Hemoroidy - jak zapobiegać i leczyć?

Guzki krwawnicze odbytu, czyli hemoroidy, mogą niespodziewanie powiększyć się, co powoduje dolegliwości bólowe, pieczenie i świąd. Choroba może zaatakować niespodziewanie w najmniej sprzyjającym momencie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Co na hemoroidy przyniesie najlepsze efekty?
Warto pamiętać, że żylaki odbytu to choroba, do której predyspozycje ma większość Polaków. Szacuje się, że na dolegliwości związane z hemoroidami narzeka co drugi Polak. Mimo to na wizytę decydujemy się zwykle, gdy choroba jest już zaawansowana. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu jest wizyta w aptece. Farmaceuta na pewno zaproponuje nam różne środki w postaci maści, czopków i kremów. Pomagają one zmniejszyć dolegliwości i w znacznym stopniu opóźniają rozwój guzków krwawniczych. Zawarte w nich substancje mają działanie znieczulające, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, likwidują obrzęki i stan zapalny, hamują krwawienie. Działają też na naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi, uszczelniając je i wzmacniając. W składzie preparatów znajdują się głównie wyciągi roślinne, np. z nagietka, kasztanowca, arniki, czy balsam peruwiański. Połączenie kilku składników zwiększa spektrum działania specyfiku. W składzie środków na hemoroidy znajduje się też diosmina, która zmniejsza napięcie ścian żył, przez co hamuje krwawienie i przeciwdziała zastojom krwi. Hydrokortyzon ma działanie przeciwzapalne, neomycyna leczy zakażenia. Lek w formie czopków polecany jest przy łagodniejszych dolegliwościach, gdy są one silniejsze, lepiej zastosować maść. Maści są zaopatrzone w specjalne aplikatory, ułatwiające nałożenie środka w odpowiednim miejscu. Przed nałożeniem leku umyj dokładnie okolice intymne. Pamiętaj, że to właśnie nieprawidłowa higiena miejsc intymnych jest jedną z przyczyn hemoroidów. Używaj płynów do higieny intymnej i noś bawełnianą, przewiewną bieliznę.
Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie udać się do apteki. Co na hemoroidy, gdy nie mamy dostępu do preparatów aptecznych? Możesz przygotować na przykład herbatkę na hemoroidy – w jej składzie powinien znaleźć się piołun, pokrzywa, podbiał, skrzyp lub czarny bez oraz babka lancetowata. Mieszankę zalej gorącą wodą i parz przez 10 minut. Po przecedzeniu dodaj do niej wyciśnięty ząbek czosnku. Gotową herbatkę na hemoroidy możesz zakupić też w aptece. Pomocne są także nasiadówki lub kąpiele w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie. Dodaj do niej kory dęby, rumianku lub nagietka, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwświądowe. Kąpiele nie powinny być dłuższe niż 10 minut. Przy pierwszych objawach hemoroidów to rozwiązane powinno być skuteczne. Ulgę przyniesie też niska temperatura. Wykorzystaj kostki lodu zawinięte w szmatkę i przykładaj je w piekące miejsce. Wygodnym rozwiązaniem są dostępne w aptekach żelowe poduszeczki, które wystarczy schłodzić w lodówce. Możesz zastosować także okład z herbaty. Jeśli te sposoby nie przynoszą efektów, konieczna może być wizyta u lekarza. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który za pomocą badania per rectum zdiagnozuje problem. Zaproponuje leczenie lub w razie konieczności skieruje do specjalisty proktologa, który wykona dokładniejsze badania. Problem hemoroidów jest wstydliwy, a badanie nie należy do przyjemnych, jednak zbagatelizowanie go może doprowadzić do zakrzepicy i skończyć się zabiegiem operacyjnym.
Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku choroby hemoroidalnej profilaktyka jest niezwykle ważna. Co robić, aby zapobiec stanom zapalnym okolic odbytu? U podstaw choroby leżą problemy z wypróżnianiem się. Długotrwałe parcie bardzo często powoduje powiększenie się guzków krwawniczych odbytu. Ma to miejsce, gdy cierpimy na zaparcia, ale także biegunki. Zdrowe jelita to podstawa. Zadbaj o ich prawidłową perystaltykę, włączając do diety duże ilości warzyw i owoców. Jedz potrawy pełnoziarniste i pij dużo napojów, szczególnie wody. W razie potrzeby poproś lekarza o środek wspomagający pracę jelit.
Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, co sprzyja powstawaniu żylaków odbytu. Niestety często charakter pracy wymaga od nas dłuższego przebywania w pozycji siedzącej. Co na hemoroidy dla osób zmuszonych do długiego siedzenia, np. pracujących w biurze lub kierowców? Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne przerwy na rozprostowanie nóg. Wstań choć na chwilę, jeśli masz taką możliwość. Zadbaj też o prawidłowe siedzisko – im twardsze, tym lepiej. Możesz też wykonać ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni pośladków. Zadbaj o aktywność fizyczną – niekonieczne muszą to być codzienne treningi. Staraj się żyć aktywnie – spacerować, biegać, pływać, gimnastykować się. Prawidłowa dieta i aktywność fizyczna pozwoli nie tylko zapobiec hemoroidom, ale jest zbawienna dla zdrowia i figury.
Co na hemoroidy w ciąży? Przypadłość ta jest niestety bardzo częsta u kobiet ciężarnych i po porodzie. Podczas porodu mięśnie napinają się, a wysiłek przy parciu bardzo często kończy się powiększeniem hemoroidów. W ciąży natomiast rosnący płód naciska na naczynia krwionośne i jelita przyszłej mamy. Pamiętaj, że nie wszystkie leki są wskazane w ciąży. Warto więc o dolegliwościach poinformować lekarza.
Jeśli opisane metody są nieskuteczne, a objawy ulegają nasileniu, może być konieczne wykonanie odpowiedniego zabiegu lub interwencja chirurgiczna. W przypadku ciężarnych zabiegi takie planuje się na kilka miesięcy po porodzie. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym albo zewnątrzoponowym. Stosuje się m.in. metodę Barrona, która polega na założeniu gumowych opasek na hemoroidy. Powodują one niedokrwienie i martwicę guzków. Inne metody polegają na wstrzyknięciu środków powodujących obkurczanie się żylaków, użyciu fotokoagulacji z podczerwienią albo zastosowaniu bardzo niskiej temperatury, czyli krioterapii. Ostatecznością jest chirurgiczne wycięcie żylaków odbytu i zamknięcie naczynia doprowadzającego krew.
Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym większa szansa na uniknięcie zabiegu chirurgicznego, nie bagatelizuj więc pierwszych objawów żylaków odbytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here