Arytmia serca - objawy

Co to w ogóle jest arytmia serca ?
W większości przypadków ludzie uważają, że jest to jednoznaczna choroba serca i do tego taka sama u wszystkich osób.
My Polacy często uważamy się za specjalistów w każdej dziedzinie wiedzy, także i w chorobach, udzielając swoim znajomym „porady dobrosąsiedzkiej” polecając mu tabletki, których sami używamy.
Nie rzadkie wcale są takie sytuacje, gdy po objawach innej osoby uważamy, że mu dolega to samo co nam kiedyś dolegało.
Arytmia jednak to pojęcie bardzo ogólne, które samo w sobie nic nam nie mówi. Słowo arytmia oznacza tyle co zaburzenie akcji serca przez nieprawidłową cykliczność jego pracy.
Pojęcie to wcale nie jest aż takie proste do wyjaśnienia jakby się miało wydawać. Aby przybliżyć bardziej ten temat, chciałabym porównać węzeł zatokowy(rozrusznik) do naszego mieszkania. Droga nasza do pracy czy też do szkoły to przewody prowadzące do punktu docelowego, a więc do wszystkich komórek mięśniowych odpowiedzialnych za skurcz serca.
Dzień w dzień pokonujemy tą samą drogę do pracy czy też do szkoły. W takim razie mamy do czynienia z pewną cyklicznością.
Czasami jednak istnieją powody, dla których możemy nie dotrzeć do celu przez pewne sytuacje od nas niezależne jak choćby korki na mieście czy też losowe zdarzenie.
Przenosząc to porównanie na grunt kardiologii , utrudnienia takie są odpowiednikiem zaburzeń rytmu a więc defekt źródła impulsów.
Kolejna sytuacja ma miejsce wtedy gdy co prawda wyjdziemy z domu do pracy , ale w drodze mogą się zdarzyć różne sytuacje takie jak choćby zbyt szybki chód i się przewrócimy , gdy ktoś nas zatrzyma albo gdy na przykład wpadniemy do rowu.
W kardiologii w takich sytuacjach mówimy o zaburzeniu przewodzenia impulsów, zwane blokami.
Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja daje nam ten sam efekt arytmii.
Jak bardzo wiele może się wydarzyć na drodze , którą przebyć musi impuls elektryczny.
Przede wszystkim najpierw musi in powstać, następnie wytworzyć w sobie odpowiednią energię tylko po to, aby udać się ściśle określoną drogą w bardzo długą podróż krętymi szlakami prowadzącymi do wytyczonego celu, aby w ten sposób uzyskać pełen harmonii synchroniczny skurcz tysięcy komórek , które tworzą mięsień sercowy.
Tak naprawdę są setki powodów, przez które cykliczność serca może być zaburzona. To pokazuje nam, że właściwie każda arytmia jest inna i trzeba ją rozpatrywać indywidualnie.
Kołatanie serca, czy też palpitacje , mimo że są określane przez pacjentów w ten sam sposób , to przebieg, ich przyczyny cz też leczenie bywają całkowicie różne.
Tym bardziej więc możemy wyrządzić szkodę naszemu sąsiadowi czy też bliskiemu znajomemu, częstując go „tabletkami na serce”.
Prawdą jest również to, że jednemu tabletki pomogą a innemu mogą śmiertelnie zaszkodzić.
Podsumowując co to jest arytmia, powiedzieć można , że jest ona jednym z wielu objawów chorób serca , ale może być także objawem chorób spoza układu krążenia jak choćby hormonalne.
arytmia serca – objawy
Arytmia serca może być objawem takich chorób jak na przykład miażdżyca, nadciśnienie, astma, nadczynność tarczycy czy też niedobór niektórych pierwiastków.
Za każdym razem, kiedy serce łomocze, potyka się lub prawie, że zamiera może to być przyczyna silnych emocji lub też i choroby serca.
Zdrowe serce bije tak jakby w rytm chronometru. Dzieje się to dzięki węzłowi zatokowemu.
Bicie serca jest to rytmiczny skurcz przedsionków i zaraz po nim następujący skurcz komór. Skurcze te zależą od pobudzenia mięśnia przez impulsy elektryczne.
Ludzkie serce pracuje , bijąc ze swoją częstotliwością od 60 do 80 uderzeń na minutę. W nocy nasze serce bije z częstotliwością 40- 60 uderzeń na minutę. W czasie każdej pracy fizycznej serce uderza 90-120 na minutę. Podczas każdej wzmożonej aktywności fizycznej serce wykonuje od 170 do 180 uderzeń na minutę. Bywa jednak tak, że serce zwalnia lub przyśpiesza bez powodu, wtedy to właśnie mówimy o arytmii serca.
Dodatkowe skurcze serca niekiedy pojawiają się gromadnie i łączą się w szybki rytm, który jest nazywany częstoskurczem.
Wtedy może on wywoływać duszności, zawroty głowy, uczucie dławienia, zasłabnięcia, bóle wieńcowe czy też nawet utratę przytomności. Ten rodzaj arytmii jest na tyle groźny, iż wymaga leczenia.
Najczęstszą formą częstoskurczu jest migotanie komór i migotanie przedsionków.
Do zatrzymania akcji serca, a nawet i do śmierci klinicznej prowadzi migotanie komór.
Jedynym skutecznym sposobem w takiej sytuacji jest przywrócenie akcji serca za pomocą defibrylatora elektrycznego.
Znacznie łagodniejsze jest migotanie przedsionków, które można kontrolować za pomocą odpowiednio dobranymi lekami.
Innymi objawami arytmii poza zaburzeniami rytmu serca mogą być : kołatanie serca, niemiarowość serca, czyli takie uczucie jakby serce miało stanąć , niepokój, osłabienie a niekiedy ból w klatce piersiowej.
Uderzenie serca wydaje się być znacznie silniejsze niż do tej pory i ma się takie wrażenie jakby serce miało zaraz nam z piersi wyskoczyć.
Innym objawem arytmii jest następująca po sobie sekwencja silnych i gwałtownych uderzeń serca a następnie gwałtowne zwolnienie jakby serce miało się zaraz zatrzymać.
Najczęściej mamy do czynienia w zaburzenia rytmu serca z migotaniem przedsionków, o których już wcześniej wspomniałam.
Bardzo często spotykamy się z taką formą arytmii jak tachykardia zatokowa ( np. przyśpieszone bicie serca po wysiłku).
Powszechnym bardzo mechanizmem w arytmii są skurcze dodatkowe komorowe i nadkomorowe. Wśród chorych zdarzają się także epizody bradykardii (mięsień sercowy pracuje z częstotliwością uderzeń 60 na minutę).
Niezatrzymane częstoskurcze czy też migotanie przedsionków mogą przetworzyć się w migotanie komór co prowadzi do utraty przytomności. Znacznie częstszą przyczyną objawowej arytmii jest choroba niedokrwienna serca.
Do pierwszych schorzeń serca, w przypadku których pojawia się arytmia prócz choroby niedokrwiennej należą : wady zastawek, stan po zawale serca, kanałopatie, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie, a także zespoły wrodzone (np. Zespół Brugadów)
Kiedy zauważymy w sobie niepokojące objawy towarzyszące arytmii (duszności, zasinienie czy też stan przedomdleniowy) powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.
W każdej sytuacji trzeba dbać o siebie z wielką ostrożnością podchodzić do wysiłków fizycznych, kiedy mamy chorobę niedokrwienną serca czy też z jego wrodzone wady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here