygi można przyrządzić tak samo, jak szparagi.

Różeniec górski – czy warto?

Niewątpliwie zatem, ze względu na wyjątkowe składniki różeńca górskiego, można go stosować w okresie jesienno-zimowym. Pomoże on walczyć ze zmęczeniem, bezsennością, okresową chandrą i wahaniami nastrojów. Co jednak istotne, warto stawiać na suplementy i produkty, które zawierają wyłącznie różeniec górski oraz ewentualnie inne, naturalne składniki. Dzięki temu nie ma ryzyka jakichkolwiek skutków ubocznych jego stosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here