Test społecznej odpowiedzialności

0
1440

„Chcemy, aby już wracały wszelkie możliwe zabiegi i przyjęcia pacjentów, także w zakresie badań profilaktycznych, czy w AOS. Musimy dać wszystkim, nie tylko tym z COVID-19, możliwość do korzystania z badań i zabiegów, aby ochronić ich zdrowie” – powiedział Łukasz Szumowski w trakcie konferencji prasowej pod koniec kwietnia. Jak tego dokonać? Jedyną receptą na rozwiązanie tej sytuacji jest powszechna dostępność i przeprowadzanie testów. Nie tylko tych genetycznych.

Doskonale istotę sytuacji obrazuje to, co dzieje się w spółkach górniczych na Górnym Śląsku. Wciąż duża liczba zakażonych to efekt dwóch czynników: warunków, w jakich pracują górnicy – są one wyjątkowo sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusa oraz właśnie liczby przeprowadzanych testów. I to nie tylko tych genetycznych, ale również testów kasetkowych, które szybko są w stanie odseparować tych, których mieli kontakt z wirusem od tych, którzy jeszcze tego nie doświadczyli. 

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Górniczej czy Polskiej Grupy Górniczej masowe testowanie trwa na szeroką skalę. I choć na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się skomplikowana, konsekwentnie poprawia się. Kluczem jest profilaktyka oraz transparentność – nikt w spółkach górniczych problemu nie ukrywa czy zamiata pod dywan. 

Dokładnie 46 643 testów na koronawirusa wykonano u pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. To niespotykana w Unii Europejskiej skala testów wśród pracowników jednej firmy. Okazało się, że tylko 1,99 proc. spośród wszystkich pracowników spółki jest zakażonych koronawirusem, a blisko 98 proc. z nich przechodzi chorobę bezobjawowo. Pośród zakażonych hospitalizowano tylko 1,65 proc. pracowników, a mniej niż procent przebywa w izolacji – poinformowała we wtorek 16 czerwca Polska Grupa Górnicza S.A. podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w Warszawie, które poświęcone zostało m.in. sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach. 

Motywacją naszych działań jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa oraz jak najszybszy powrót do codziennej pracy w normalnych, bezpiecznych warunkach. Przed nami dwa priorytety do realizacji – zabezpieczenie naszych pracowników oraz szybki powrót do produkcji, która zapewni spółce stabilność rynkową – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

W podobnym tonie wypowiada się prezes JSW SA, gdzie profilaktyka jest w tej chwili dla całej spółki priorytetem: 

Badania przesiewowe są kolejnym etapem działań profilaktycznych, które mają zapewnić załodze bezpieczeństwo i utrzymać ruch zakładów górniczych. Spółka jest przygotowana organizacyjnie i technicznie, aby zakończyć je w ten weekend – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA. Współpracujemy z wojewodą śląskim i ze służbami sanitarnymi. Stłumienie ognisk zakaźnych jest warunkiem koniecznym do kontynuacji niezakłóconej pracy kopalń. Ponieważ nasi pracownicy przechodzą zarażenie koronawirusem bezobjawowo, takie badania są najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią – dodaje Artur Dyczko, wiceprezes i szef Sztabu Kryzysowego JSW.

Warto przypomnieć, że spółka JSW korzysta z testów kasetkowych dostarczonych przez spółkę NOWAZYM, której jedynym przedstawicielem jest firma COVIDLAB i które kupić można w internecie pod adresem: www.testnakoronawirus.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here