Choroba wieńcowa - leczenie naturalne

Czas oczekiwania na narodziny dziecka to taki moment w życiu każdego rodzica, w którym musi podjąć szereg ważniejszych i mniej ważnych decyzji. W wielu przypadkach nie może odnieść się do własnego doświadczenia (nawet, jeśli ogólne życiowe ma już spore), bo kto nie mając własnego dziecka wybierał już wózek, ubranka, łóżeczko czy pieluszki? Nieliczni.

Wózek dla potomka
Niezależnie od pory roku, w której urodzi się nasze dziecko, na pewno najkorzystniej dla niego będzie, jeśli będziemy wozić je w wózku głębokim. Noworodki i niemowlęta do mniej więcej trzeciego, czwartego miesiąca życia niewiele rozumieją z otaczającego je świata i nie są żądne bodźców zewnętrznych, wręcz przeciwnie. Głęboki wózek zapewnia im wygodę i komfort oraz gwarantuje zdrowe ułożenie ciała (na płasko) a także zapewnia ciszę, intymność oraz ograniczenie ewentualnych zanieczyszczeń powietrza czy dostępu bakterii i wirusów przez sam fakt, że niemowlę jest w gondoli po prostu dobrze osłonięte. Gondola wraz z budką, ochraniaczem i folią przeciwdeszczową doskonale sprawdzi się w zimowych warunkach.

Jeśli nasza rodzinna sytuacja (oraz wielkość auta) na to pozwala, dobrym pomysłem będzie zakup wózka posiadającego atesty pozwalające na pełnienie przez zdjętą z kół gondolę, funkcji fotelika samochodowego. Istotna jest tu łatwość wpinania i wypinania gondoli ze stelażu. Ta opcja przydaje się zwłaszcza, jeśli dużo podróżujemy i jest świetna zwłaszcza dla noworodków i młodszych niemowląt. W późniejszym okresie, kiedy dziecko zaczyna być ciekawe świata, lepiej sprawdza się fotelik tradycyjny, ponieważ łatwiej oseska zająć czymś podczas podróży.

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar gondoli. Małe i zgrabne wózeczki wyglądają oczywiście ładnie, są bardziej zwrotne i lżejsze, pamiętajmy jednak, że nasz bobas rośnie bardzo szybko i choć noworodek zajmuje ledwo nieco ponad połowę długości materacyka wózka, szybko się to zmieni. Na szczęście w przypadku dzieci urodzonych zimą, kwestia wielkości gondoli jest mniej znacząca, niż w przypadku tych urodzonych w innej porze roku. Dzieci zimowe następny sezon zapewne spędzą w spacerówkach a wózki głębokie będą eksploatować tylko w okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym. Dlatego akurat maluszek urodzony zimą nie musi mieć specjalnie dużej gondoli. Ważniejszy jest w tym przypadku śpiworek, który warto kupić porządny, duży i nieprzemakalny, taki, który z powodzeniem wykorzystamy nie tylko w gondoli, ale również w kolejnym zimowym sezonie w spacerówce.

Pieluszki – wielorazowe czy jednorazowe?
Pieluchy jednorazowe znamy, jeśli nie z doświadczenia własnego czy najbliższego otoczenia, to choćby z reklam. Jednak o wielorazowych pieluszkach słyszał już nie każdy. Takie pieluchy składają się z nieprzepuszczającego wilgoci zewnętrznego otulacza wytwarzanego z materiału zatrzymującego wilgoć (przy jednoczesnym „oddychaniu”) oraz wkładu, który ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Ponieważ pieluchy wielorazowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, warto poznać argumenty zarówno „za”, jak i „przeciw” i wyrobić sobie własne zdanie. Przeciwnicy wielorazówek twierdzą, że pieluszki takie nie są dobrym pomysłem w obecnych czasach, ponieważ ich czyszczenie, pranie i suszenie zabiera rodzicom cenny czas, który mogliby poświęcić na zabawę z dzieckiem czy po prostu odpoczynek. Również argumenty pro-ekologiczne są kwestionowane – pieluchy wielorazowe trzeba prać, co zużywa wodę i detergenty i jako takie nie jest obojętne dla środowiska. Poza tym, otulacze nie są wykonane z materiałów naturalnych, a więc ich biodegradacja nie jest najlepsza.

Z kolei zwolennicy wielorazówek kontrargumentują, że pieluchy te są jednak bardziej ekologiczne od jednorazowych chociażby dlatego, że zużywa się ich o wiele mniej przeliczając na jedno dziecko. Rzeczywiście, trudno odmówić im słuszności – licząc średnio 5 jednorazówek dziennie przez rok, otrzymujemy 1825 pieluch w ciągu roku! W porównaniu do 20, 30 pieluch wielorazowych to liczba zawrotna, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zużycie energii elektrycznej, detergentów (które można stosować nota bene obojętne dla środowiska) i wody to i tak pieluszki wielorazowe okazują się bardziej ekologiczne niż jednorazówki. Trudno odmówić natomiast słuszności argumentowi przeciwników o wygodzie. Rzeczywiście, prościej jest wyrzucić zużytą pieluchę niż prać i suszyć. A argument o wygodzie? No cóż, trudno odmówić mu słuszności, czy jednak 30 zamiast 1825 nie przekonuje do poświęcenia swojego wysiłku i czasu?

Wybór wanienki dla niemowlęcia
Kąpiel to dla dziecka czynność niezwykle ważna. Służy nie tylko zabiegom higienicznym, ale pomaga też zapoznać się maluchowi z otaczającym je światem. Poza tym, dla olbrzymiej większości niemowląt jest bardzo przyjemnym przeżyciem. Dlatego warto i w tej kwestii dokonać optymalnego wyboru. Producenci proponują dość drogie wanienki ceramiczne, które są jednak ze względu na materiał wykonania, bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Można również nabyć wanienki emaliowane, wykonane ze stali pokrytej warstwą emalii zapobiegającej rdzewieniu, plastikowe, najbardziej popularne ze względu na niską cenę oraz dostępność w rozmaitych kształtach i kolorach. Świetnym rozwiązaniem na wszelkie wyjazdy jest wanienka turystyczna, nadmuchiwana – po wypompowaniu powietrza zajmuje bardzo niewiele miejsca w bagażu samochodu. Dla początkujących rodziców, godne polecenia są wanienki profilowane, które dzięki odpowiedniemu kształtowi wewnątrz, zapewniają dziecku większe bezpieczeństwo przed zachłyśnięciem w czasie kąpieli a rodzicom dają poczucie komfortu i sprawiają, że kąpiel nie stresuje ich tak bardzo.

Odrębną sprawą jest kwestia stojaka. Kąpanie noworodka lub niemowlęcia do mniej więcej trzeciego, czwartego miesiąca życia w wanience na stojaku jest bardzo wygodne dla dorosłego i ma zbawienny wpływ na kondycję kręgosłupa rodzica. Jeśli więc nasze warunki mieszkaniowe pozwalają na wstawienie do łazienki czy innego pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko wanienki ze stojakiem, dokonajmy takiego zakupu. Kiedy maluszek podrośnie, można wanienkę zestawić ze stojaka na stałe i wstawiać ją na czas kąpieli do wanny czy kabiny prysznicowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here