Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry

Dla wielu osób pierwsza wizyta u lekarza psychiatry to prawdziwe wyzwanie, które pociąga za sobą szereg pytań i wątpliwości. Nic nie jest bardziej stresujące niż myśl o tym, że lekarz będzie wypytywał o rzeczy, które być może nie są dla nas przyjemne i które wolelibyśmy pozostawić głęboko w niepamięci. Dlatego warto przygotować się mentalnie do takiego kontaktu, aby przejść go jak najłatwiej.

Historia pacjenta i jego ogólny stan zdrowia

Dla lekarza psychiatry niezwykle ważne jest poznanie pacjenta podczas pierwszego spotkania. Dzięki temu będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę. Dlatego należy być przygotowanym, iż pierwsza wizyta potrwa nawet godzinę. Pierwszym pytaniem najpewniej będzie to, z jakim problem przychodzi pacjent.

Podczas rozmowy psychiatra będzie zadawał pytania o ogólny stan zdrowia, co może mu pomóc w odkryciu przyczyn zaburzenia oraz całego tła fizjologicznego, wpływającego na sytuację. Jednocześnie będzie chciał poznać historię pacjenta, różne wydarzenia z jego życia, które mogły wpłynąć na jego stan, a także własne odczucia i objawy, które pacjent może scharakteryzować.

Jak wygląda diagnoza?

Najczęściej diagnoza jest stawiana na podstawie opisanych przez pacjenta objawów, a także przedstawionej historii. Jeśli pojawiają się jakiegoś rodzaju wątpliwości, psychiatra Poznań może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Mogą one służyć między innymi potwierdzeniu przypuszczenia, że podłożem zaburzenia pacjenta jest choroba somatyczna, która nie została prawidłowo zdiagnozowana i/lub wyleczona. Psychiatra może także zlecić przeprowadzenie testów psychologicznych.

Jakie pytania może zadawać psychiatra?

Pacjenci, którzy udają się na pierwszą wizytę u psychiatry, przede wszystkim zastanawiają się nad tym, jakie pytania zostaną do nich skierowane. Często to ich obawiają się najbardziej, nie chcąc wracać do rzeczy, które są dla nich trudne, nieprzyjemne lub wstydliwe.

Jednak zadawanie pytań, nawet bardzo szczegółowych, jest konieczne do poznania pacjenta oraz do tego, aby właściwie ocenić jego stan. Z tego względu należy przygotować się między innymi na poruszenie następujących kwestii:

  • podstawowe informacje na temat miejsca pracy, stanu cywilnego i wykształcenia;
  • sytuacja materialna i życiowa;
  • przebieg najwcześniejszych okresów życia, w tym m.in. chorób przebytych w okresie płodowym i dziecięcym, konfliktów rodzinnych lub rówieśniczych;
  • historia rodziny (np. czy była pełna, jakie panowały w niej relacje, czy wystąpiły uzależnienia);
  • uzależnienia pacjenta;
  • inne ważne wydarzenia, przede wszystkim traumy;
  • obecne relacje pacjenta z otoczeniem;
  • dotychczasowe leczenie lub wcześniejsza diagnoza psychiatryczna/psychologiczna;
  • podstawowe informacje o tym, co sprowadziło pacjenta do gabinetu lekarza psychiatry (np. nagłe pogorszenie samopoczucia i stanu psychicznego, objawy).

W uzasadnionych przypadkach wywiad może zostać pogłębiony o kolejne kwestie, które będą ważne z punktu widzenia psychiatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here