Dlaczego warto studiować fizjoterapię?

Fizjoterapia jest kierunkiem studiów, który od kilku już lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Studentów nie zniechęca nawet fakt, iż zajęcia nie należą do najłatwiejszych oraz wymagają stu procentowego zaangażowania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niewątpliwie jednak, po ukończeniu tego rodzaju studiów, istnieje niemal całkowita pewność otrzymania pracy praktycznie natychmiast po uzyskaniu dyplomu. To właśnie ogromne zapotrzebowanie na fizjoterapeutów poniekąd przyciąga studentów do tego właśnie kierunku.

Na czym polega studiowanie fizjoterapii?

Obecnie, studia na kierunku fizjoterapia są możliwe w większości dużych miast w Polsce, gdyż posiada je w swojej ofercie kilkanaście uniwersytetów i szkół wyższych w kraju. Studiować można zarówno dziennie, jak i zaocznie a plan zajęć obejmuje przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne. Fizjoterapia to również poznawanie dziedzin sportowych dotyczących odnowy biologicznej, tak, aby w przyszłości każdy fizjoterapeuta potrafił zaplanować właściwy zestaw ćwiczeń dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta. Tego rodzaju studia to świetny wybór przede wszystkim dla tych, którzy nie lubią monotonnej pracy za biurkiem a od uczelni oczekują czegoś więcej, niż tylko teoretycznych opracowań kolejnych tematów. Jest to niewątpliwie kierunek, który spełni oczekiwania osób lubiących aktywność fizyczną, gdyż w planie zajęć przewidziane są między innymi gimnastyka, taniec, pływanie czy fitness. Nie oznacza to jednak, że fizjoterapia nie wymaga systematycznej nauki cięższych zagadnień. Do najtrudniejszych przedmiotów możemy zaliczyć biologię oraz anatomię medyczną.

Jakie obowiązki ma i gdzie może pracować fizjoterapeuta?

Praca fizjoterapeuty w głównej mierze polega na rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo. Są to zarówno ludzie niesprawni od urodzenia, jak i ci, którzy stali się kalekami w wyniku choroby, wypadku, amputacji i innych wydarzeń losowych. Fizjoterapia pomaga takim ludziom we właściwej rekonwalescencji, a sam fizjoterapeuta jest dla nich wsparciem i osobistym motywatorem do działania. Studia te otwierają drogę do pracy w szpitalach, prywatnych gabinetach oraz ośrodkach rehabilitacyjnych. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy w salonach SPA, sanatoriach, ośrodkach sportowych czy popularnych siłowniach. Warto jednak pamiętać, że same studia to nie klucz do sukcesu, Aby istnieć na rynku pracy, należy brać udział w kursach doszkalających oraz zdobywać wiedzę na międzynarodowych konferencjach. Fizjoterapia to także zawód, który wymaga ciągłej praktyki, dlatego warto wykorzystać czas studiów na doskonalenie umiejętności.

Czy warto?

Warto, pod warunkiem, że posiadamy potrzebne do tego indywidualne predyspozycje. Fizjoterapeuta musi być otwarty na kontakt z innymi, wrażliwy i empatyczny. Ważna jest również cierpliwość podczas żmudnych ćwiczeń, które nie zawsze są z chęcią wykonywane przez pacjenta. Same studia również wymagają sporego zaangażowania i systematycznej nauki zarówno teorii, jak i praktyki. Fizjoterapia to idealny zawód dla tych, którzy nie lubią pracy za biurkiem a jednocześnie chcą pomagać innym i ciągle się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here