Problemy z układem moczowym przytrafiają się częściej kobietom, ale każdy w swoim życiu przynajmniej raz odczuwał dyskomfort związany z infekcją. Jak sobie z nią radzić, jak unikać nawrotu dolegliwości i jak ocenić, kiedy problem wymaga konsultacji z lekarzem?
Zapalenie pęcherza należy do najczęstszych dolegliwości układu moczowego.
Najczęstszą postacią infekcji układu moczowego jest zapalenie pęcherza, wywołane przez patogeny, które przedostały się do pęcherza z cewki moczowej. Drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza są jałowe. Za ich zakażenie odpowiedzialne są bakterie –Escherichia coli, Klebsiella, Staphylococcus saprophitius. Może mieć też podłoże wirusowe lub grzybicze.
Objawami zapalenia pęcherza to uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, parcie i ból w podbrzuszu. Większe ryzyko zapalenia a dotyczy kobiet, a wynika z innej niż u mężczyzn budowy anatomicznej. Krótsza niż u mężczyzn cewka moczowa, której ujście znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pochwy i odbytu, ułatwia drogę przebywającym w tym obszarze drobnoustrojom.
Objawy zapalenia nie powinny być lekceważone, ponieważ infekcja może przedostać się do nerek i wywołać o wiele poważniejsze problemy. Pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych jest sam mocz, więc jego długotrwałe zaleganie w przewodach podnosi ryzyko powikłań. Drugim czynnikiem jest przeziębienie pęcherza, będące skutkiem siadania na zimnym lub przewiania odsłoniętych nerek.
Cystoskopia, czyli podstawowe badanie dróg moczowych
Przy nawracających infekcjach, wskazane jest podstawowe badanie przewodów i pęcherza, czyli cystoskopia. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej wziernika, zwanego cystoskopem. Czynność tą poprzedza wprowadzenie żelu mającego działanie antybakteryjne i poślizgowe. Pęcherz zostaje wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej, co pozwala na dokładne zobrazowanie jego wnętrza. W przypadku wystąpienia podejrzanych zmian, lekarz po dokonaniu znieczulenia, może pobrać próbki tkanek do badania histopatologicznego.
Badanie nie wymaga wyjątkowych przygotowań. Przy długotrwałej infekcji zaleca się kilkudniowe przyjmowanie leków antyseptycznych. Pacjent do badania przystępuje na czczo i z pustym pęcherzem. Cystoskopia jako badanie inwazyjne, niesie ze sobą możliwość powikłań, w postaci dyskomfortu towarzyszącego oddawaniu moczu. Jeżeli objawy będą się nasilać, wystąpi ból brzucha oraz podwyższona temperatura, należy bezzwłocznie udać się do urologa. Po badaniu w moczu może pojawić się krew oraz możliwe wtórne zakażenie, które będzie wymagało antybiotykoterapii.
W wyniku znieczulenia ogólnego lub miejscowego, po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Zabieg zalicza się do tzw. chirurgii jednego dnia, w której pacjent od razu jest wypuszczany do domu.