Praktycznie każda kobieta marzy o tym, by zostać matką. Kobiety mają to zapisane w genach, w pewnym czasie po prostu odzywa się u nich instynkt macierzyński i wiedzą, że jest to właśnie ten moment, by powiększyć rodzinę. Dziecko można mieć jedno albo kilkoro, to już zależy od potrzeb, oczekiwań a także od sytuacji materialnej w rodzinie. Dzieci muszą być chciane i wyczekiwane przez całą rodzinę. Dlatego wiedząc, że ktoś w rodzinie stara się o dzidziusia, czeka się niecierpliwie na obwieszczenie szczęśliwej nowiny o zajściu w ciążę. Jest to niesamowity moment w życiu całej rodziny, wszyscy bardzo się cieszą, ale najbardziej oczywiście, cieszą się przyszli rodzice.
Ciąża to okres radości ale i smutków, to czas dobrego i złego samopoczucia, warto więc się na nią w odpowiedni sposób przygotować, by po drodze nie czekały żadne przykre niespodzianki.
Jak rozpoznać początki ciąży?
Moment w którym kobieta orientuje się, że być może spodziewa się dziecka, jest dla niej bardzo emocjonalny. Dopada ją wtedy ogromne wzruszenie, radość, szczęście, często płacze ze szczęścia. Jednak jak rozpoznać początki ciąży, by nie pomylić się i nie narazić na rozczarowanie? Jest mnóstwo objawów wczesnej ciąży, które zazwyczaj charakteryzują 5 tydzień ciąży. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze objawy a najbardziej charakterystyczny z nich to mdłości i nudności. Nie jest to przyjemna dolegliwość, pocieszające jest jednak to, że nawet jeśli się pojawią, to zwykle ustępują około 4 miesiąca ciąży. Ponadto nie u każdej kobiety się pojawiają. Czasami kobieta tylko odczuwa lekkie mdłości, szczególnie rano lub wieczorem i odrzuca ją od pewnych specyficznych potraw i napojów. Bardzo często kobiety reagują w ten sposób na zapach kawy, smażonych potraw, czosnku itp. Każda kobieta jest inna i tak naprawdę dla każdej może inna potrawa lub inny zapach być trudnym do zniesienia. Zazwyczaj właśnie to, że nie ma się ochoty na coś, co się wcześniej uwielbiało jeść, jest charakterystycznym objawem pierwszych tygodni ciąży. Czasem wystarczy sam zapach, by kobieta poczuła się nieswojo i chciała jak najprędzej opuścić dane miejsce.
W pierwszych tygodniach ciąży, pojawia się też ogólne osłabienie, które czasem powoduje także omdlenia. Nie jest to nic poważnego, trzeba jednak mieć wtedy taką osobę stale pod kontrolą, by podczas omdlenia nie zrobiła sobie krzywdy. Czasem pojawiają się tylko lekkie zawroty głowy, albo duszności, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. W tym czasie kobieta potrzebuje o wiele więcej snu niż normalnie. Chętnie korzysta z popołudniowych drzemek, jeśli dotychczas nigdy po południu nie sypiała, to także powinno zwrócić uwagę domowników na to, że być może za niedługo w domu pojawi się maluszek. Kobieta czuje się wtedy słaba, ciągle zmęczona, nie ma na nic ochoty, ciężko jest ją wyciągnąć na spacer czy na jakieś spotkanie.
Kolejnym ważnym objawem, o ile nie najważniejszym, który dla przyszłej mamy jest dosyć czytelny, jest niepojawienie się comiesięcznego okresu. Zwykle okres pojawia się co cztery tygodnie, jeśli więc minął już 5 tydzień a okresu dalej nie ma, a dotąd kobieta miała bardzo regularne miesiączki, to koniecznie powinna ona sięgnąć po test ciążowy, by upewnić się czy aby nie jest w ciąży. Czasem okres może się nie pojawić z różnych przyczyn, ale najbardziej charakterystyczną przyczyną jest właśnie ciąża. Chociaż zdarzają się też przypadki, że kobiety miewają okres przez pierwsze trzy, a nawet cztery miesiące ciąży, co może niejedną mamę zmylić.
Również dosyć charakterystycznym objawem ciąży, jest zgaga. Zazwyczaj pojawia się ona w nieco późniejszym okresie trwania ciąży, zdarza się jednak i tak, że pojawia się ona od samego początku i jest dosyć dokuczliwa. Szczególnie kobiety, które dotąd nie cierpiały na tą dolegliwość, mogą się zastanowić nad tym, czy aby nie są właśnie w ciąży. Ze zgagą można łatwo walczyć, jest wiele domowych porad, które skutecznie ograniczają tą dolegliwość w ciąży. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po skórki od chleba albo po migdały. Te produkty spożywcze, pomagają też na mdłości, tylko trzeba je zażywać pomału i w rozsądnych ilościach.
Pewna ciąża, co dalej?
Kiedy pojawią się te wszystkie objawy albo przynajmniej kilka z nich, warto wykonać test ciążowy, by upewnić się w swoich podejrzeniach. Jeśli test potwierdzi ciążę, koniecznie trzeba udać się do lekarza i zrobić konieczne badania. Najważniejszym z nich jest USG, które w 5 tygodniu ciąży, od razu wykryje zarodek. Jest to niezwykły moment dla kobiety, gdy po raz pierwszy może zobaczyć na ekranie swoje małe dziecko. Następnie będzie ona musiała wykonać szereg badań, do tego konieczne będzie pobranie próbek krwi i moczu. Badania te mają bardzo ważne znaczenie, pozwolą szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju płodu, a także ograniczyć ryzyko pewnych chorób, szczególnie tych zakaźnych.
Kobieta w ciąży musi o siebie intensywnie dbać przez cały okres jej trwania. Powinna stale przyjmować witaminy przepisane jej przez lekarza, a także dużo odpoczywać i unikać kontaktu z osobami chorymi, szczególnie z tymi co chorują na różne choroby zakaźne. Najgroźniejsza dla kobiety w ciąży jest różyczka, powinna więc ona starać się unikać osób, od których mogłaby się zarazić. Kiedy miną pierwsze dolegliwości pierwszego trymestru ciąży, kobieta powinna też zadbać o swoją kondycję fizyczną. Wskazane są dla niej spokojne spacery lub pływanie na basenie. To pomoże się jej odprężyć ale też wzmocnić ciało i przygotować je na poród. Kobieta, która jest aktywna fizycznie w ciąży, łatwiej i szybciej dochodzi do formy sprzed ciąży po porodzie, z czym normalnie kobiety mają spory problem. Każda ciąża jest inna bo i każda kobieta jest inna, warto jednak zwrócić uwagę na różne symptomy, które zwiastują ciążę. Czasem są one mało dostrzegalne a czasem od razu zwracają uwagę. Panuje też przekonanie, że kobieta na początku ciąży, wprost promienieje. Dlatego wiele osób patrząc tylko na twarz kobiety, od razu domyśla się, że oczekuje ona potomka. Z gratulacjami warto się jednak wstrzymać, aż rzeczona osoba potwierdzi ten fakt.