Suplementy wspomagające odchudzanie

W dobie XXI wieku jedną z najbardziej pożądanych a zarazem najtrudniejszych do zdobycia rzeczy stała się wymarzona sylwetka. Czasem szczupła, czasem umięśniona – każdy ma swoje preferencje. Internet zalewa nas profilami trenerów, siłowni i sklepów dzięki którym szybko, łatwo i skutecznie osiągniemy upragniony cel. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje takie stwierdzenia i bardzo często niestety okazuje się, że tak łatwo nie jest.
W walce o upragnioną sylwetkę szukamy wszelakiej możliwej pomocy. Od kilku lat w środowisku treningowym pojawiają się nowe suplementy lub nowe informacje na temat suplementów która są w użyciu już od jakiegoś czasu. Ponieważ aktualnie przeżywamy boom na wszelkiego rodzaju zdrową żywność, odżywki, białkowe batony i tego typu rzeczy, także przeciętny Kowalski zaczął kierować swój wzrok na pułki z suplementami, które nieodzownie kojarzyły się wyłącznie z siłownia kiedy ja po raz pierwszy przekroczyłem jej próg, a przez przeciętnego człowieka uznawane były za sterydy. Do rzeczy. Postaram się w bardzo zwięzły sposób opisać tutaj jedne z najpopularniejszych, łatwo dostępnych środków tak żeby każdy znalazł coś dla siebie. Zaczynamy:
Białko – jeden z suplementów kupowany jako pierwszy w karierze młodego pakera. Często bardzo niepotrzebnie. Odżywki białkowe funkcjonują pod różną postacią. Najczęściej są to spore worki proszku, który po zmieszaniu z wodą lub mlekiem tworzy pyszny shake. Od pewnego czasu pojawiają się także batony, jogurty i itp. z podwyższoną zawartością białka, jednak nie powinny być one wrzucane do jednego worka. Białko jako suplement najczęściej funkcjonuje jako izolat lub hydrolizat – ich główną różnicą jest szybkość przyswajania. Najczęściej wykorzystuje się białko serwatkowe, aczkolwiek są też inne opcje, np. białko sojowe dla wegetarian. Jego główną rolą jest przede wszystkim uzupełnianie zapotrzebowania na białko w diecie. Samo w sobie białko nie zastąpi treningu, ale stanowi podstawowy budulec mięśni. Może działać też jak suplement na odchudzanie, ponieważ jest wysoko termogeniczne a pozyskanie z niego energii nie jest tak proste jak w przypadku innych źródeł kalorii.
Gainer – kolejna torba z proszkiem. Podstawowa różnica jest taka, że tym razem torba jest większa, zdarzają się też wiadra. Gainer jest podobny do odżywek białkowych, w swoim składzie zawiera jednak przede wszystkim węglowodany w dużej ilości. Gainer świetnie sprawdza się w roli dodatkowego posiłku czy też posiłku potreningowego wtedy, kiedy nie mamy czasu na gotowanie lub jesteśmy w terenie. Jest to bardzo dobra opcja dla ludzi którzy mają problem z budową masy mięśniowej, a przy tym nie jest drogi. Należy jednak uważać, aby nie kupować proszku niskiej jakości, bo skutki mogą być nieprzyjemne.
Spalacze tłuszczu – pewnie niejedna osoba teraz skupi swój wzrok. Niestety spalacze tłuszczu to nie żadne magiczne pigułki. Nie wystarczy kupić paru paczek i jeść trzy razy dziennie po jednej tabletce żeby schudnąć – to byłoby zbyt piękne. Dzielimy je na dwie grupy, lipolityczne i termogeniczne. Te pierwsze są przez niektórych uznawane za placebo i zarzucana jest im niska skuteczność. Pomagają pozbywać się tkanki tłuszczowej na drodze przemian tłuszczowych. Termogeniczne spalacze z kolei funkcjonują na zasadzie podkręcanej termogenezy – generowaniu ciepła. Nazwa brzmi obco? Świetnie działającym i często używanym termogenikiem jest dobrze znana kofeina. Ich pozostałe funkcje to poprawa przemiany materii, poprawa możliwości treningowych i blokowanie apetytu. Stanowią cennego przyjaciela w walce o szczupłą sylwetkę, jednak konieczna jest także dobrze dobrana dieta. Na rynku dostępne są także, choć nieoficjalnie, bardziej intensywne spalacze, zawierające w składzie środki zabronione w Polsce tj. johimbina, geranium, efedryna. Nawet jeśli są one skuteczne to ich używanie niesie ze sobą ryzyko konsekwencji zdrowotnych więc radzę dobrze zastanowić się oraz ewentualnie zbadać przed sięgnięciem po takie środki.
Kreatyna – pierwszy „koks” młodego adepta siłowni. Często przypisywane są jej różne, dziwne właściwości. Kreatyna jest suplementem występującym naturalnie – głównie w mięsie. Jednak ciężko byłoby spożyć ilość mięsiwa wystarczającą do tego, żeby odczuć pożądane działania. Nie jest w żaden sposób niebezpieczna, mogą z powodzeniem stosować ja ludzie którzy nie ćwiczą intensywnie, gdyż udowodniono, że kreatyna poprawia pracę mózgu. W ogóle jest to jeden z najlepiej poznanych i opisanych suplementów o naukowo udowodnionym działaniu. Jak właściwie działa? Fosfokreatyna jest produktem używanym jako drugi (po ATP) w celu pozyskania energii niezbędnej do generowania siły w mięśniach (po prostu jest ważnym paliwem). Zatem wysycenie mięśni kreatyną pozwoli nam na dłuższe i cięższe serie w trakcie ćwiczeń z ciężarem.
BCAA – ciekawy suplement którzy jedni uznają za nieodzowny a inni za niepotrzebny. Ja akurat jestem zwolennikiem tego drugiego podejścia, ale krótko i bezstronnie powiem tylko, że są to aminokwasy rozgałęzione, których nasz organizm nie może sam z siebie wyprodukować – są to aminokwasy egzogenne. Przypisuje im się właściwości regeneracyjne i antykataboliczne.
Stacki witaminowe i minerałowe – regularny i ciężki trening jest obciążeniem dla naszego organizmu. W ramach regeneracji, która jest dla naszego wzrostu tak samo ważna, niezwykle istotne jest aby zadbać o prawidłową ilość makro i mikroelementów oraz odpowiednie nawodnienie. Stacki witaminowe i minerałowe zapewniają nam odpowiednią podaż tych elementów w prostej i przystępnej formie. Nie należy ich ignorować nawet jeśli mamy dobrze zorganizowaną dietę. Zwłaszcza jeśli chodzi o witaminę D3 oraz K2.
Zmierzamy powoli do końca. W tym spisie oczywiście pominąłem całą masę suplementów diety, a te które opisałem są potraktowane nieco „po macoszemu” jednak mam nadzieje, że przybliżą one przeciętnemu czytelnikowi ich działanie. Nie należy bać się stosowania tych substancji o ile używamy ich z głową i są nam faktycznie potrzebne. Pamiętajcie, że żaden suplement nie jest w stanie zastąpić zdrowej diety i aktywnego trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here