Dieta ketogeniczna bazuje na stwierdzeniu, że spalanie tłuszczu wymaga jedzenia… tłuszczu! Tak właśnie brzmi główne założenie planu żywieniowego, o którym zrobiło się głośno kilka lat temu. Jego twórcy uważają, że nie tylko pomaga on w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale także może okazać się pomocny we wsparciu leczenia różnych chorób. Na czym polega dieta ketogeniczna oraz jakie są jej wady i zalety? Sprawdzamy!
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Najkrócej mówiąc, dieta ketogeniczna polega na zwiększeniu podaży tłuszczu w codziennym jadłospisie i jednoczesnym zmniejszeniu ilości węglowodanów oraz białka. Odpowiednio skomponowane menu powinno składać się aż z 86% pierwszego z wymienionych składników odżywczych! Dziennie należy spożywać 3 posiłki, które powinny zawierać takie same ilości makroskładników. Celem jest wejście w ketozę, czyli stan metaboliczny, w którego trakcie zwiększa się poziom ciał ketonowych. Ze względu na to, że dieta ketogeniczna należy do grupy bardzo restrykcyjnych, należy stosować ją pod ścisłym nadzorem dietetyka.
Wady i zalety diety ketogenicznej
Zacznijmy od wad. Dieta ketogeniczna, ze względu na zwiększoną ilość tłuszczu, może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunki, zaparć, wymiotów czy bóli brzucha. U niektórych osób pojawia się także utrata apetytu, częstomocz, problemy z koncentracją, nadmierna senność i ogólne osłabienie organizmu. Co więcej, niewłaściwie stosowana dieta ketogeniczna niesie za sobą ryzyko pojawienia się kamicy moczanowej czy podwyższenia cholesterolu.
Lista wad diety ketogenicznej powinna sprawić, że poważnie zastanowisz się nad przejściem na nią. Czy ma ona jednak jakieś zalety? Osoby, które ją stosowały, zauważyły zwiększenie energii i dobre samopoczucie przez pierwsze 3 miesiące. Oczywiście, towarzyszył im również szybki spadek wagi, który jest spowodowany obniżeniem poziomu glikogenu i ilości wody w organizmie. Niektórzy polecają dietę ketogeniczną jako wsparcie takich chorób jak padaczka lekooporna (w szczególności u dzieci), stwardnienie guzowate, zespół Retta, zespół Draveta czy zespół Doose.
Jakie przeciwwskazania ma dieta ketogeniczna?
Na samym początku warto podkreślić, że każdy plan żywieniowy, który polega na ograniczeniu jakichkolwiek składników odżywczych, nie jest na dłuższą metę dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ może prowadzić to do niedoborów i problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak chcesz przejść na dietę ketogeniczną, to najlepiej zrobić to pod okiem doświadczonego dietetyka. Kto jednak powinien z niej całkowicie zrezygnować? Do przeciwwskazań zaliczamy:
- kamicę dróg żółciowych,
- problemy z wątrobą,
- choroby trzustki,
- wrodzone zaburzenia metaboliczne,
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- kwasicę organiczną.
Jak widać, dieta ketogeniczna może pomóc Ci zrzucić zbędne kilogramy, jednak konsekwencje jej stosowania są naprawdę poważne. Jeśli więc marzysz o idealnej sylwetce, lepszym rozwiązaniem będzie zdrowa, starannie zbilansowana dieta. Nie wiesz, jak przygotować smaczne, niskokaloryczne posiłki? Zamów dietę z dostawą do domu! Dobrym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny WygodnaDieta.pl, który oferuje nie tylko gotowe dania z dowozem, lecz także bezpłatne konsultacje dietetyczne.