W pierwszej chwili może się wydawać, że botoks jest substancją stosowaną wyłącznie do wygładzania zmarszczek. Owszem, jest to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych zastosowań botoksu, ale należy wiedzieć, że toksyna botulinowa jest wykorzystywana również do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości: nadpotliwości, bruksizmu, a nawet migreny.
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób przy użyciu botoksu leczy się nadpotliwość pach,
- na czym polega leczenie bruksizmu botoksem,
- jak przebiega leczenie migreny botoksem.
Przez wiele lat botoks, czyli toksyna produkowana przez bakterie Bacillus botulinus – zgodnie zresztą z prawdą – był uznawany za jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn, której spożycie w bardzo wielu przypadkach kończy się śmiercią. Dopiero w latach 60. XX wieku w USA zainteresowano się potencjalnymi właściwościami leczniczymi toksyny botulinowej – oczywiście odpowiednio spreparowanej i oczyszczonej. Okazało się bowiem, że przygotowany laboratoryjnie botoks blokuje przewodnictwo nerwowe, a tym samym – kurczliwość mięśni. Zaczęto więc wykorzystywać go do leczenia chorób, które objawiają się nadmierną kurczliwością mięśniową: kręczu szyi, spastyczności mięśni, zeza, a nawet mózgowego porażenia dziecięcego.
Obecnie toksyna botulinowa jest stosowania głównie w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek. Nie można jedna zapominać, że przy pomocy botoksu można jednak leczyć różne inne dolegliwości i schorzenia.
Leczenie nadpotliwości botoksem
Nadpotliwość pach, stóp, dłoni czy pleców to problem, który wywołuje kompleksy, zaniżoną samoocenę i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest ona wynikiem nadmiernej pracy gruczołów potowych, która z kolei może być efektem np. zaburzeń hormonalnych, stresu, chorób ogólnoustrojowych czy przyjmowania niektórych leków. Bardzo skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest leczenie nadpotliwości botoksem – polega on na śródskórnej iniekcji toksyny botulinowej w miejsca objęte nadmierną potliwością. Zabieg jest nieinwazyjny, bezpieczny, efekty są widoczne od razu i utrzymują się kilka miesięcy.
Bruksizm – leczenie botoksem
Niekontrolowane, mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami to bruksizm – botoks jest również w tym przypadku jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Bruksizmu nie wolno lekceważyć – może on powodować nadmierne ścieranie zębów, pękanie szkliwa, osłabienie i rozchwianie zębów, a nawet zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Najczęściej jest on efektem nadmiernego stresu i napięcia emocjonalnego. Leczenie bruksizmu botoksem polega na iniekcji toksyny do mięśni żwaczy, co zmniejsza ich napięcie, ale w żaden sposób nie wpływa na możliwość mówienia czy spożywania posiłków.
Leczenie migreny botoksem
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób XXI wieku jest migrena – leczenie tego schorzenia bywa długotrwałe i bardzo trudne, bo przewlekłe, nawracające silne bóle głowy w wielu przypadkach uniemożliwiają pacjentowi normalne funkcjonowanie. Botoks na migrenę to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia – iniekcja preparatu w określone partie głowy sprawia, że zablokowaniu ulegają sygnały bólowe z zakończeń nerwu trójdzielnego, unerwiającego znaczną część głowy. Dzięki temu dochodzi do długotrwałego (nawet do 12 tygodni) zahamowania reakcji prowadzących do powstania bólu migrenowego. Później zabieg można powtórzyć.
Jak widać, istnieje wiele chorób, w leczeniu których zastosowanie znajduje botoks. Migrena, nadpotliwość czy bruksizm to tylko klika z nich.