Specjaliści biją na alarm, ponieważ każdego roku problem alkoholowy przybiera na sile. Coraz więcej osób decyduje się również na walkę z nałogiem. Najczęściej wybieranymi metodami leczenia choroby są psychoterapia oraz farmakologia, które można wspomóc hipnoterapią. Czy i jak to działa?
Walka z alkoholizmem a hipnoza, jak to działa?
Hipnoterapia polega na wprowadzeniu pacjenta w taki stan świadomości, dzięki któremu można zniechęcić do sięgania po alkohol. Co prawda, osoby decydujące się na sesje hipnoterapii są w pełni świadome i to ostatecznie od nich zależy jaką decyzję podejmą, jednak dzięki sugestiom terapeuty mogą poczuć awersję do picia i używek.
Walka z alkoholizmem hipnozą ma utwierdzić pacjenta w przekonaniu, że sięganie po alkohol jest niezdrowe, niepotrzebne i ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na życie. Podczas terapii wykorzystuje się metodę skojarzeń i przywołuje nieprzyjemne skutki spożywania napojów wyskokowych jak kac, złe samopoczucie, nieprzyjemny zapach czy smak.
Ponadto, sesje hipnozy pomagające w leczeniu alkoholizmu, pomagają pacjentowi nauczyć się asertywności i odmawiania spożywania trunków. Jest to szczególnie istotne u osób, które podatne są na wpływy otoczenia i do tej pory nie potrafiły odmówić naciskającemu towarzystwu.
Należy jednak zaznaczyć, że każdy człowiek inaczej reaguje na hipnozę i pomimo wysokiej skuteczności, zdarzają się osoby, które wykazują mniejszą podatność na sugestie terapeuty w czasie trwania hipnoterapii.
Walka z alkoholizmem – hipnoza. Czy jest w stanie wyleczyć chorobę?
Wielu zastanawia się, czy walka z alkoholizmem hipnozą jest skuteczna. Jest to uzależnione od konkretnej osoby i przypadku (np. stopnia uzależnienia). Jeśli hipnoterapia zadziała, jej pozytywne skutki są odczuwalne już po 3-5 sesjach.
Warto korzystać z hipnozy w trakcie leczenia alkoholizmu, jako metody wspomagającej główny sposób leczenia. To czy i w jaki sposób będzie ona w stanie pomóc, zależy od nastawienia pacjenta na zmiany oraz stopnia uzależnienia od alkoholu. Warto jednak zaznaczyć, że hipnoza nie dotrze do źródeł wystąpienia alkoholizmu, ani nie pomoże znaleźć metod zastępczych, zamiast picia. Może natomiast skutecznie obrzydzić spożywanie alkoholu i nauczyć pacjenta odmawiania jego stosowania.
Co jest lepsze – hipnoza czy terapia indywidualna?
Choroba alkoholowa u każdej osoby wygląda inaczej i w innym tempie się rozwija, dlatego też sposób leczenia powinien być dobrany przez specjalistę, indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego poglądów na walkę z alkoholizmem.
Podczas klasycznych zajęć indywidualnych z terapeutą, pacjent uczy się mówić o swoim problemie, oswaja się z chorobą i wyzbywa wstydu przed innymi, a specjalista poznaje jego potrzeby i dobiera odpowiednie metody leczenia. Takie spotkania pomagają w budowaniu relacji i zaufania, a także uczą pacjenta mechanizmów i tego, jak je zmienić, żeby przestać pić.
Natomiast hipnoza pozwala dotrzeć do podświadomości pacjenta i walczyć z uzależnieniem na poziomie nieświadomości, konfrontując ją ze świadomością. To doskonałe uzupełnienie terapii indywidualnej, pomagające walczyć z alkoholizmem i innymi uzależnieniami.
Jak widać walka z alkoholizmem hipnozą może być wykorzystywana jako wspomaganie podstawowej formy terapii. Trzeba zaznaczyć, że niezależnie od wybranej metody leczenia alkoholizmu, skuteczna będzie jedynie w sytuacji, kiedy pacjent jest zdecydowany na zmianę swojego życia i chce zacząć się leczyć. W innym przypadku, leczenie nie będzie miało pozytywnego finału.