aparat słuchowy dla dzieci

Problemy zaburzeń słuchu lub niedosłuchu to problem, z którym należy sobie odpowiednio radzić. Nawet u pacjentów z dużymi problemami aparat słuchowy dla dzieci daje miarodajne i widoczne rezultaty. Jednak to nie wszystko, co trzeba w tej sytuacji zrobić. Należy bezwzględnie pamiętać o konieczności włączenia ćwiczeń słuchowych w codzienne sytuacje i zabawy, by wykorzystać nawet najmniejsze możliwości słuchowe oraz wspomóc rozumienie i rozwój mowy. Jak właściwie wspomóc rehabilitację słuchu dziecka?

Aparat słuchowy dla dziecka- podstawowe wsparcie 

Aparat słuchowy dla dziecka zwiększa u niego zakres słyszenia, a w przypadku niedosłuchu lekkiego i umiarkowanego pozwala na uchwycenie języka w całości. W przypadku głębokich problemów ze słuchem proponowany jest aparat słuchowy dla dzieci o większej mocy. Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego modelu jest wynik słuchu. Protetyk opiera swoje działania na badaniach słuchu, które określają, jaką moc powinien mieć wybrany aparat słuchowy dla dziecka w tym konkretnym przypadku, aby pozwolił on zapewnić komfortową wartość słyszalności. Wyróżniamy wiele czynników zapewniających prawidłowy rozwój dziecka, u którego stwierdzono wadę słuchu. Oprócz procedury doboru odpowiedniego urządzenia koniecznie jest wprowadzenie odpowiednich działań rehabilitacyjnych już od pierwszych dni stosowania aparatu.

Rehabilitacja słuchu u dziecka- ćwiczenia słuchowe

Nawet najbardziej nowoczesne aparaty słuchowe nie zastąpią w całości możliwości pracy z dzieckiem. Ćwiczenia słuchowe są konieczne i zalecane przez specjalistów. Dzięki nim dziecko uczy się określonych czynności, takich jak:

  • reakcje na dźwięki,
  • rozróżniania dźwięków słyszanych,
  • określenia ich cech,
  • świadomego kontrolowania dźwięków,
  • rozumienia wyrazów, związków wyrazowych,
  • wypowiadania wyrazów, zdań,
  • budowania długich wypowiedzi. 

Ubytek słuchu to przeszkoda, którą możemy wyeliminować poprzez odpowiednią pracę z dzieckiem na podstawie zaleceń prowadzących dziecko specjalistów i ich sugestii, które pozwolą lepiej realizować założenia rehabilitacyjne. Będąc zaznajomionym z tematem rodzicem, możemy o wiele skuteczniej wspomóc dziecko na każdym etapie powrotu do normalności, niezależnie od wady słuchu czy jej natężenia.

Jakie ćwiczenia słuchowe prowadzić z dzieckiem?

Podczas pracy i ćwiczeń z dzieckiem obowiązuje zasada dobrowolności prowadzonych zajęć i tworzenie ich w formie atrakcyjnych dla dzieci gier i zabaw w przyjaznej atmosferze. Wybór odpowiedniej metody nauki zależy od aspektów, takich jak między innymi wiek dziecka, stwierdzone zaburzenie słyszenia, jego rodzaj czy stopień niedosłuchu. Ćwiczenia słuchowe powinien dobrać prowadzący logopeda. Z nim warto skonsultować wszelkie zagadnienia i wątpliwości.

Co ma wpływ na rehabilitację słuchową dziecka?

Aspektami, które mają wpływ na rehabilitację dziecka, jest odpowiednio szybka diagnoza wad słuchu, zastosowanie skutecznej protezy słuchu (aparatu słuchowego dla dzieci) oraz zachowanie rodzinnej atmosfery podczas ćwiczeń i zabaw zastosowanych w porozumieniu ze specjalistami. Dzięki temu wybrana terapia ma o wiele szybsze i bardziej widoczne rezultaty i pomaga powrócić dziecku do pełnej sprawności słuchowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here