Hemoroidy a ciąża

Hemoroidy ma każdy z nas. To małe poduszki wypełnione krwią, znajdujące się w ludzkim odbycie. To małe guzki krwawnicze, które regulują prawidłowe wypróżnianie. Jeśli hemoroidy bolą i krwawią, to znaczy, że jest w nich stan zapalnym, który jest jednostką chorobową i należy go leczyć. Zapalenie hemoroidalne to dolegliwość częsta,, szczególnie u kobiet w ciąży albo tych, które już urodziły. Spodziewające się dziecka kobiety mają wiele problemów zdrowotnych, którym ciąża sprzyja. Spośród najbardziej kłopotliwych wymienia się właśnie zapalenie guzków krwawniczych.

Wiemy, że ciąża sprzyja stanom zapalnym hemoroidów. Dlaczego tak jest?
W ciele ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, w tym zmian hormonalnych, które, niestety, sprzyjają żylakom odbytu. Kolejnym czynnikiem zwiększającym możliwość zachorowania jest to, że płód uciska układ żylny, co ma swoje konsekwencje w utrudnieniach przepływu krwi i kłopotach jelitowych, które bezpośrednio wpływają na pojawienie się stanu zapalnego. Sam poród może pogorszyć stan zapalenia. Na szczęście wiele kobiet po porodzie odczuwa prawie natychmiastową ulgę wynikającą z tego, że ich hemoroidy samoczynnie się zmniejszyły.

Ciąża to czas, w którym leczenie schorzeń jest utrudnione przez niemożliwość stosowania odpowiednich środków farmakologicznych. Wielu producentów leków, z powodu braku badań dotyczących możliwych skutków ubocznych, nie poleca swoich specyfików ciężarnym. Zapalenie hemoroidalne to przypadłość bardzo bolesna i bez odpowiednich środków uśmierzających ból człowiek pozostaje bezradny i cierpiący. Czy leczenie hemoroidów w ciąży jest zatem możliwe? Jak najbardziej, choć lepiej niż leczyć jest zapobiegać. Pomówmy najpierw o sposobach zapobiegania zapaleniu. By skutecznie przeciwdziałać chorobie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a mianowicie: unikać zaparć, które w ciąży są dość częste i niestety kobiety je bagatelizują. Kolejnym, ważnym w zapobieganiu, sposobem jest prowadzenie aktywnego, nie siedzącego trybu życia. Odpowiednie ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka, spacery, pływanie pomogą skutecznie uniknąć zapalenia. Należy pamiętać, by każdy trening skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz odpowiednim specjalistą w dziedzinie sportowej.
pomocne w przeciwdziałaniu jest też noszenie przewiewnej bielizny z dobrej jakości bawełny oraz przewiewne, elastyczne spodnie, które nie opinają ciała. Profilaktyka jest bardzo ważna. Hemoroidy mogą boleć podczas kolejnych ciąż, nawracać i sprawiać kłopot pomiędzy ciążami.

Na zapalenie najbardziej narażone są kobiety w trzecim trymestrze.
Jeśli nie udało ci się uniknąć zapalenia hemoroidów musisz je leczyć. Jak to zrobić? Jakie są bezpieczne dla kobiet ciężarnych metody leczenia żylaków odbytu? Leczenie zależy od zaawansowania choroby i indywidualnej kondycji ciała kobiety oraz przebiegu ciąży. Dlatego leczenie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną oraz odpowiednim specjalistą. Najważniejsze w leczeniu hemoroidów jest wypijanie około 2-2,5 litra płynów dziennie oraz trzymanie zbilansowanej diety bogatej w warzywa, owoce, płatki owsiane i wszystko to, co ma w sobie błonnik. Nie należy spożywać za dużo nasion, bo mogą one uszkodzić odbyt w sposób mechaniczny. Wśród produktów niezalecanych znajdują się: czekolada, mocna herbata, kawa, orzechy, produkty wzmagające wzdęcia, jak np. warzywa strączkowe oraz ostre przyprawy. Gdy choroba jest w fazie początkowej zmiana diety zazwyczaj wystarczy, by uśmierzyć dolegliwości. Pomocne w leczeniu jest też wyregulowanie czasu wypróżnień. Czasem kobiety boją się wizyty w toalecie z powodu bólu odczuwanego w trakcie wypróżniania oraz krwawień, które temu towarzyszą. Kobieta boi się, więc unika toalety, co powoduje zaparcia i wzmacnia dolegliwości bólowe.W kwestii wypróżnień i odpowiedniego oddawania kału bardzo ważne jest nastawienie psychiczne. Naukowcy udowodnili, że jelita i nasze samopoczucie są w ścisłej symbiozie. Uregulowanie wypróżniania się może zatem ułatwić medytacja i ogólne uspokojenie ducha. Jedzenie jabłek i picie wody, czy produktów zawierających dużo wody w sobie również pomaga poradzić sobie z zaparciami.
W przypadku żylaków odbytu zaleca się przemywanie obolałych miejsc chłodną wodą i mydłem z naturalnym pH. Do przemywania zakażonych miejsc odpowiedni jest też napar z kory dębu, który ma działanie przeciwzapalne lub stosowanie odpowiednich płynów do higieny intymnej. W uśmierzeniu bólu może pomóc stosowanie ciepłych okładów z saszetki herbaty. Herbata zawiera w sobie substancję zwaną taniną, która zmniejsza kłopotliwe objawy. W aptekach dostępne są specjalne nakładki, które dzięki działaniu niskiej temperatury zmniejszają obrzęk i jednocześnie poziom bólu.
Niektórzy specjaliści od ruchu twierdzą, że leżenie z nogami uniesionymi do góry sprzyja zmniejszeniu swędzenia i objawów bólowych.

Pamiętaj, że najważniejsze to skonsultowanie się z ginekologiem. Niektóre ze sposobów leczenia hemoroidów mogą być dla ciebie niewskazane ze względu na jednostkowe czynniki, których z pewnością będzie świadom twój lekarz.

Zapalenie hemoroidów to częsty i bardzo bolesny problem. Pamiętaj, że sposób w jaki żyjesz, twoja dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy niektóre metody antykoncepcyjne (wkładka domaciczna) to czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się pojawienia się żylaków odbytu właśnie w ciąży. Ciąża to ważny i wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Każda z nas chciałaby ją przeżyć w sposób godny, głęboki, spokojny. Relacja z własnym ciałem, która pojawia się w czasie trwania ciąży jest dla wielu kobiet wyjątkowym momentem w odkrywaniu własnej kobiecości. Żylaki odbytu mogą nie tylko wpłynąć na złe samopoczucie i pogorszenie stanu zdrowia ale przede wszystkim na zaburzenie relacji z własnym ciałem. Mogą utrudnić głębokie odczuwanie bycia w ciąży i przyczynić się do negatywnego podejścia do samego procesu. Ważne, żeby każda kobieta pamiętała o odpowiednim dbaniu o swoje ciało, tak przed ciążą jak i w jej trakcie i po.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here