Nieprawidłowa masa ciała jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także depresji. Nadwagę i otyłość z roku na rok rozpoznaje się u większej liczby osób, coraz częściej także u dzieci.
Nieprawidłowa masa ciała
Nieprawidłowa masa ciała oznacza nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Za przekraczające normę uznaje się wartości BMI powyżej 25 jednostek. Dodatkowo, kiedy przekraczają one 30 jednostek, rozpoznaje się otyłość, która jest uznawana za chorobę przewlekłą. BMI, czyli wskaźnik masy ciała to waga (w kilogramach) podzielona przez kwadrat wzrostu (w metrach). Obliczenia może ułatwić dostępny w Internecie kalkulator BMI.
Nieprawidłowa masa ciała a cukrzyca
Nieprawidłowa masa ciała jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II. Jest to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym poziomem glukozy we krwi na skutek zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę. Nadmiernie rozbudowana tkanka tłuszczowa prowadzi do procesów, które nadwyrężają trzustkę i uszkadzają jej komórki. Ryzyko zachorowania na cukrzycę można zmniejszyć dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.
Nieprawidłowa masa ciała a nadciśnienie tętnicze
Nadwaga i otyłość mogą prowadzić również do nadciśnienia tętniczego. Prawdopodobnie aż 80% wszystkich zachorowań w Polsce ma związek z nieprawidłową masą ciała. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej zmusza serce do cięższej pracy. Tłuszcz odkłada się w naczyniach krwionośnych, co zaburza prawidłowy przepływ krwi. Każde dodatkowe 10 kg to wzrost ciśnienia 2–5 mmHg. Natomiast zmniejszenie masy ciała ściśle wiąże się ze zmniejszeniem ciśnienia krwi.
Nieprawidłowa masa ciała a choroby serca
Jak wcześniej wspomniano, nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża serce, a także prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych. Skutkuje to nieprawidłowym przepływem krwi przez mięsień sercowy. Serce musi pompować więcej krwi, co prowadzi do jego niewydolności (która objawia się zmniejszeniem tolerancji wysiłku i wydolności). Natomiast zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych prowadzą do zawału, udaru niedokrwiennego lub zatorowości płucnej. Każda z tych chorób może zakończyć się śmiercią.
Nieprawidłowa masa ciała a depresja
Nieprawidłowa masa ciała, a zwłaszcza znaczna otyłość, bardzo często jest przyczyną obniżonej samooceny, braku samoakceptacji i pewności siebie. Prowadzi to do ograniczenia kontaktów społecznych, a niekiedy bycia wykluczonym z danej społeczności. Osoby otyłe (zwłaszcza dzieci i młodzież) mogą doświadczać agresji słownej i fizycznej ze strony rówieśników, co mocno odbija się na psychice.
Izolacja i obniżona samoocena prowadzą do poważnych zaburzeń nastroju, a nawet depresji i aktów autoagresji. Depresja jest poważną chorobą, która wymaga leczenia pod okiem psychiatry. Bagatelizowana i nieleczona może zakończyć się próbą samobójczą.