Jak przygotować kąpiel dla psa

Każdemu właścicielowi psa zdarzyła się na pewno sytuacja, w której jego pupil wytarzał się w czymś, co nie pachniało najlepiej, lub też z jakiegoś innego powodu zabrudził się do tego stopnia, że po prostu wymagał natychmiastowej kąpieli. Oczywiście, również z innych powodów oraz bez takich niespodzianek od czasu do czasu musimy zdecydować się na jego umycie. Jak jednak tego dokonać?

Nauczmy psa kąpieli

Z doświadczenia wielu hodowców wynika, że jeśli nigdy psa nie kąpiemy, a potem wystąpi jakakolwiek przyczyna, która nas do tego zmusi, cała kąpiel odbędzie się na siłę. A jeśli coś jest na siłę, zazwyczaj nie jest dobre, ani dla psa, ani dla jego właściciela. To właśnie wtedy zwierzę może stracić zaufanie i na pewno zapamięta to doświadczenie na długo – oczywiście jako negatywne, więc przekonanie go do ponownej kąpieli (albo wizyty w salonie groomingu) będzie co najmniej trudne.

Małe kroczki są najlepsze

Najlepszym sposobem na to, by już “zawczasu” nauczyć psa kąpieli, to zastosować metodę małych kroczków. Warto zacząć od nauki wchodzenia do wanny czy brodzika, co pomoże oswoić się zwierzęciu z tymi nietypowymi elementami mieszkania. Za każde poprawne wejście i pozostanie chwilę w wannie czy brodziku, pies powinien zostać nagrodzony smakołykiem. Dzięki temu na pewno zrozumie, że zrobił dobrze.

Kiedy pies nauczy się już wchodzić do wanny lub brodzika, możemy zacząć oswajanie z wodą. Powinna zostać odkręcona, ale nie polewamy nią z początku pupila. Niech po prostu przywyknie, że woda tam jest – dzięki temu przestanie uciekać na sam jej dźwięk i widok. Może to być etap trudniejszy dla piesków, które nie lubią wody. I ponownie, dopiero kiedy pies oswoi się z lecącą wodą, możemy zacząć ostrożne moczenie jego łapek: najpierw tylnych, potem przednich, co zniesie łatwiej niż całościowe polewanie.

Kiedy pies przestanie się obawiać tych podstawowych czynności, przyjdzie kolej na zmoczenie całej sierści. Za grzeczne zachowanie zawsze powinien przy tym otrzymać nagrodę.

Na tym etapie jako zachęty możesz używać też “maty do lizania”, którą wysmarujesz czymś dobrym i pozostawisz w miejscu, w którym zwierzę będzie mogło ją lizać, jednocześnie przebywając w odpowiednim obszarze.

Kąpiel: co będzie ci potrzebne?

Do samej kąpieli powinieneś przygotować przede wszystkim stanowisko pracy. Warto od razu naszykować sobie ręczniki i szampon dla psów, aby później ich nie szukać w pośpiechu. Na dnie wanny lub brodzika powinna znaleźć się mata antypoślizgowa lub chociaż ręcznik, które zwiększą stabilność zwierzaka. Jeśli stosujesz matę do lizania, nałóż na nią psie jedzenie i ułóż w odpowiednim miejscu.

Przyprowadź go do łazienki i zachęć do wejścia do wanny lub brodzika (a także lizania smakołyku). Zamocz powoli jego sierść, zaczynając od tylnych łapek, poprzez przednie i tułów. Psy najbardziej nie lubią moczenia głowy, więc zostaw ją na koniec. Gdy już dojdziesz do jej mycia, bardzo uważaj na wszystkie wrażliwe miejsca, jak nos, oczy i uszy, które nie mogą zostać zalane wodą.

Po zamoczeniu psa nałóż szampon i lekko rozprowadzić dłońmi w kierunku wzrostu sierści. Postaraj się jej przy tym nie zmierzwić. Po zakończeniu mycia powinieneś dokładnie spłukać kosmetyk, aby żadna jego odrobinka nie spowodowała podrażnienia czy łupieżu. Oczywiście, jeśli sierść pupila tego wymaga, możesz procedurę mycia szamponem powtórzyć dwukrotnie, również używając dwóch różnych kosmetyków: uniwersalnego i specjalnie dedykowanego do konkretnego typu sierści. Dzięki temu twój pupil na pewno odzyska piękne i lśniące włosy. Na koniec nie zapomnij o osuszeniu go, aby nie chlapał wodą po całym domu albo się nie przeziębił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here