endometrioza
fot. pexels.com

Niektóre kobiety mają problemy ginekologiczne, które stają się uciążliwe i należy z nimi walczyć za pomocą środków medycznych. Dlatego bardzo ważne jest diagnozowanie i zapobieganie, ale jeżeli już jest przypadłość, którą należy wyleczyć, to trzeba zrobić wszystko, aby ją usunąć.

Zobacz też: http://radiobc.pl/endometrioza-jak-z-nia-walczyc/

Endometrioza

Ta przypadłość dotyczy ok. 15% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba znana jest od lat, niemniej jednak lekarze nadal nie potrafią określić przyczyny jej powstawania. To schorzenie, które polega na obecności komórek endometrium poza wnętrzem macicy. To znaczy, że błona śluzowa, która jest wyściółką jamy macicy wydostaje się poza jej wnętrze.

Może występować również w sąsiadujących narządach, jak pęcherz moczowy, otrzewna a nawet jelito grube. To bolesna przypadłość, która najwięcej dolegliwości powoduje przez tworzenie się zrostów na skutek stanu zapalnego, który towarzyszy przypadłości.

Może być to stan przewlekły, który wywiera wpływ na zdrowie zarówno w kontekście fizycznym oraz psychicznym, co znacznie hamuje popęd seksualny, a także relacje społeczne kobiet.

Objawy endometriozy

Głównymi objawami są oczywiście dolegliwości bólowe w różnym umiejscowieniu oraz w różnym stopniu nasilenia. Zazwyczaj jednak pojawiają się w obrębie miednicy. Bóle te pojawiają się w trakcie cyklu menstruacyjnego, ale także pacjentki często skarżą się na ból podczas oddawania moczu lub stolca oraz w trakcie stosunku płciowego.

Dodatkowo schorzenie to wpływa na występujące inne niepożądane symptomy, którymi są krwawienie poza miesiączkowaniem lub nadmiernie przedłużające się krwawienie miesiączkowe, torbiele jajników, zaburzenia przewodu pokarmowego, przewlekłe zmęczenie oraz krwiomocz.

Endometriozę leczy się przez farmakoterapię, która głównie opiera się na terapii hormonalnej, dzięki czemu zahamowuje się rozwój choroby oraz łagodzi objawy. Drugą metodą jest leczenie operacyjne, które dotyczy głównie torbieli i ognisk patologicznych.

Przeczytaj też: http://www.flypolska.pl/urokliwe-wladyslawowo/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here