Umięśniona i szczupła sylwetka

Choroby układu krążenia stoją obecnie na niechlubnym pierwszym miejscu wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami zgonów – zarówno w Polsce jak i na świecie. Ta tendencja wynika stąd, że żyjemy w ciągłym biegu i sięgamy coraz częściej po wygodne rozwiązania – przetworzone jedzenie, jazdę samochodem do pracy zamiast zażycia ruchu. Sięgamy często po alkohol w celu rozluźnienia, a także po papierosy, sądząc, że zminimalizują one skutki naszego codziennego stresu. Niestety, również stres jest jednym z czynników chorób układu krążenia. Trudno jest go unikać, ale oczywiście można próbować. Profilaktyka chorób układu krążenia powinna się zacząć od dobrej analizy.

Przede wszystkim, należy zastanowić się, w jakich warunkach żyjemy. Czy jest coś, co powoduje, że częściej sięgamy po alkohol i papierosy? Zwykle jest to ciężka praca, zobowiązania kredytowe, problemy rodzinne. Można spróbować sobie z tym wszystkim poradzić, ale najpierw – kluczem jest odstawienie używek. To główny powód tego, że trudno nam jest związać finansowo koniec z końcem, więc od eliminacji używek należy zacząć zmianę swojego trybu życia. Następnym krokiem wydaje się być ustabilizowanie swojego życia zawodowego i prywatnego. Dobrze jest odciąć się od toksycznych relacji prywatnych, by zacząć znowu oddychać pełną piersią. Skutki negatywnego stresu można też redukować poprzez podjęcie pewnych kroków zmierzających ku zmianie pracy. Może warto się wybrać na jakiś kurs lub popytać znajomych o dobre oferty pracy? Może wyjazd za granicę będzie dobrym krokiem, by pozbyć się widma niespłaconych kredytów? Wiele osób tkwi w marazmie codziennych problemów mając nadzieję, że kiedyś one odejdą. Ale niestety, nic nie zadzieje się samo – swojemu szczęściu musimy pomóc. Jeśli nie chcemy przedwcześnie odejść z tego świata z powodu zawału serca, po prostu postawmy na profilaktykę chorób układu krążenia. Zadbajmy o swoje serce teraz – póki jesteśmy młodzi i sprawni, a nie dopiero wtedy, gdy zawał serca pozbawi nas szans na zmiany w życiu.

Gdy już uda nam się pokierować swoim życiem tak, aby przestać pić i palić, a także zminimalizować codzienny stres, na który dawniej byliśmy przewlekle narażeni, możemy zacząć wprowadzać inne zmiany. Być może nasza kondycja fizyczna jest fatalna. To pewnie efekt wygodnego dojeżdżania do pracy samochodem i zerowego ruchu na świeżym powietrzu. Auto oczywiście bardzo się w życiu przydaje. Ale czy nie przyjemniej byłoby kilkadziesiąt minut dziennie poświęcić na dojazd rowerem do pracy, zamiast stać w tym czasie w korkach i denerwować się? Przyjemniej, a na pewno zdrowiej dla naszego serca! W dni wolne od pracy warto sobie zafundować długi spacer z rodziną, czy jakąkolwiek inną formę rekreacji. Rzecz jasna w podejmowaniu aktywności fizycznej nie chodzi o to, by zapisać się na siłownię i bić rekordy w ilości wyciśnięć na rękę. Chodzi o to, aby codziennie ruszać się, i aby ten ruch sprawiał przyjemność. Pamiętajmy, że ma to być profilaktyka chorób układu krążenia, a nie rzeźbienie sylwetki mistera czy miss Polski.

Kiedy uda nam się zadbać o te wszystkie elementy, czyli eliminację używek, stresu i nieco ruchu na świeżym powietrzu, od razu poprawią się nasze parametry życiowe i poczujemy się lepiej oraz zdrowiej. Wiele osób po kilku tygodniach takiego zdrowszego życia od razu odzyskuje apetyt na życie. Czują, że nie chce im się już każdego dnia oglądać telewizji na kanapie – chcą wychodzić, łapać promienie słońca, spędzać czas z przyjaciółmi! Jeśli nie jest możliwe, by zmienić od razu diametralnie swoje życie, wprowadzajmy te zmiany krok po kroku. Ważne jest, aby podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do zapobiegania chorobom serca i zdążyć w porę, zanim zorientujemy się, że już za późno. Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie badań kontrolnych przed wprowadzeniem zmian. Podstawowe badania pozwolą nam zorientować się, czy jesteśmy zagrożeni chorobami układu krążenia. Nawet jeśli okaże się, że jesteśmy stuprocentowo zdrowi – profilaktyka nie zawadzi, aby utrzymać swoje ciało w tak dobrej kondycji. Jeśli wyniki badań nie okażą się zbyt pomyślne, wówczas po kilku tygodniach od wdrożenia zmian w życiu należy powtórzyć je ponownie. Poprawa wyników badań da nam namacalny dowód na to, że warto było się starać!

Dieta codzienna to chyba najtrudniejsza rzecz do zmiany w naszym codziennym życiu. Na szczęście, aby zapobiec chorobom serca nie potrzeba radykalnych zmian. Wystarczy tylko uważniej czytać etykiety i wybierać zawsze produkty o lepszym składzie. Kupując mięso – starajmy się, by było to mięso chude, unikajmy podrobów. Kupując nabiał, wybierajmy ten z mniejszą zawartością tłuszczu, lub spróbujmy roślinnych produktów mlecznych. Często mają one ciekawszy smak, który wiele osób skłonnych byłoby polubić. Do smażenia używajmy olejów roślinnych i wprowadźmy do diety każdego dnia świeże warzywa i owoce, polewane olejami roślinnymi o wysokiej zawartości kwasów wielonienasyconych. Dzięki temu utrzymamy nasze serce w dobrej kondycji i nie będziemy w gronie osób z grupy ryzyka, zagrożonych wystąpieniem zawału serca.

Wdrożenie zmian mających na celu poprawę naszego zdrowia i uniknięcie zawału, to trudna decyzja życiowa. Wymaga wyjścia ze strefy komfortu i zrezygnowania z pewnych rzeczy, które dotychczas uważaliśmy za wygodne. Oczywiście profilaktyka nie ma na celu zmuszenia nas do rezygnacji ze wszystkiego, co lubimy, a jedynie do poprawy naszych dotychczasowych nawyków. Wprowadzajmy więc zmiany stopniowo. Zamiast po pracy siadać przed tv z piwem i chipsami, wyjdźmy na długi spacer z psem, napijmy się koktajlu owocowo-warzywnego. Z czasem przekonamy się, że to, co dotychczas uważaliśmy za wypoczynek, wcale nim nie jest. A to, co uważaliśmy za męczące, bo wymagające naszego ruchu fizycznego i inwencji, jest bardzo przyjemne i daje więcej relaksu niż serial w telewizji. W dbaniu o siebie nie chodzi o to, by robić rzeczy dobre dla nas, które nie sprawiają nam przyjemności. Chodzi o to, by zacząć odkrywać przyjemność w rzeczach, które dobrze na nas wpływają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here