Co dzieje się w 11 tygodniu ciąży?

Początek ciąży to dość nieprzyjemny okres dla kobiety. Przede wszystko przez dość złe samopoczucie. W tym czasie występują mdłości, senność czy osłabienie. Na szczęście okres ten szybko się kończy. Można powiedzieć, że dzieje się tak już od 11 tygodnia.

Jak już wspomniano we wstępie 11 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta zaczyna czuć się już znacznie lepiej. Mdłości już ustępują, a kobieta zaczyna znów odczuwać normalny apetyt. W pewien sposób można powiedzieć, że wszystko wraca do normy. Jest to także czas, w którym kobieta zacznie zauważać coraz bardziej zaokrąglony brzuszek. Dzieje się tak dlatego, iż w tym czasie dziecko już coraz bardziej zaczyna nabierać na masie. W 11 tygodniu śmiało można wykonać już badanie USG, na którym widać będzie zdecydowanie więcej niż wcześniej.

Co się dzieje z brzuchem kobiety w 11 tygodniu? Jak wspomniano jest to czas, w którym zauważyć już można jak brzuch się zaokrągla. Jeśli jeszcze tego nie widać to nie ma się czym martwić. Już wkrótce to nastąpi. Skończą się w tym czasie także problemy z wymiotami, które tak często dokuczają wielu kobietom w pierwszym okresie ciąży. Oznacza to także, że zacznie wracać apetyt. To niezwykle ważne zarówno dla zdrowia kobiety jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Zaleca się w tym czasie, aby kobieta zażywała kwas foliowy.

Jest to także czas, w którym kobieta może być już dużo spokojniejsza. Wszystko dlatego, iż od 11 tygodnia ciąży znacząco zmniejsza się ryzyko poronienia oraz pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Dzieje się tak dlatego, iż w tym czasie proces rozwoju najważniejszych organów dziecka jest zakończony.

Trzeba jednak wiedzieć, że w 11 tygodniu nie obejdzie się bez mniejszych lub większych dolegliwości. Jedną z nich jest pojawiająca się często zgaga. Dokucza ona wielu kobietom w tym okresie ciąży. Ze zgagą można oczywiście walczyć. Najlepszym sposobem jest spożywanie niedużych posiłków, ale często. Warto unikać także napojów gazowanych oraz potraw tłustych. Będąc w ciąży uważać należy także na to jakie leki się zażywa. Dlatego jeśli pojawi się zgadza dużo lepszym pomysłem będzie najpierw wypróbowanie domowych sposobów. Zaliczyć można do nich m.in. picie wody z miodem, ciepłe mleko czy jedzenie migdałów. Jeśli to nie pomoże można skorzystać z leków. Jednak nigdy na własną rękę. Zanim sięgniemy po jakikolwiek lek na zgagę najpierw koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

11 tydzień ciąży to także różnego rodzaju objawy. Każda kobieta może mieć różne. Do najczęstszych zaliczyć można dość częste oddawanie moczu, senność i zmęczenie, duży apetyt, widoczne żyły na nogach i brzuchu, niestrawność oraz bóle głowy. Wszystkie te objawy mogą być dość uciążliwe. Jeśli jednak się pojawiają to nie jest powód do niepokoju. Jest to zupełnie normalne w tym okresie ciąży.

Omawiamy okres ciąży jest także niezwykle istotny z perspektywy badania USG. Jeśli do tej pory kobieta nie wykonywała takiego badania to jest to najwyższy czas, aby to zrobić. Jest to już bardzo dobry moment na takie badanie. Wszystko dlatego, że w 11 tygodniu lekarz może już ocenić anatomię dziecka. W tym czasie badanie USG bez problemu może pokazać stan główni, kończyn czy serca. USG to jednak nie jest jedyne badanie jakie należy wykonać w tym okresie. Bardzo ważne jest także wykonanie cytologii. Badanie takie należy wykonać obowiązkowo. Dzięki temu dowiemy się jaki jest stan zdrowia szyjki macicy. Jeśli badanie wykaże jakąkolwiek infekcję wówczas będzie można jej szybko i skutecznie zaradzić.

11 tydzień to także ważna kwestia dla samopoczucia kobiety. Zwykle jest to czas, w którym wiele kobiet skarży się na niezbyt dobre samopoczucie. Czują się po prostu źle. Wiele z nich skarży się także na nadmierną senność. Wszystko to wywołuje wahania nastroju oraz zwyczajne rozdrażnienie. To jednak nie wszystkie dokuczające objawy na jakie mogą skarżyć się kobiety w 3 miesiącu ciąży. Wiele z nich skarży się także np. na skurcze i bóle łydek. Są także zbyt wrażliwe na różnego rodzaju zapachy. Dlatego w tym czasie kobiety powinny dużo odpoczywać. Nie jest dla nich wskazany zbyt duży i intensywny wysiłek. Oczywiście już wkrótce wszelkie dolegliwości znikną i kobieta będzie mogła wrócić do normalnej aktywności. Wiele kobiet w ciąży wskazuje także, iż w tym okresie pojawiają się różnego rodzaju zachcianki dotyczące jedzenia. Nagle kobieta zaczyna lubić potrawy bądź napije, które wcześniej w ogóle jej nie spakowały. Oczywiście sytuacja ta działa także w drugą stronę. Dlaczego tak się dzieje? Za wszystko oczywiście odpowiedzialne są hormony. Choć wszystkie te objawy są dokuczliwe to jednak ich występowanie to rzecz pozytywna. Oznacza to bowiem, że organizm normalnie funkcjonuje, a sama ciąża przebiega w sposób prawidłowy.

Co koniecznie należy zrobić w 3 miesiącu ciąży. Przede wszystkim należy przeprowadzić wszystkie konieczne badania. Wspomniano już o badaniu USG oraz o cytologii. Warto jest także wykonać ogólne badanie moczu. Jest to także czas, w którym pić należy bardzo dużo wody. Jest to bowiem czas, w którym organizm kobiety potrzebuje dużo więcej napojów. Dobrym pomysłem jest także założenie specjalnej teczki, w której przechowywane będą wyniki wszystkich badań jakie zostaną przeprowadzone przez okres całej ciąży. Nigdy nie wiadomo jaki wynik może być potrzeby. Dzięki takiej teczce wszystko będzie można szybko znaleźć. Wcześniej wspomniano o częstych skurczach łydek. Można je ograniczyć. Dlatego warto jest zakupić dobry preparat zawierający magnez oraz witaminę B6.

A co dzieje się z samym dzieckiem? W tym czasie serce dziecka jest już właściwie ukształtowane. Można wręcz posłuchać jak bije podczas badania USG. Jest to także okres, w którym zaczyna się kształtować całe ciało dziecka. W 11 tygodniu niemożliwe jednak będzie jeszcze stwierdzenie jaką dziecko posiada płeć. Rozwijają się narządy wewnętrzne. Oprócz wspomnianego serca zaczyna się także rozwijać np. wątroba. Zaczyna także funkcjonować mózg dziecka.

3 miesiąc ciąży to niezwykle ważny okres. Dlatego zadbać należy, aby przebiegał w sposób prawidłowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here