Plastry na blizny – czym są i jak się je stosuje ?

Blizna, niezależnie od tego, jakie jest jej pochodzenie jest defektem kosmetycznym i może być źródłem kompleksów. Ale nie tylko. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o bliznę, może ona powodować przykre dolegliwości. Świetnym sposobem na leczenie blizn są specjalne plastry.

Plastry na blizny – czym są i jak się je stosuje

Blizna, niezależnie od tego, jakie jest jej pochodzenie jest defektem kosmetycznym i może być źródłem kompleksów. Ale nie tylko. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o bliznę, może ona powodować przykre dolegliwości. Świetnym sposobem leczenia są specjalne plastry na blizny.

Kiedy tkanki zostają przerwane lub uszkodzone w inny sposób, na przykład za sprawą oparzenia, skóra będzie dążyć do przywrócenia swojej ciągłości. Dlatego niezwłocznie rozpoczyna proces gojenia i bliznowacenia. Pierwszym etapem gojenia jest krzepnięcie krwi. Płytki krwi oblepiają uszkodzone miejsce, uwalniając enzymy odpowiedzialne za krzepnięcie. Skrzep zapobiega dalszemu krwawieniu. Powstaje stan zapalny. Martwe komórki są usuwane, a wraz z nimi bakterie. Zostaje nadany sygnał do namnażania się nowych komórek. Następnie rana obkurcza się, tworzą się nowe włókna kolagenowe. Rana zaczyna się zrastać. Blizna dojrzewa jeszcze przez pewien czas, co może trwać nawet kilka miesięcy.  Warto bliznę nawilżać i prawidłowo pielęgnować, aby proces przebiegał sprawnie i blizna wyglądała w przyszłości możliwie najlepiej.

Proces gojenia się blizny

Właśnie od przebiegu procesu gojenia zależy, jak będzie wyglądać blizna w przyszłości. Czy będzie miała równą powierzchnię, czy będzie blada, zbliżona do koloru zdrowej skóry oraz czy będzie ciągnąć skórę znajdującą się w jej okolicy. Aby tak się nie stało należy wspomóc proces gojenia. Można zastosować na przykład plastry na blizny. To silikon medyczny w formie plastra, który ma udowodnione działanie lecznicze na blizny.

Czym są plastry na blizny

Plastry silikonowe na blizny wykazują bardzo wysoką skuteczność. Silikon jest o 20 proc. bardziej skuteczny niż inne preparaty w plastrach. Silikon w plastrach na blizny w skutecznie zapobiega tworzeniu się blizny przerostowej, usprawniające tym samym prawidłowy proces gojenia. Tym samym poprawia wygląd blizny oraz dodaje jej elastyczności.

Jak stosować plastry na blizny

Silikon wykazuje także właściwości okluzyjne, tworząc na powierzchni skóry cienką warstwę i chroniąc tkanki przed odparowaniem wody z naskórka. Pod plastrem, temperatura ciała jest nieco wyższa, dzięki czemu wydzielane są enzymy hydrolityczne, głównie kolagenoza. Terapię plastrami można łączyć ze wszystkimi innymi lekami oraz metodami leczenia blizn. Także z terapią laserową i zastrzykami ze sterydów.

Plastry na blizny należy stosować profilaktycznie od około 3 tygodnia po powstaniu urazu. Nosi się je codziennie i zmienia maksymalnie co 3-5 dni, ale raz dziennie należy zdjąć plaster i oczyścić oraz wysuszyć bliznę. Kuracja trwa ok. 3 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here