Dieta wegetariańska ma wady i zalety
fot. Pixabay.com

Przybywa zwolenników diety wegetariańskiej. Coraz więcej ludzi z różnych względów rezygnuje z jedzenia mięsa. Na czym jednak dokładnie polega dieta wegetariańska? O czym należy pamiętać, jeśli chce się zostać wegetarianinem? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/dieta-wegetarianska-na-czym-polega/

Dieta wegetariańska – dlaczego warto ją stosować i na czym polega?

Według statystyk już 20 procent naszego społeczeństwa przeszło na wegetarianizm. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim do głosu dochodzą coraz częściej sprawy związane z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Ponadto wiele osób nie zgadza się już z masowymi chowami bydła czy drobiu, które często przebiegają w dramatycznych warunkach i w równie dramatycznych dochodzi do ich uboju.

Przetwórstwo mięsa to też ogromny ślad węglowy, uwalniany do atmosfery, którego wpływ na kwestie związane z ociepleniem klimatu jest niebagatelny. Poza względami etycznymi czy środowiskowymi coraz więcej ludzi bierze też pod uwagę przesłanki zdrowotne. Dieta bezmięsna jest znacznie korzystniejsza dla naszego zdrowia.

Podstawową zasadą diety wegetariańskiej jest rezygnacja ze spożywania mięsa, drobiu, ryb, choć tak naprawdę istnieją różne jej rodzaje. I tak przykładowo dieta laktoowowegetariańska eliminuje mięso, drób i ryby, ale pozwala na spożywanie mleka i produktów mlecznych oraz jajek. Z kolei dieta owowegetariańska eliminuje również mleko i nabiał, ale dopuszcza jedzenie jajek. Dieta pescetariańska dopuszcza dopuszcza spożywanie ryb, a dieta wegańska opiera się tylko na jedzeniu produktów pochodzenia roślinnego.

Jakie są wady i zalety diety wegetariańskiej?

Wśród zalet warto wymienić:

 • dieta wegetarian jest dobrze zbilansowaną dietą, o wiele bogatszą w składniki odżywcze, witaminy i minerały niż dieta oparta na produktach mięsnych;
 • wegetarianie muszą mieć dobrą znajomość zasad żywieniowych i umiejętność układania jadłospisów tak, aby pokrywały zapotrzebowanie na najważniejsze składniki;
 • wegetarianie nie zmagają się również z otyłością czy nadwagą i o wiele łatwiej im utrzymać prawidłową masę ciała;
 • wegetarianie nie mają również problemów z wysokim cholesterolem, a ich dieta oparta jest na olejach roślinnych, bogatych w o wiele zdrowsze kwasy nienasycone.

Przeciwnicy diety wegetariańskiej zwracają uwagę na jej wady:

 • niedobory białka i kwasów Omega 3, w które bogate są mięso i ryby;
 • niedobory cynku, żelaza, selenu, witaminy B12;
 • niedobory wapnia i witaminy D, pochodzących z nabiału i jaj;
 • zmęczenie, osłabienie organizmu;
 • anemia;
 • utrata masy kostnej;
 • problemy z tarczycą.

Zobacz też: http://www.witalnamama.pl/jak-pielegnowac-wlosy-olejkami-eterycznymi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here