Jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele różnych zmian fizjologicznych. Ich celem jest przede wszystkim ochrona matki i dziecka na poszczególnych etapach trwania ciąży. Stan ten z reguły kojarzy się przede wszystkim z mocno uwidocznionym, powiększonym brzuchem. Ciąża jest bardzo dużym wyzwaniem dla poszczególnych narządów wewnętrznych, dlatego organizm musi się odpowiednio przystosować do nowej sytuacji. Zmiany te zachodzą w praktycznie wszystkich układach, w tym hormonalnym, oddechowym, immunologicznym, krwiotwórczym, rozrodczym, moczowym czy mięśniowo-szkieletowym.

Zmiany w piersiach

Pod wpływem zmian hormonalnych, w ciąży następuje rozwój tkanki gruczołowej piersi. W ten sposób zwiększa się liczba kanalików, przewodów i pęcherzyków, które pozwalają na wyprowadzanie mleka. Biust w ciąży staje się lekko nabrzmiały, a także jest bardziej wrażliwy na dotyk. Brodawki ciemnieją na skutek zwiększonej pigmentacji, podczas gdy gruczoły potowe na ich powierzchni mocno się uwidoczniają. Pod wpływem powiększenia piersi, skóra w ich obszarze staje się rozciągnięta i da się przez nią dostrzec siateczkę żył. W okresie około 16 tygodnia ciąży, gruczoł stukowy może już zacząć produkcję mleka. W tym czasie u części kobiet pojawia się charakterystyczna wydzielina.

Zmiany w układzie rozrodczym

Najbardziej widoczne zmiany w układzie rozrodczym dotyczą macicy. Narząd ten znacząco się powiększa, co prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu i serca. U kobiet ciężarnych często mogą występować wówczas problemy z równowagą, zawroty głowy czy omdlenia. Powiększenie macicy wiąże się też ze stopniowym uniesieniem przepony, a także zmianą ułożenia serca. Dziecko rozwijające się w kobiecym łonie oddziałuje bezpośrednio na szyjkę macicy, przez co staje się ona rozpulchniona, elastyczna i sinawa. Podwyższone stężenie progesteronu sprawia natomiast, że śluz szyjkowy zyskuje większą lepkość i gęstość. Jego funkcją jest wówczas zamknięcie kanału szyjki macicy, zabezpieczające wnętrze macicy oraz płód przed występowaniem infekcji. Wydalenie tzw. czopa śluzowego to jeden z objawów, który świadczy o zbliżającym się momencie porodu.

Zmiany w układzie rozrodczym

Zmiany w układzie pokarmowym i wzrost masy ciała

Organizm w ciąży ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, co wynika z rozwoju płodu oraz rozrostu łożyska. Podaż kaloryczna u ciężarnych kobiet znacząco wzrasta. Występują również rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga czy zaparcia. Zmiany te w dużym stopniu powiązane są ze zwiększeniem stężenia progesteronu. Jedną z najbardziej widocznych komplikacji jest wzrost masy ciała, wynoszący nawet 9-14 kg. Przyrost ten wynika m.in. ze zwiększenia ilości płynów w organizmie, rozrostu macicy i łożyska, wzrostu objętości krwi oraz samego powiększania się płodu. Wiele kobiet ma problem z powrotem do prawidłowej wagi po porodzie. W takiej sytuacji zalecane są różne specjalistyczne procedury, takie jak np. zabieg Onda. Jednym z miast umożliwiających jego wykonanie jest Warszawa, której mieszkańcy mogą skorzystać z oferty kliniki Anlaya. Redukcja tkanki tłuszczowej dzięki zabiegowi Onda odbywa się bezboleśnie i bezpiecznie, ze względu na zastosowanie mikrofal Coolwaves. Rozbijają one komórki tłuszczowe, które następnie organizm wydala na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Efekty zabiegu Onda to również ujędrnienie i zagęszczenie skóry czy wyeliminowanie opornych fałdek z brzucha.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym

Ze względu na powiększenie macicy, w organizmie ciężarnej kobiety dochodzi do zmiany położenia serca. Mięsień sercowy również ulega rozrostowi, średnio o nawet 12 proc. Jego ściany stają się grubsze, a wypełnienie układu żylnego pełniejsze. Ciąża jest sporym wyzwaniem dla całego układu sercowo-naczyniowego, ze względu na znaczny wzrost objętości krwi – o nawet 40-45 proc. aż do porodu. Pozostaje to nie bez wpływu na zwiększenie częstotliwości rytmu serca, a w konsekwencji również uwidocznienie naczyń krwionośnych pod skórą. Zmiany te mogą podnieść ryzyko powstawania zakrzepów, zwłaszcza u pacjentek z wadami serca czy mechanicznymi protezami zastawkowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here