Depresja – jak wygląda pomoc osobom chorym

Pomoc osobie chorej w walce z depresją to bardzo ważny krok w kierunku powrotu do zdrowia. Bez wsparcia najbliższych trudno liczyć na poprawę samopoczucia chorego. Wsparcie lekarza psychiatry jest w tym przypadku konieczne. Co warto wiedzieć o pomocy osobom chorym na depresję?

Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Depresja to choroba wielowymiarowa, której objawy są skoncentrowane wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Klasyczne symptomy, które pojawiają się przy tej chorobie, to przede wszystkim długotrwałe obniżenie nastroju i związane z tym otępienie i smutek. Rozwojowi depresji towarzyszy także nerwowość, zmniejszona aktywność na polu zawodowym czy prywatnym, a także stany lękowe. Nieleczona depresja może prowadzić do próby samobójczej. Jak widać, choroba ta przybiera wiele twarzy. Jej podłoże może być bardzo zróżnicowane. Życie w ciągłym stresie, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, czy przyjmowanie pewnych leków może być przyczyną zaburzeń psychicznych. Depresja może także być skutkiem traumatycznych przeżyć, takich jak śmierć bliskiej osoby, choroba, czy utrata pracy.

Depresja – gdzie udać się po pomoc?

W leczeniu depresji istotne jest wsparcie rodziny oraz specjalisty. Osoba chora, skazana wyłącznie na siebie, nie poradzi sobie ze swoim cierpieniem. Może też popaść w nałóg alkoholowy, nadużywać środków uspokajających, czy sięgnąć po narkotyki. Dlatego tak ważne jest nakłonienie chorego do podjęcia leczenia. Osoba chora na depresję otrzyma pomoc w poradni psychiatrycznej. Jedna z nich znajduje się w tym miejscu http://psychiatrzy.pl/. Im szybciej chory trafi do lekarza, tym lepiej dla niego. Kluczowa będzie pierwsza rozmowa, w trakcie której psychiatra będzie starał się poznać przyczyny aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też nie można niczego ukrywać przed lekarzem. Im psychiatra będzie więcej wiedział o pacjencie, tym postawi trafniejszą diagnozę i wdroży skuteczniejsze leczenie. To natomiast może się przełożyć na czas powrotu pacjenta do pełni zdrowia. Depresja jest chorobą, której nie można lekceważyć. Nie można też odrzucać  pomoc, jaką inni oferują choremu. Bez takiego wsparcia wyjście z depresji może być niezwykle trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here