Jak leczyć kropelkowe nietrzymanie moczu?

0
187

Kropelkowe nietrzymanie moczu to częsty problem współczesnych mężczyzn. Mimowolne popuszczanie moczu zmniejsza znacząco jakość życia człowieka i przyczynia się do pogorszenia jego samopoczucia. Często zjawisko to jest objawem schorzeń prostaty. Co ważne, dolegliwość tą można leczyć. Na rynku dostępnych jest też wiele produktów wspierających codzienne funkcjonowanie panów cierpiących na nietrzymanie moczu.

Kropelkowe nietrzymanie moczu- czy jest i jakie są jego przyczyny?

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn jest to jeden ze stopni tej dolegliwości. Jest ona oceniana na podstawie ilości uryny wydalanej mimowolnie w czasie czterech godzin. O kropelkowym nietrzymaniu można mówić, jeżeli w ciągu dnia mężczyzna wydala do 50 ml uryny. To początkowa faza rozwoju tego schorzenia, która wymaga wizyty u lekarza. Do popuszczania moczu może dochodzić na przykład podczas kichania czy kaszlu. Pomimo niewielkiej ilości uryny dla wielu osób jest to poważny problem, który zaburza codzienne funkcjonowanie.

Z tą przypadłością zmagają się często osoby z nadmierną masą ciała, ale nie tylko. Najczęstszą przyczynią owego zjawiska są dolegliwości ze strony gruczołu krokowego, czyli prostaty. Zwłaszcza u panów w zaawansowanym wieku obserwuje się przerost prostaty, który skutkuje uciskiem na cewkę moczową. Przez to w ciągu dnia dochodzi do oddawania moczu po kilka kropli. Ryzyko nietrzymania moczu podnoszą też same preparaty wykorzystywane w leczeniu przerostu prostaty, gdyż mają one właściwości moczopędne. Przerost prostaty sprzyja też rozwojowi infekcji układu moczowego, a jednym z jego symptomów jest bolesne parcie na mocz i częstomocz.

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie

Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Im wcześniej znajdzie on źródło problemu i rozpocznie leczenie, tym lepiej. Rodzaj zastosowanej kuracji zależy od przyczyny tej dolegliwości. Nietrzymanie moczu leczy się niefarmakologicznie, farmakologiczne oraz chirurgicznie. Jeżeli chodzi o metody niefarmakologiczne to w wielu przypadkach pomoże:

  • zmiana stylu życia (zadbanie o prawidłową masę ciała, zdrowa dieta, rzucenie palenia, regularne wypróżnienia, ograniczenie albo zaprzestanie picia alkoholu i kofeiny),
  • ćwiczenia dna miednicy (czyli mięśni Kegla),
  • zmniejszenie ryzyka zakażenia układu moczowego (regularne mikcje, prawidłowa higiena),
  • terapia behawioralna,
  • silne skurcze mięśni wokół cewki moczowej albo wymasowywanie pozostałości uryny z cewki palcem.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą pożądanych efektów, wówczas lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne. To pierwsze dobierane jest biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i typ nietrzymania moczu. Stosuje się je w przypadku, kiedy za popuszczanie uryny odpowiada powiększona prostata, pęcherz nadreaktywny czy też dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu. Jeśli chodzi o zabieg chirurgiczny jest on wskazany głównie u osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu czy rozrost gruczołu krokowego.

Produkty dla mężczyzn z kropelkowym nietrzymaniem moczu

Panowie cierpiący na tą przykrą dolegliwość mogą na co dzień czuć się w pełni komfortowo. Nietrzymanie moczu nie musi wcale znacznie pogarszać ich jakość życia i uprzykrzać każdą jego sferę. Osobom z taką przypadłością zaleca się stosowanie chłonnych środków, takich jak podkłady, wkładki czy też specjalne matki. Tego rodzaju produkty skutecznie pochłaniają wilgoć i sprawdzają się w każdej sytuacji. Można je zakupić na przykład w sklepie chlonne24.pl. Jeśli ilość wyciekającej uryny jest minimalna, wówczas najlepszym wyborem będą wkładki urologiczne czy też specjalne podpaski. Majtki pochłoną natomiast większe ilości moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here