Wiele skomplikowanych nazw badań i zabiegów medycznych budzi niepotrzebny lęk wśród pacjentów. A im pacjent bardziej obawia się jakiejś procedury, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie odkładał termin wizyty u specjalisty w nieskończoność. Tymczasem, takie postępowanie to duży błąd. Diagnostyka obrazowa, czyli np. badanie RTG to podstawa we wczesnym wykrywaniu schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Nie warto przekładać terminu badania RTG, ponieważ procedura ta jest bezinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Dowiedz się czym dokładnie jest popularne badanie RTG i jak się do niego przygotować, żeby jak najszybciej otrzymać wynik.
Czym jest RTG?
Podczas badania RTG, zwanego też rentgenem lub prześwietleniem, wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. RTG wykonywane jest u pacjentów w celu oceny nieprawidłowości w budowie czy też strukturze prześwietlonego narządu. Najczęściej rentgen wykonuje się w diagnostyce urazów i schorzeń układu kostnego. Badanie RTG wykonuje się także w rozpoznaniu schorzeń stawów, chorób serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego.
Co istotne dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali od lekarza skierowanie na badanie RTG, prześwietlenie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i bezinwazyjne. Wynik badania, czyli zdjęcie RTG to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej rentgenografii. Co ciekawe, pierwsze zdjęcie rentgenowskie całego ciała ludzkiego zostało wykonane 1 lipca 1934 roku wcale nie przez lekarza, a przez Arthura Fuchsa z amerykańskiej firmy Kodak.
Jak przygotować się do RTG?
Badanie RTG trwa zwykle kilkanaście minut. Podczas badania pacjent może być poproszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, odsłaniając badaną okolicę anatomiczną. W większości badań RTG nie wymaga się specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, jednak wyjątek stanowią odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa oraz jama brzuszna.
W tych przypadkach gazy nagromadzone w układzie pokarmowym mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jakość obrazu. Dlatego na dzień przed badaniem RTG zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej, półpłynnej, bez owoców, warzyw, słodyczy, pieczywa ciemnego ani napojów gazowanych. Należy przyjmować środek eliminujący gazy, dostępny w aptece bez recepty. Warto również pić dużo wody niegazowanej, nawet około 3 litrów. W dniu RTG należy pozostawać na czczo – można pić wodę niegazowaną.
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem badania RTG, koniecznie skontaktuj się telefonicznie z wybraną placówką diagnostyki obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rtg/ . Placówki Tomma są łatwo dostępne dla pacjentów, ponieważ zlokalizowane są w wielu miastach na terenie całego kraju. W Tomma czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra techników i specjalistów, którzy udzielą Tobie szczegółowych odpowiedzi na każde pytanie, a także bezpiecznie i fachowo przeprowadzą badanie RTG. Nie zwlekaj już dłużej z wykonaniem swojego RTG. Zapisz się na wizytę i ciesz się szybkim wynikiem badania.