Hemoroidy to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości. Z jednej strony nie są one zazwyczaj bardzo poważnym stanem chorobowym i nie zagrażają poważnie zdrowiu lub życiu, jeżeli ich stadium nie jest zbyt zaawansowane. Z drugiej strony dotyczą one jednak bardzo wrażliwej okolicy, która jest także niezwykle wstydliwa, a wszelkie zmiany w jej obrębie i mówienie o nich powodują ogromne skrępowanie. To sprawia, że wiele osób zauważając u siebie objawy choroby hemoroidalnej, nie udaje się od razu do lekarza i próbuje leczyć hemoroidy własnymi siłami. Czy wyleczenie ich na własną rękę jest możliwe? Co można zrobić, aby wyleczyć hemoroidy w domu lub przynajmniej złagodzić ich objawy?
Hemoroidy — czym są i jak powstają?
Wiele osób mianem hemoroidów określa wyłącznie charakterystyczny stan chorobowy okolic odbytu. W rzeczywistości jest to jednak nazwa struktur anatomicznych, które każdy posiada w ilości trzech lub czterech. Hemoroidy to po prostu zbudowane ze splotów naczyń krwionośnych poduszeczki. Chociaż są one niezwykle niepozorne i na co dzień niezauważalne, grają one niezwykle ważną rolę. Bez nich bowiem odbyt nie byłby szczelny.
Za szczelność odbytu odpowiada przede wszystkim jego zwieracz, jednak poprawne pełnienie przez niego swojej funkcji niemożliwe by było bez wsparcia tych niezwykle ważnych i uszczelniających odbyt struktur, jakimi są właśnie hemoroidy. Są one więc pewnego rodzaju uszczelkami, dzięki którym gazy oraz masy kałowe nie wydostają się z odbytu w sposób niekontrolowany. Zapewniają więc one po prostu wraz ze sprawnym zwieraczem trzymanie stolca.
Czasami jednak dochodzi do zaburzeń krążenia w tej okolicy, co prowadzi do przewlekłego stanu chorobowego tych guzków, określanego jako właśnie hemoroidy, chociaż poprawna nazwa dla niego to po prostu żylaki odbytu lub choroba hemoroidalna.
Choroba hemoroidalna może występować w jednym z czterech stadiów. W pierwszym stadium wywołują one jedynie uczucie świądu i pieczenia, jednak nie opuszczają one kanału odbytu, co może sprawiać, że są dość trudne do zauważenia. Łatwiej chorym zauważyć je podczas drugiego stadium choroby hemoroidalnej, w którym podczas wypróżniania opuszczają one już kanał odbytu, jednak samoczynnie powracają na miejsce po oddaniu stolca. W trzecim stadium nie powracają one już na miejsce same i trzeba im w tym pomóc, odprowadzając je z powrotem ręcznie do kanału odbytu. W czwartym stadium staje się to niemożliwe i znajdują się one cały czas poza nim.
Diagnostyka oraz leczenie
Po zauważeniu u siebie objawów hemoroidów ważne jest, by szybko udać się do lekarza i wykonać odpowiednią diagnostykę, która stwierdzi, czy rzeczywiście ma się do czynienia z hemoroidami. Część objawów, które są dla nich charakterystyczne, może być wynikiem zupełnie innych chorób, które trzeba wykluczyć. Dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki powinno się rozpocząć leczenie. Istnieje kilka jego opcji. W początkowym stadium można z powodzeniem leczyć hemoroidy w domu.
Mimo wszystko jednak powinno się podczas tego procesu być w kontakcie z lekarzem, gdyż samodzielne leczenie jakiejkolwiek choroby zawsze obarczone jest sporym ryzykiem. Lekarze jednak sami w początkowym stadium choroby zalecają naturalne leczenie, a także dietę połączoną ze sporą dawką ruchu. Jakie są więc domowe i naturalne metody na wyleczenie hemoroidów?
Odpowiednia dieta oraz ruch — wrogowie hemoroidów
Cierpiąc na hemoroidy odbytu – leczenie domowe których jest jak wspomniano możliwe – szczególnie ważne jest o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu i przestrzeganie odpowiedniej diety.
Niezwykle częstą przyczyną choroby hemoroidalnej jest spędzanie dużej ilości czasu w jednej pozycji. Powszechnie kojarzy się tę chorobę z długim czasem spędzonym w pozycji siedzącej, jednak w rzeczywistości długie stanie przez kilka godzin w równym stopniu może je wywołać, co siedzenie. Osoby, których praca polega na spędzaniu wielu godzin w jednej z tych pozycji, powinny robić sobie małe przerwy, podczas których wykonywać będą kilkuminutowe ćwiczenia. Minimalizuje to ryzyko pojawienia się hemoroidów, a jeżeli już one występują, zapobiegnie nasileniu się objawów. Ogólnie brak ruchu jest częstą przyczyną hemoroidów, a by je wyleczyć, trzeba zacząć uprawiać aktywność fizyczną na szerzej zakrojoną skalę. Nie musi to być od razu jakiś konkretny sport. Wystarczą tu regularne spacery.
Ruch poza usprawnieniem krążenia poprawia też perystaltykę jelit i likwiduje zaparcia, które często są przyczyną hemoroidów. Tym bardziej powinno się go więc połączyć z dietą bogata w błonnik, który wchłania wodę z układu pokarmowego i sprawia, że kał staje się wilgotny oraz pęcznieje, a zaparcia zostają zlikwidowane. Trzeba więc ograniczyć w swojej diecie produkty mięsne, a wzbogacić ją o warzywa. Do tego trzeba pić siemię lniane, a także mielone nasiona babki płesznik, które mają takie samo działanie, jak nasiona lnu.
Maści, czopki, zioła, oleje, ocet…
Dieta i ruch to jednak za mało, by wyleczyć hemoroidy. Lekarz w pierwszej fazie tej choroby zaleci także korzystanie z maści, czopków, a także sprawdzonych domowych sposobów na walkę z hemoroidami.
Jednym z podstawowych preparatów na hemoroidy jest maść. Istnieją różne tego typu preparaty na rynku, które zawierają różne substancje aktywne, jednak niemal wszystkie one są zazwyczaj całkowicie naturalne. Poza smarowaniem hemoroidów maścią z apteki można stosować dodatkowo także maść propolisową, która niezwykle skutecznie likwiduje stan zapalny. Hemoroidy trzeba także natłuszczać, a świetnie sprawdzi się tu olej kokosowy nierafinowany, który także działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo, obkurczając przy tym hemoroidy. Świetny na hemoroidy jest też naturalny ocet jabłkowy, z którego trzeba robić kompresy w okolicy odbytu, używając do tego bawełnianego wacika.
Wsparciem w terapii są czopki, a także rozmaite leki doustne. Wiele z nich także jest całkowicie naturalna. Lekarz z pewnością zaleci czopki zawierające wyciąg z ruszczyka, a także doustny preparat także go zawierający. Uszczelnia on naczynie krwionośne i usprawnia krążenie. Również w tym celu stosuje się także preparaty zawierające diosminą. Naczynia krwionośne uelastyczni też witamina C w dużych dawkach.
Leczenie hemoroidów w początkowym stadium nie jest trudne, jednak dla wielu bywa uporczywe, gdyż wymaga sporej systematyczności i odbywa się na wielu polach. Poprawnie przeprowadzone leczenie domowe może jednak całkowicie wyeliminować tę chorobę. To, że można wyleczyć tę przypadłość w domu, nie powinno jednak oznaczać zerwania kontaktu z lekarzem i powinno udawać się na wizyty, by mógł on ocenić postęp.