Probiotyk i antybiotyk

Stosowanie probiotyków nieodzownie kojarzy się z antybiotykami, gdyż jednym z negatywnych skutków zażywania tych leków jest wyjaławianie flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Leczenie antybiotykami, choć skuteczne, może powodować tzw. biegunkę poantybiotykową. Z tego względu zażywanie probiotyków powinno być tak przeprowadzone, aby zawarte w preparatach bakterie kwasu mlekowego mogły wywrzeć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jak więc zażywać antybiotyk i probiotyk?

Jak działają antybiotyki?

Antybiotyki, czyli wtórne produkty metabolizmu mikroorganizmów, które są obecne w medycynie już od niespełna stu lat, wykorzystuje się w eliminowaniu infekcji bakteryjnych. Jak działają leki tego typu? Mogą np. hamować syntezę ściany komórkowej bakterii, syntezę białek, jak również mogą także zabijać DNA bakterii, zakłócać jej metabolizm lub eliminować je poprzez tworzenie wolnych rodników.

Z uwagi na swoją siłę działania antybiotyki mogą również wywoływać skutki uboczne. Jednym z najczęstszych jest negatywny wpływ na układ pokarmowy. Są to leki tak silne, iż mogą prowadzić do dysbiozy (czyli braku równowagi mikrobiologicznej), co za tym idzie – może to powodować biegunkę poantybiotykową. Występuje ona, gdy w układzie pokarmowym miejsce dobroczynnych bakterii zajmują drobnoustroje chorobotwórcze. Najczęściej są to bakterie z rodziny Escherichia coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella oraz pałeczki okrężnicy.

Jak działają probiotyki?

Bakterie probiotyczne dostępne w preparatach to specjalnie wyselekcjonowana bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lacticaseibacillus, Lactobacillus i Bifidobacterium, które odbudowują mikroflorę przewodu pokarmowego, jednocześnie ograniczają wzrost i namnażanie patogenów chorobotwórczych. Bakterie probiotyczne mają następującą charakterystykę:

  1. Wykazują konkurencyjność względem mikroflory już obecnej w jelicie.
  2. Wykazują aktywność antagonistyczną wobec bakterii chorobotwórczych wspomnianych wyżej.
  3. Są odporne na sole żółci, soki żołądkowe oraz bakteriocyny.
  4. Mają zdolność do przeżycia i wzrostu w jelicie ludzkim.
  5. Mają zdolność adhezji (przylegania) do nabłonka układu pokarmowego.

Jak zażywać antybiotyk i probiotyk?

Kluczem do wyleczenia chorób powodowanych przez infekcje bakteryjne jest, poza dobraniem odpowiedniego leku, jest jego prawidłowe zażywanie. Nie inaczej jest w przypadku antybiotyków, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, jednocześnie przechodząc w pełni terapię lekami.

W wypadku probiotyków, poza zaleceniami wypisanymi w ulotce wybranego preparatu, warto pamiętać, że dobrym rozwiązaniem w trakcie antybiotykoterapii jest zażywanie probiotyku nie bezpośrednio przed lub po antybiotyku, gdyż antybiotyki mogą zneutralizować działanie bakterii probiotycznych. Probiotyk może być wówczas nieskuteczny. Jaki odstęp będzie najkorzystniejszy? Około 2 godziny po zażyciu leku i zgodnie ze wskazaniami producenta probiotyku.

trilac®

W przypadku leku OTC (czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5),
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® (https://trilac.pl/trilac/) zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem.

Dotyczy leku trilac®

TRILAC • kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TRI07113

Bibliografia:

  1. Cichy W., Gałęcka M., Szachta P., Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych, “Zakażenia” 6/2010.
  2. Hanna Szajewska H., Praktyczne zastosowanie probiotyków, “Gastroenterologia” Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here