proteza

Proteza zębowa jest kompleksowym uzupełnieniem ubytków zębowych. Ruchome protezy stosowane są zarówno w przypadku częściowego, jak i całkowitego braku uzębienia. Zazwyczaj noszone są one przez cały dzień, a na noc można je bez problemu zdejmować. Istnieją protezy całkowite, które mocowane są na implantach. Zadaniem protez jest przywrócenie estetyki i funkcjonalności aparatu żucia. Jednak nie tylko dorośli korzystają z takiego rozwiązania. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/proteza-zebowa-nie-tylko-dla-doroslych-takze-dla-dzieci/ 

Protezy zębowe dla dzieci 

Protezy kojarzone są głównie z osobami w podeszłym wieku, Które tracą zęby stałe i potrzebują uzupełnienia braków w uzębieniu. Okazuje się, że takie rozwiązanie może być stosowane również u dzieci. Czasami dochodzi do przedwczesnej utraty zęba mlecznego. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy ząb mleczny nie wypada w procesie naturalnej wymiany nastały, a nie jest przedwcześnie tracone w efekcie urazu czy rozległego procesu próchniczego. 

Wówczas utrata zęba nie stanowi problemu natury estetycznej, jednak funkcjonalnej, już tak. Nikogo nie dziwi widok dziecka ubytkiem zęba, jednak o tyle, o ile nie jest to ubytek, który zaburza funkcjonowanie aparatu mowy, nie jest konieczna proteza dziecięca. 

Problemem są natomiast konsekwencje urazów zęba, takich jak: 

  • powstanie wady zgryzu 
  • zaburzenia rozwoju kości szczęki i żuchwy
  • powstanie wady wymowy
  • problemy z przeżywaniem pokarmu 

Rodzaje protez zębowych dla dzieci 

Protezy zębowe u dzieci pomagają zapobiegać takim konsekwencją. Zapobiegają też przemieszczaniu się wyrzynających się zębów, a także przywracają prawidłową funkcję żucia. Mogą pełnić więc dwojaką rolę, łącząc leczenie ortodontyczne z zachowawczym. Nie tylko odtwarzają brakujące zęby, ale również korygują współistniejącą wadę zgryzu. 

Rodzaje protez zębowych dla dzieci występują pod postacią następujących narzędzi stomatologicznych: 

  • Protezy zachowawcze – stosowane są u dzieci bez wad zgryzu. Stosowane są w celu odtworzenia prawidłowego kształtu łuków zębowych 
  • Protezy retencyjne – stosowane są w celu utrzymania właściwego położenia zębów, aż do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych 
  • Proteza lecznicza – stosowana jest u dzieci, u których występuje wada zgryzu, którą należy skorygować 

Źle dopasowana proteza – jak sobie z tym poradzić? 

Kluczem do odpowiedniego funkcjonowania protezy jest jej wytrzymałość, ale również dopasowanie. Nie właściwe dopasowanie protezy może skutkować pojawieniem się rozmaitych patologicznych zmian w jamie ustnej, które powstają w efekcie noszenia nieodpowiednio dopasowanej protezy. 

Jednymi z najczęściej pojawiających się kompilacji są otarcie błony śluzowej jamy ustnej. Ryzyko powstania takich otarć jest znacznie większe, niż w przypadku protez o dużej powierzchni płyty, nie dostarczającego w polerowania powierzchni czy nie właściwego dopasowania elementów metalowych. 

Zobacz też: http://www.witalnamama.pl/paradontoza-czym-jest-jakie-sa-jej-przyczyny-i-powiklania/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here