Hemoroidy to jedna z najbardziej uporczywych i wstydliwych chorób cywilizacyjnych, z jakimi muszą zmierzyć się współcześnie ludzie. Hemoroidy wystąpić mogą niemal u każdego, bez względu na wiek oraz pozycję społeczną. Schorzeniu temu towarzyszy nie tylko spory dyskomfort, ale także poczucie ogromnego skrępowania oraz wstydu. Czym są hemoroidy i co można zrobić, aby je skutecznie wyleczyć?
Hemoroidy — przyczyny i objawy
Hemoroidami powszechnie nazywa się pewien stan chorobowy odbytu, jednak w rzeczywistości hemoroidy to nazwa poprawnych struktur anatomicznych, które znajdują się w kanale odbytu. Są to poduszeczki, które zbudowane są z naczyń krwionośnych. Ich rolą jest wspomaganie pozostałych struktur anatomicznych odbytu, w tym przede wszystkim zwieracza odbytu. Pełną one niezwykle ważne zadanie, gdyż zapewniają one szczelność kanału odbytu, dzięki czemu na zewnątrz nie wydostają się gazy, a także masa kałowa. Są one więc pewnego rodzaju uszczelkami, które występują u każdego. Każdy posiada 3 lub czasem 4 takie poduszeczki, które uszczelniają odbyt i w przypadku zdrowego organizmu są niezauważalne i nie sprawiają żadnych problemów.
Wskutek pewnych stanów chorobowych, a także rozmaitych błędów w stylu życia oraz odżywianiu, dochodzi jednak do zaburzeń krążenia w tych splotach i powstania tak zwanej choroby hemoroidalnej, czyli tak zwanych żylaków odbytu.
Do powszechnych przyczyn występowania hemoroidów należy przede wszystkim spędzanie wielu godzin w jednej pozycji. Powszechnie uważa się, że jedynie długie siedzenie w jednej pozycji może spowodować hemoroidy, jednak w rzeczywistości stanie przez wiele godzin w takim samym stopniu może być odpowiedzialne za ich występowanie. Winą za powstanie hemoroidów bardzo często obarcza się także brak aktywności fizycznej. Osoby, które nie ruszają się na co dzień i nie uprawiają żadnych sportów czy jakiejkolwiek formy regularnych ćwiczeń są w znacznie większym stopniu narażone na powstanie hemoroidów«w niż osoby prowadzące aktywny styl życia.
Brak ruchu to także upośledzona perystaltyka jelit i tutaj dochodzi się do kolejnej ważnej przyczyny powstawania hemoroidów, którą są częste i przewlekłe zaparcia. Dzisiejszy stres, brak aktywności fizycznej, a także niezdrowa, uboga w wiele składników odżywczych dieta, doprowadzają do występowania zaparć, które dotyczą ogromnej części współczesnej populacji. Oczywiście każdy od czasu do czasu doświadcza zaparcia i nie musi od razu doprowadzić to do powstania hemoroidów, jednak często pojawiające się i ciężkie w likwidacji zaparcia niemal na pewno zaowocują w pojawienie się hemoroidów, gdyż uciskające jelito masy kałowe doprowadzą do pojawienia się zaburzeń w krążeniu krwi w jelicie i w efekcie do pojawienia się hemoroidów.
Hemoroidy mogą być też wywołane schorzeniami układu krążenia, a także wątroby. Poza tym mogą pojawić się także jako skutek chorób, którym towarzyszą biegunki, gdyż biegunki — tak samo, jak zaparcia — również nie są dobre dla jelit i mogą doprowadzić do pojawienia się hemoroidów.
Hemoroidy — stadia i diagnostyka
Wiele osób szybko zauważa u siebie objawy choroby hemoroidalnej. Są one w powszechnej świadomości dość charakterystyczne i chyba każdy wie, że swędzenie czy pieczenie okolic odbytu, a także poczucie dyskomfortu w jego obrębie, oznacza występowanie choroby hemoroidalnej. Jeżeli do tego zauważa się wypadanie hemoroidów podczas oddawania stolca lub na papierze toaletowym zauważa się krew, zazwyczaj samemu podejrzewa się już żylaki odbytu, jak nazywa się poprawnie chore hemoroidy.
Czy jest to jednak takie oczywiste? Okazuje się, ze wcale nie. Objawy powszechnie kojarzone z hemoroidami mogą towarzyszyć również innym schorzeniom i dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza oraz diagnostyka, aby wykluczyć inne, często bardzo poważne, choroby stojące za uporczywymi dolegliwościami. Czasem może okazać się bowiem, że świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a także krwawienie z niego wywołane są nie hemoroidami, lecz tak zwaną szczelina odbytu, czyli przewlekłą raną, która powstaje wskutek pęknięcia błony śluzowej odbytu i sama łatwo się nie zagoi, wymagając specjalistycznego leczenia, które jest inne niż w przypadku żylaków odbytu. Obecna na papierze toaletowym krew może pochodzić nie z hemoroidów, lecz z głębi jelita, świadcząc o bardzo poważnej jego chorobie.
Po zgłoszeniu się do lekarza zleci on specjalistyczne badanie — rektoskopię. Poza zwykłym badaniem lekarskim per rectum jest to najpowszechniej wykonywane badanie, które wykazać może istnienie choroby hemoroidalnej i ocenia stadium jej zaawansowania. Żylaki odbytu występować mogą w jednym z czterech stadiów. W pierwszym nie wypadają one poza kanał odbytu i tylko wywołują uczucie świądu i pieczenia. W drugim stadium wychodzą poza odbyt po oddaniu stolca, jednak same wracają na miejsce po zakończeniu tej czynności. W trzecim stadium nie chcą już samoczynnie powracać w odpowiednie miejsce i trzeba odprowadzać je ręcznie, a w czwartym niemożliwe jest wprowadzenie ich do kanału odbytu.
Hemoroidy — leczenie
Hemoroidy we wczesnym stadium łatwo jest wyleczyć bez żadnych zabiegów i dość niskim kosztem. Lekarz przepisze między innymi preparat, jakim jest dobra maść na hemoroidy. Do tego z pewnością zapisze także czopki, które aplikuje się zazwyczaj na noc. Bardzo ważne w leczeniu hemoroidów jest też przeciwdziałanie zaparciom. Pomóc może tutaj przede wszystkim znaczne zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik. W sklepach spożywczych i zielarskich bez problemu można dostać siemię lniane, które bardzo szybko likwiduje zaparcia, a w aptekach czy sklepach zielarskich można dostać także zmielone nasiona babki płesznik — preparat również niezwykle bogaty w błonnik, który oczyszcza jelita. Podczas okresu zwiększonego przyjmowania błonnika trzeba dostarczać organizmowi duże ilości wody i która spowoduje jego pęcznienie. Trzeba także pamiętać o aktywności fizycznej. Do tego lekarz przepisze także doustne preparaty zawierające diosminę i wyciąg z ruszczyka, które uelastycznią naczynia krwionośne i usprawnią krążenie.
Stosowanie się do zaleceń lekarza i stosowanie odpowiednich preparatów we wczesnym stadium choroby hemoroidalnej w wielu przypadkach skutkują jej wyleczeniem bez konieczności sięgania po bardziej radykalne i droższe metody leczenia hemoroidów, jakimi są zabiegi chirurgiczne.