Co robić, aby unikać wizyt u stomatologa

Nie ma co się oszukiwać – mało kto lubi wizyty u dentysty. Czasem są stresujące, bolesne, a do tego potrafią mocno obciążyć portfel. Na szczęście istnieje sposób, by ograniczyć je do minimum poprzez właściwą profilaktykę. Oto kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić do codziennej rutyny.

Szczotkowanie – fundament zdrowych zębów

Brzmi banalnie, a jednak wiele osób robi to niedokładnie lub zbyt rzadko. Zęby powinno się szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Istotne jest też używanie odpowiedniej techniki. Warto postawić na szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która dokładniej usuwa osad i bakterie niż tradycyjna szczoteczka manualna.

Nie należy zapominać także o wymianie szczoteczki co 2-3 miesiące, gdyż  zużyte włosie nie czyści już tak skutecznie. Więcej o odpowiedniej technice szczotkowania można znaleźć w artykule: https://przelom.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/42051_jak-prawidlowo-zadbac-o-swoje-zeby.html

Nić dentystyczna i irygator – broń przeciwko próchnicy

Samo szczotkowanie to nie wszystko. Resztki jedzenia często zalegają w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie szczoteczka nie dociera. Nić dentystyczna pomaga usunąć płytkę nazębną, która może prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest irygator dentystyczny, który za pomocą strumienia wody skutecznie oczyszcza trudno dostępne miejsca.

Płyny do płukania jamy ustnej – wsparcie w walce z bakteriami

Dobra płukanka antybakteryjna pomaga pozbyć się resztek jedzenia i bakterii, których nie usuniemy szczoteczką.

Zdrowa dieta to zdrowe zęby

To, co jemy, ma ogromny wpływ na stan naszego uzębienia. Unikanie nadmiernej ilości cukru to jedna z najważniejszych zasad. W tym celu warto ograniczyć słodycze, gazowane napoje czy przekąski bogate w cukry proste, gdyż te przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Z kolei produkty bogate w wapń (np. nabiał, orzechy, zielone warzywa) oraz fosfor (np. ryby, jaja, mięso) wzmacniają szkliwo.

Ograniczenie używek

Nikotyna, kawa i czerwone wino nie tylko powodują przebarwienia, ale także osłabiają szkliwo i zwiększają ryzyko chorób dziąseł. Palenie papierosów to jeden z głównych czynników prowadzących do paradontozy – przewlekłej choroby dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów.

Unikanie szkodliwych nawyków

Otwieranie butelek zębami, obgryzanie paznokci czy żucie długopisów – to wszystko czynności, które osłabiają szkliwo i moga prowadzić do mikrouszkodzeń. Warto też uważać na zgrzytanie zębami, które stopniowo ściera powierzchnię zębów.

Regularne wizyty kontrolne

Oprócz wymienionych powyżej domowych sposobów na dbanie o zęby, warto również raz na jakiś czas – najlepiej 2 razy w roku – iść do dentysty na przegląd jamy ustnej. Może to zabrzmi nieco przewrotnie, ale regularne wizyty kontrolne u dentysty to sposób na unikanie skomplikowanych i kosztownych zabiegów. Więcej o zaletach wizyty u dentysty można przeczytać w tym artykule: https://www.wadyzalety.pl/artykul/wady-i-zalety-chodzenia-do-dentysty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here