Trądzik hormonalny - skąd się bierze?

Trądzik hormonalny, bardzo często nazywa się również trądzikiem wieku dorosłego. Ponieważ występuje zazwyczaj u osób po 25 roku życia, zwłaszcza kobiet. Jego główną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Objawia się w okolicy brody i żuchwy, przybiera postać bolesnych, nie do wyciśnięcia grudek, które dość wolno ustępują.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Zmiany skórne, w przebiegu trądziku hormonalnego zazwyczaj pojawiają się przed miesiączką, podczas ciąży lub w okresie menopauzy. W głównej mierzy winowajcą takiego stanu są hormony płciowe. Czynnikiem sprzyjającym jest również nieprawidłowa dieta, stres oraz przemęczenie.

W wyniku nadmiernego stresu dochodzi do nadreaktywności androgenu, który odpowiada za ilość sebum na naszej twarzy. Nadmiar łoju na skórze, przyczynia się do zatykania porów, a w konsekwencji do bolesnych zmian. Z kolei dieta, która opiera się wyłącznie na produktach z wysokim indeksem glikemicznym, stymuluje produkcję androgenów, które sprawiają że na naszej twarzy pojawia się jeszcze więcej sebum. Przyczyną trądziku hormonalnego może być również niedoczynność tarczycy.

Przeczytaj też: http://makelifetasty.pl/peeling-chemiczny-skory-wrazliwej-ktory-kwas-bedzie-skuteczny-a-zarazem-delikatny/

Rodzaje trądziku hormonalnego

Rodzajów trądziku hormonalnego wyróżniane się dwa: androgenny i estrogenny. Zdecydowanie częściej występuje trądzik androgenny, który jest spowodowany męskimi hormonami płciowymi. Objawia się bardzo bolesnymi, dużymi grudkami, które możemy spotkać na brodzie, plecach, szyi oraz czole. Zmiany nie mają odczynu zapalnego, są raczej w kolorze skóry. Osoby, które borykają się z tym rodzaje trądziku, mają problem również z przetłuszczającymi się włosami.

Trądzik estrogenny, to zamienna nazwa trądziku różowatego. Na początku tego rodzaju trądziku pojawia się rumień, który jest wynikiem trwałego poszerzenia się naczynek krwionośnych. W kolejnym etapie zaczynają ukazywać się grudki, w kolorze czerwonym. Zazwyczaj towarzyszy im świąd i pieczenie. Zmiany zlokalizowane są na nosie, brodzie i czole.

Leczenie trądziku hormonalnego

Aby rozpocząć skuteczne leczenie, należy udać się do dermatologa, w celu postawienia diagnozy. Terapię zawsze poprzedzają badania hormonalne krwi, które ukazują jaki jest poziom hormonów płciowych. Leczenie zazwyczaj polega na przyjmowaniu doustnych retinoidów i antybiotyków. Kuracja trwa kilka miesięcy. Podczas jej trwania, należy przestrzegać zaleceń lekarza, unikać słońca oraz inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Zakazane jest również zajście w ciążę.

Źródło: https://www.paripari.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here