Picie wody jest niezbędne do zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Najlepiej jest więc mieć stale pod ręką szklankę lub butelkę z wodą i popijać z niej przez cały dzień małymi łykami. Korzyści z takiego działania może być naprawdę wiele!
Z tekstu dowiesz się:
- ile wody dziennie dostarczamy sobie w różnej formie,
- jak picie wody chroni przed odwodnieniem,
- jakie są zalety picia wody.
Każdy człowiek codziennie spożywa wodę przede wszystkim w postaci różnych płynów, czyli wody mineralnej, kawy, herbaty czy soków – jest to przeciętnie około 1,2-1,5 litra na dobę. Ważnym źródłem wody są jednak także owoce i warzywa w diecie oraz różnego rodzaju pokarmy stałe – łącznie daje to od około 1,7 do nawet 2,6 litra na dobę. Istotne jest również to, ile wody dziennie tracimy podczas oddychania, a także z moczem i kałem – może to być nawet 2,4 litra na dobę. Ten bilans dotyczy głównie osób zdrowych, uprawiających niezbyt intensywną aktywność fizyczną i żyjących w warunkach umiarkowanych pod względem temperatury otoczenia.
Jeśli ktoś jest aktywny fizycznie (w pracy, w podróży, podczas uprawiania sportu), a dodatkowo temperatura powietrza jest wysoka, z oddychaniem i potem traci o wiele więcej wody. Dodatkowo wraz z potem z organizmu wydalane są także ważne elektrolity. Obniża się też ilość wydalanego moczu i kału, co może doprowadzić nawet do zatrucia organizmu. Wszystkie te czynniki mogą skutkować groźnym dla zdrowia, a nawet życia odwodnieniem. Ile wody dziennie trzeba więc dostarczać organizmowi w trakcie upałów lub podczas intensywnego wysiłku? Okazuje się, że nawet 4-5 litrów na dobę.
Co daje picie wody?
Picie wody jest absolutną koniecznością – zwłaszcza w przypadku osób starszych. To najprostszy sposób, by zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie.
- Utrzymywanie prawidłowego funkcjonowania organizmu
Ciało człowieka składa się głównie z wody: u osób dorosłych jest to średnio 60%, a u noworodków – nawet 75% całkowitej masy ciała. Woda znajduje się w każdym narządzie, w każdej tkance i komórce organizmu. Dzięki niej zachodzą wszystkie procesy oraz przemiany chemiczne niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Organizm nie potrafi przez dłuższy czas magazynować większych ilości wody, więc trzeba uzupełniać jej poziom na bieżąco. To dlatego człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć nawet kilka tygodni, a bez wody – jedynie kilka dni.
- Stałe dostarczanie ważnych minerałów
Wiele osób zapomina, że picie wody jest doskonałym sposobem na stałe dostarczanie organizmowi bardzo ważnych składników mineralnych: wapnia, sodu, magnezu, potasu czy siarczanów. Co więcej, minerały dostarczane wraz z wodą cechują się bardzo wysoką przyswajalnością, w wielu przypadkach lepszą niż z pokarmami stałymi. Szczególnie istotne jest picie dużych ilości wody w trakcie upałów, kiedy tracimy minerały wydalane wraz z potem.
- Regulowanie masy ciała
Wymieniając zalety picia wody, nie można zapominać o tym, że jest ona zupełnie pozbawiona kalorii. Warto pamiętać, że wypicie szklanki wody tuż przed posiłkiem wypełni sporą część żołądka, co sprawi, że zjemy mniej. Dodatkowo prawidłowe nawodnienie organizmu jest konieczne do tego, by sprawnie spalał on tkankę tłuszczową. Woda poprawia bowiem funkcjonowanie układu pokarmowego, pomaga szybciej wydalać toksyny i szkodliwe produkty metaboliczne – dzięki temu można łatwiej zachować szczupłą sylwetkę.
- Lepsza praca mózgu
Spadek funkcji intelektualnych jest niestety jedną z najczęstszych oznak starzenia się organizmu. Picie wody poprawia jednak pracę mózgu. Po pierwsze, w około 80% składa się on właśnie z wody, która jest niezbędna m.in. do przewodzenia impulsów nerwowych. Po drugie, woda jest bardzo cennym źródłem magnezu, który ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
- Picie wody to zdrowsze serce
Mówiąc o tym, co daje picie wody, nie można zapominać o zapobieganiu chorobom układu krążenia. Długotrwałe niedobory wody w organizmie są bardzo obciążające dla mięśnia sercowego, który musi wówczas pracować o wiele mocniej. Z czasem prowadzi to do nadmiernego obciążenia serca, a w konsekwencji – zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. A te są niestety jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów u seniorów.
Jeśli nie lubimy naturalnego smaku wody, można do niej dodać plaster cytryny, listki mięty lub kilka kropel soku z malin. Warto też regularnie zaparzać ulubione herbaty ziołowe czy owocowe. Pijmy więc wodę – na zdrowie!
Źródła:
http://www.pis.lodz.pl/wieruszow/dokumenty/woda2011.pdf
http://www.coms.pl/_scripts/kcfinder/upload/files/Nawodnienie%20organizmu.pdf
https://www.eden.pl/sites/default/files/pl/uploads/ebook-pij-wode-w-pracy.pdf