Mało jest informacji na temat tego, jak wygląda przyrost siły u trójboistów, jakie czynniki na niego wpływają i co powoduje, że jedni osiągają lepsze efekty, a inni gorsze. Dzięki jednak licznym wzmiankom, a także stosownym obliczeniom, można wysnuć określone wnioski. Dziś przedstawimy wzrost siły u trójboistów w oparciu o płeć, wiek i indywidualną siłę każdego zawodnika.
Płeć a wzrost siły
Wiadomo, iż płeć ma zasadnicze znaczenie, jeśli w grę wchodzi osiągnięcie określonych wyników w sporcie. Mężczyźni są w gruncie rzeczy silniejsi, a co za tym idzie mogą postawić na większy ciężar początkowy niż kobiety. Jak plasują się wyniki?
Okazuje się, że mężczyźni w badaniu osiągnęli między innymi siłę w tempie 0,576 +/- 1,475% na miesiąc, a kobiety 0,920 +/- 1,766% na miesiąc. Jak więc widać różnica w tej kwestii jest znacząca. Łączna tygodniowa stopa przyrostu siły wynosiła w przypadku mężczyzn 2,23%, a w przypadku kobiet 2,95%. Jeśli zaś chodzi o zestawienie miesięczne, u mężczyzn wynosiła ona 0,576%, a u kobiet 0,920%.
Wnioski są jedne, kobiety przybierają na sile zdecydowanie szybciej niż mężczyźni. U kobiet i mężczyzn związek między siłą, a tempem postępu jest znaczny, co możemy zauważyć z wyników badań. Chcąc dokładnie przeanalizować informacje, warto dane podzielić na decyle na podstawie siły początkowej. Największe zmiany widać u osób, które mają najlepsze wyniki w tych decylach najniższych. Te największe zaś decyle mają stromy spadek, w porównaniu od pierwszego do trzeciego decyla. Warto więc sprawdzić przyrost siły względem płci, biorąc pod uwagę wszystkie dziesięć decyli. Kobiety zwiększają siłę na całej planszy
Przyrost siły, a wiek
Czy wiek ma znaczenie do tego, kto jaką osiąga siłę i w jakim czasie? Według badań wiek jest mniej przewidywalny niż początkowa siła. Dla mężczyzn wynosi ona bowiem r=0,136 i r2= 0,018, a dla kobiet r= 0,127 i r2= 0,016. Patrząc na różne granice wieku, badania pokazały iż nie ma wcale zbyt dużych różnic dla poszczególnych podziałów wiekowych. Ludzie zwiększają więc siłę bez względu na wiek, jedynie ogólny spread w tempie postępu jest większy w większych przedziałach wiekowych.
Samym jednak badaniom nie zawsze można do końca ufać, bowiem jeśli w grę wchodzi trójbój, tutaj rzadko kiedy mamy do czynienia z osobami, które trenują wiele lat. Większość stawia na treningi mniej niż pięć lat, a jedynie nieliczni trenują przed 10 lat czy więcej. U większości osób dana siła wzrasta do pewnego momentu osiągając szczyt, a potem zaczyna powoli spadać. Jeśli więc chodzi o wiek, kwestie tutaj są sporne, bowiem z jednej strony nie powinniśmy oczekiwać od 25 – latka i 75 – latka takiej samej siły, ale z drugiej strony niekoniecznie zdolność do wzmocnienia siły musi zmniejszać się wraz z wiekiem.
Inne czynniki wpływające na wzrost siły
Oprócz wieku, czy płci bardzo duże znaczenie mają także inne czynniki, o jakich należy pamiętać. Odpowiednia zbilansowana dieta, stosowna ilość snu, stres lub jego brak, urazy. Każdy najmniejszy nawet szczegół wpływa znacząco na to, jak ta nasza siła się zwiększa. Wniosek jest jeden, bez względu na to, czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, mamy 20, czy 70 lat, a do tego patrząc na nasz aktualny poziom siły, każdy może osiągnąć odpowiednie rezultaty, jeśli będzie stosownie trenował, wysypiał się, unikał stresu i dobrze się odżywiał.