Dzięki wsparciu nowoczesnych technologii można dziś rozwiązać wiele problemów ze wzrokiem. Podpowiadamy, które zabiegi powiekowe wykonywane są najczęściej, czym się charakteryzują oraz gdzie warto szukać pomocy. Poznaj szczegółowe informacje.
Jęczmień
Jęczmień jest bolesną infekcją brzegów powiek, spowodowana gronkowcami lub paciorkowcami. W przypadku zastoju wydzieliny w gruczołach Zeisa i Molla mówi się o jęczmieniu zewnętrznym. Natomiast infekcja w obrębie gruczołu Meiboma to jęczmień wewnętrzny. Pierwsze objawy to zaczerwienienie oraz bolesny, ropny obrzęk na powiece.
W leczeniu wykorzystuje się suche ciepło, co rozmiękcza jęczmień i usuwa wydzielinę. Jeśli jednak jęczmień samoistnie się nie otworzy, należy podjąć interwencję chirurgiczną.
Pamiętaj, aby na zabiegi powiekowe i okolic oczu udać się do sprawdzonych miejsc, które cieszą się uznaniem wśród pacjentów. Doskonałą propozycją może być Instytut Oka. Tutejsi eksperci wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem, a do każdego przypadku podchodzą indywidualnie. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą szybko pozbyć się problemu.
Gradówka
Stan ten powstaje na skutek zaczopowania ujścia gruczołu Meiboma na wewnętrznej stronie powieki. Gromadzi się tam wydzielina oraz obumarły materiał komórkowy, a po pewnym czasie rozwija się przewlekła zapalenie. Warto nadmienić, że gradówka na powiece bardzo często stanowi następstwo jęczmienia bądź zapalenia brzegu powieki. Nie jest bolesna, choć obrzęk może powodować kłucie i ucisk. Eksperci z Instytutu Oka usuwają gradówkę chirurgicznie i ze znieczuleniem miejscowym. Jeżeli zmiana jest niewielka, stosuje się preparat sterydowy.
Skrzydlik
Skrzydlik jest płaskowypukłą, miękką zmianą spojówki gałkowej i ma charakter włóknisto-naczyniowy. Ma formę trójkąta z wierzchołkiem usytuowanym w kierunku centrum rogówki. Problem najczęściej dotyczy strony nosowej, a najczęstszą przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenia, alergeny czy szkodliwe substancje chemiczne. Gdy skrzydlik narasta na powierzchnię rogówki, może pojawiać się uczucie dyskomfortu, a u wielu pacjentów występują zaburzenia widzenia
i uszkodzenia rogówki. Ponadto skrzydlik może odrastać. Zabieg jego usunięcia odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Entropion
To podwinięcie powieki w kierunku gałki ocznej, co może być spowodowane starzeniem się organizmu i osłabnięciem napięcia wiązadeł powiekowych oraz stopniowego zaniku tkanek w dolnej powiece. W przypadku tego schorzenia rogówka jest podrażniana przez rzęsy, co wpływa na zaczerwienienie oka, przymglone widzenie i nadmierne łzawienie. Do przyczyn zaliczyć można również urazy czy stany zapalne. Aby rozwiązać problem, stosuje się zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, który polega na wycięciu fragmentu powieki, co pozwala na odtworzenie prawidłowego ustawienia brzegu.
Ektropion
To wywinięcie powieki, które najczęściej spowodowane jest obniżeniem napięcia okrężnego oka, rozciąganiem się więzadła powiekowego. Ponadto brzeg powieki dolnej nie przylega do gałki ocznej. Schorzenie może być również wrodzone. Ektropion objawia się zaczerwieniem gałki ocznej, nadmiernym łzawieniem, stanami zapalnymi spojówki czy owrzodzeniem rogówki. Najlepszą metodą na pozbycie się problemu jest leczenie chirurgiczne.