Chia

Nasiona Chia i ich przetwory nieustannie zdobywają na popularności na rynku żywności ekologicznej. Zawdzięczają to swoim niezwykłym właściwościom, które są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym i gastronomicznym. Przetworem, który szczególnie zasługuje na uwagę jest olej z Chia. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest Chia i skąd pochodzi?

Chia to tak zwana szałwia hiszpańska, łac. Salvia Hispanica, pochodząca z Ameryki Południowej. Przez wieki stanowiła jeden z najważniejszych elementów diety lokalnej ludności. Obecnie swoją popularność zawdzięcza wspomagającym organizm właściwościom i nie ma się czemu dziwić, gdyż nasiona zawierają kilkukrotnie większą dawkę witamin i minerałów niż inne produkty spożywcze obecne w naszym codziennym menu. Są to miedzy innymi wapń, magnez, selen, fosfor, błonnik, białko, żelazo oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 i Omega-6.

Olej z nasion Chia i jego zastosowanie

Olej z Chia zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zawiera w sobie wszystkie wymienione wyżej elementy i jednocześnie posiada bardzo szerokie zastosowanie. Jego lekka konsystencja podbija serca fanów owocowych i warzywnych koktajli, którym nadaje orzechowego aromatu. Sprawdzi się również jako alternatywa dla zwykłego oleju lub oliwy z oliwek, używanych do sałatkowych dressingów. Jeśli chodzi o wykorzystanie go do smażenia, lepiej zastąpić go innym produktem, gdyż w wyższej temperaturze traci swoje drogocenne właściwości.

Dostępność na rynku i przedział cenowy

Olej z Chia, pomimo swojej rosnącej popularności na rynku eko-żywności nie jest produktem łatwym do zdobycia. O ile jego obecność na sklepowych półkach popularnych hipermarketów to rzadkość, tak nie zawiedziemy się szukając go w  sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Nie można przecenić też roli ofert internetowych, które proponują pełen wachlarz produktów o różnorakim przedziale cenowym. Najtańszy olej o pojemności 50 ml można dostać już za kilkanaście złotych. Należy jednak pamiętać, żeby przy zakupie zawsze wybierać olej z Chia tłoczony na zimno np. z olejarni Niwki, co stanowi gwarancję jego pełnowartościowości.

Eliksir młodości dla ciała i umysłu

Olej z Chia, ku zadowoleniu pasjonatów pięknej cery, jest okrzyknięty eliksirem młodości. Wysoka zawartość tokoferoli nadaje mu antyutleniających właściwości, co wzmaga zdrowy wygląd skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Równie świetnie nada się dla uczniów, studentów lub osób wytężających umysł, gdyż wspomaga koncentrację i procesy zapamiętywania. Jeżeli brakuje ci energii lub szukasz wyśmienitego dodatku do urozmaicenia swojej kuchni, olej z Chia sprawi, że nie zamienisz go już na żaden inny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here