Opieka nad osobami starszymi może być dla większości z nas ogromnym wyzwaniem. Dodatkowym utrudnieniem wydaje się tu być ograniczona mobilność podopiecznego, która poniekąd utrudnia zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, a także załatwienie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Właśnie dlatego, w takich przypadkach zaleca się stosowanie pieluchomajtek – wyrobów chłonnych dla seniorów. Jednak opiekunowie muszą je odpowiednio często zmieniać. Wobec tego, jak zrobić to poprawnie?
Co będzie potrzebne do zmiany pieluchomajtek u seniorów?
Wielu opiekunów tak naprawdę zastanawia się, jak zmieniać pieluchę w przypadku seniorów? Otóż można śmiało powiedzieć, że kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim opiekunowie powinni wyposażyć się w dopasowane i odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru pieluchomajtki dla dorosłych – najlepiej nabyć je z zaufanego źródła jak np. e-sklep chlonne24.pl. Co więcej potrzebne nam będą:
- gumowe rękawiczki – dla zachowania odpowiedniego poziomu higieny;
- chłonne podkłady – które muszą znaleźć się pod tułowiem podopiecznego na czas zmiany pieluchomajtek;
- chusteczki nawilżone i kosmetyki pielęgnacyjne – dla zredukowania ryzyka powstania odleżyn;
- bielizna – którą nasz podopieczny nosi na co dzień.
Warto zauważyć, że zmiana pampersa u osoby leżącej z całą pewnością nie jest najłatwiejsza. Niemniej jednak to opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań do tego, by podopieczny czuł się bezpiecznie i komfortowo. Zmiana pieluchy u osoby leżącej jest dość intymnym i często krępującym procesem. Opiekunowie więc powinni tego typu odczucia minimalizować i zapobiegać temu, by podopieczny czuł się zmieszany lub skrępowany. Wówczas cały proces zmiany wyrobu chłonnego będzie przyjemny i bezproblemowy dla obu stron.
Jak zmieniać pampersa dorosłemu?
Nie da się ukryć, że sam fakt tego, jak zmieniać pampersa dorosłemu od zawsze budził wiele wątpliwości. Opiekunowie przez lata poszukiwali najlepszego i najbezpieczniejszego sposobu, by móc ten proces przeprowadzić sprawnie od początku do końca. Warto jednak zauważyć, że częsta zmiana pampersa u osoby leżącej jest konieczna, chociażby ze względu na profilaktykę odleżyn. Wobec tego, jak zmieniać pieluchę seniorom? Otóż:
- konieczne jest ułożenie seniora w pozycji „na wznak”, a następnie podłożenie pod odcinek lędźwiowy podopiecznego wkładu chłonnego – oczywiście opiekun powinien mieć założone gumowe rękawiczki.
- w tym momencie możemy bezpiecznie i delikatnie usunąć obecny wyrób chłonny;
- kolejnym zadaniem opiekuna jest obmycie miejsc intymnych seniora i zweryfikowanie, czy nie doszło do pojawienia się odleżyn;
- pieluchomajtki powinny zostać naciągnięte na wysokość kolan w momencie, kiedy podopieczny znajduje się w pozycji „na wznak”;
- następnie opiekun powinien delikatnie przekręcić podopiecznego na jeden i na drugi bok, by móc pociągnąć wyrób chłonny na biodra;
Na samym końcu opiekun powinien upewnić się, że pieluchomajtki przylegają do skóry i są odpowiednio założone, a tym samym nie powodują one dyskomfortu u podopiecznego. Zmiana pieluchy u osoby leżącej wymaga przede wszystkim cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Ani opiekun, ani jego podopieczny nie powinni okazywać nadmiernego zdenerwowania, skrępowania, czy zbytniego pośpiechu. W ten sposób zmiana pampersa u osoby leżącej rzeczywiście będzie przyjemnym procesem, który przebiegnie bez większych problemów, a dzięki temu, nasz podopieczny będzie cieszył się odpowiednim poziomem higieny i komfortem na jaki zasługuje.