Jak zmieniają się piersi podczas ciąży

W okresie ciąży kobiece ciało przechodzi wiele zmian. Organizm zaczyna przygotowywać się do narodzin dziecka już od momentu poczęcia. Radykalne przemiany zachodzą nie tylko w macicy, ale również piersiach. Specyficznych objawów można się podziewać zarówno w kolejnych trymestrach ciąży, jak i okresie karmienia czy też po jego zakończeniu.

Zmiany w piersiach podczas pierwszego trymestru

Charakterystyczne zmiany piersi są jednym z pierwszych symptomów wczesnego stadium ciąży. Następuje wówczas prawdziwa burza hormonów, która prowadzi do zmian w strukturze biustu. Brodawki stają się dużo wrażliwsze już w trzecim lub czwartym tygodniu. W niektórych przypadkach bolesność piersi występuje przez całą ciążę, jednak zwykle po pierwszym trymestrze dyskomfort zanika. We wczesnych tygodniach biust może też gwałtownie lub stopniowo zwiększać swój rozmiar. U wielu kobiet piersi rosną jednak dopiero bezpośrednio przed porodem lub dopiero po przyjściu na świat dziecka. Z reguły około 12. tygodnia biustonosze stają się zbyt ciasne, co oznacza konieczność zakupu stanika ciążowego. Najwygodniejsze są modele wykonane z miękkich i oddychających tkanin, z szerokimi paskami, bezszwowe i pozbawione fiszbin. Taki stanik chroni przed uciskaniem rozwijających się kanalików mlecznych.

Zmiany w piersiach w trakcie drugiego trymestru

Komórki produkujące mleko aktywują się około 15. tygodnia i zaczynają wytwarza pokarm już około 22 tygodnia ciąży. Przed jego gromadzeniem się i wyciekaniem chronią odpowiednie hormony. W drugim trymestrze brodawki sutkowe i otoczki powiększają się oraz ulegają ciemnieniu. Na otoczce mogą też mocniej uwidocznić się nieduże bruzdki, zwane gruczołami Montgomery’ego. Wytwarzają one sebum, które chroni przed infekcjami i bolesnością po rozpoczęciu karmienia. Substancja ta posiada woń podobną do zapachu wód płodowych, jednak nie należy jej zmywać silnym mydłem i wycierać ręcznikiem do sucha. Brodawek nie powinno się też hartować pocieraniem lub szczypaniem. Jeżeli w 32. tygodniu są one wklęsłe lub płaskie, warto włożyć do biustonosza specjalne osłony formujące. Wyciągają one brodawki, co w przyszłości ułatwia noworodkowi chwytanie piersi. W drugim trymestrze wzrostowi piersi mogą towarzyszyć rozstępy, które uwarunkowane są rodzajem skóry oraz genami. Uczucie swędzenia można zniwelować delikatnym kremem nawilżającym.

biust

Zmiany w piersiach w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży piersi często stają się ciężkie i obolałe. W tym okresie warto ubierać biustonosz do spania, który chroni przed urazami więzadeł. Na miesiąc przed porodem warto też nabyć kilka staników przystosowanych do karmienia. Modele z odpinanymi jedną dłonią zapięciami ułatwiają ułożenie dziecka. W zależności od predyspozycji, miseczka zwykle powiększa się o jeden lub dwa rozmiary. Poszerzeniu ulega też obwód pod biustem, ze względu na rozrost klatki piersiowej. W trzecim trymestrze zaobserwować można także wycieki mleka o kleistej i gęstej konsystencji. Zjawisko to powszechnie występuje w późnych stadiach, jednak zdarza się nawet w 14. tygodniu. Warto wówczas zakładać specjalne wkładki laktacyjne, które chronią przed wilgotnymi plamami.

Zmiany w piersiach po porodzie

Po narodzinach dziecka piersi napełniają się pokarmem, przez co znacząco twardnieją. Z reguły dzieje się to w ciągu 2-4 dni po porodzie. Uczucie pełności powodowane jest zarówno zwiększoną produkcją mleka, jak podniesieniem ilości płynu limfatycznego oraz intensywniejszym krążeniem krwi. Występowanie tych zjawisk jest następstwem spadającego poziomu hormonów ciążowych, na rzecz stopniowej aktywacji hormonów laktacyjnych. Po porodzie mogą się pojawić dolegliwości bólowe, dyskomfort i obrzęk, jednak zwykle mijają po kilku dniach. Karmienia nie powinno się wówczas przerywać, a ewentualne problemy skonsultować ze specjalistą od laktacji. Sposobem na poprawę wyglądu piersi po porodzie może być stosowanie Ovashape. Krem ten zawiera wyłącznie naturalne składniki. Produkt został dokładnie opisany na stronie: https://wntt.pl/ovashape/. Stosowanie kremu Ovashape przynosi efekty już po upływie 2-3 tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here