Skierowanie do lekarza

W Polsce wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mają prawo do korzystania z usług oferowanych przez placówki opieki medycznej, które podpisały kontrakt z NFZ. Przychodnia medyczna Łódź, którą wybierzemy, może znajdować się w dowolnym mieście. Mamy wybór na terenie całego kraju. Nie zawsze jednak pacjent ma pewność, do którego lekarza wymagane jest posiadanie skierowania.

Kiedy potrzebujemy skierowanie?

Skierowanie otrzymamy od lekarza rodzinnego, albo też od lekarza specjalisty w celu kontynuowania leczenia, udania się na uzupełniającą diagnostykę, czy też aby wykonać badania laboratoryjne. Warunkiem wykonania usługi medycznej jest podpisana umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia, a osobą wystawiającą skierowanie. Dokument ten wypisuje się w celu dokonania jednorazowej konsultacji lub objęcia pacjenta całym cyklem leczenia specjalistycznego. Zmiana miejsca leczenia pociąga za sobą konieczność ponownego wystawienia skierowania do właściwej placówki medycznej lub odpowiedniego specjalisty.

Do jakiego lekarza nie potrzebujemy skierowania?

W Polsce możemy udać się do kilku lekarzy, w tym specjalistów, bez specjalnego skierowania możemy udać się do lekarza rodzinnego, stomatologa, ginekologa, onkologa i psychiatry. Wszyscy wyżej wymienieni mogą natomiast zalecić dalsze leczenie specjalistyczne i w tym celu wystawiają swoje skierowania.

Skierowania do specjalisty nie wymaga się natomiast od osób, które chorują na gruźlicę, od nosicieli wirusa HIV, osób uzależnionych od alkoholu, substancji odurzających i psychoaktywnych. Zwolnieni z obowiązku okazania skierowania są także kombatanci wojenni, osoby represjonowane oraz wszyscy ci, którzy znaleźli się w sytuacji nagłego zagrożenia życia – wówczas świadczenia medyczne realizowane są w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Kiedy dostaniemy skierowanie na badania dodatkowe?

Badania diagnostyczne takie jak: morfologia, Ob, badanie ogólne moczu, w celu zastosowania odpowiedniego lecenia, poszerzenia diagnostyki lub po prostu kontroli stanu zdrowia zleca lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli zachodzi potrzeba wykonania badań laboratoryjnych specjalistycznych czy diagnostyki obrazowej, skierowanie wystawia lekarz specjalista we właściwej poradni. W przypadku, gdy zachorujemy i nasze schorzenie nie może być leczone ambulatoryjne, dostajemy skierowanie do szpitala. Może je wystawić każdy lekarz, jak również zasugerować odpowiedni szpital, ale to pacjent decyduje w której jednostce chce być leczony, warunkiem jest podpisany przez placówkę kontrakt z NFZ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here