Jak ćwiczyć plecy?

W dobrym planie treningowym należy uwzględnić ćwiczenia na różne grupy mięśniowe. Każda z nich jest tak samo ważna i o każdą należy dbać, poddając ją działaniu różnych bodźców i stymulując do wzrostu. W przeciwnym wypadku dość szybko w sylwetce pojawią się różne dysproporcje, które nie tylko nie wyglądają atrakcyjnie i estetycznie, ale przede wszystkim osłabiają całe ciało. Niewzmocnione i słabe plecy zaburzą m.in. trening mięśni dolnych partii sylwetki. Jeśli będą zbyt wątłe, wykonanie martwego ciągu okaże się sporym problemem, nawet jeśli same mięśnie ud i pośladków spokojnie poradziłyby sobie z tym ćwiczeniem. Jak zatem powinny wyglądać dobre i efektywne ćwiczenia na plecy siłownia? Czy aby je wykonywać i aby móc wzmocnić tą jedną z ważniejszych partii ciała, należy koniecznie uczęszczać na siłownię, czy jednak treningi w domu w zupełności tutaj wystarczą? Te pytania zadają sobie wszystkie osoby początkujące. Muszą zatem najpierw znaleźć na nie odpowiedź, a dopiero potem przejść do planowania swojego treningu, by zapewnił im on jak najlepsze i jak najszybsze rezultaty.

Dzięki silnym i mocnym mięśniom pleców człowiek jest w stanie utrzymać swoją prawidłową postawę. Osłabiony grzbiet powoduje bowiem garbienie się. Kręgosłup podczas codziennych aktywności może wtedy wyginać się na wszystkie strony, co ostatecznie doprowadza zazwyczaj do rozwinięcia się skoliozy, która jest poważną wadą postawy, wymagającą leczenia i rehabilitacji. Nie pomogą tutaj nawet treningi na inne partie ciała. Mogą one wręcz wzmocnić wadę postawy, gdyż podczas ćwiczeń na nogi człowiek nie będzie w stanie utrzymać swojego kręgosłupa w prostej pozycji, a dodatkowe wzięte na barki obciążenie jeszcze bardziej go przekrzywi. Dzięki przeprowadzaniu regularnych treningów na mięśnie grzbietu można wspaniale zarysować swoje plecy i sprawić, by na ich powierzchni pojawiły się atrakcyjne i zauważalne gołym okiem mięśnie. To sprawia natomiast, że cała sylwetka wygląda po prostu lepiej – staje się tak jakby dłuższa i przede wszystkim szczuplejsza, a talia optycznie się zwęża.

Na pewno każdy człowiek, a przede wszystkim ten regularnie trenujący – czy to w domu, czy na siłowni – powinien przynajmniej raz w tygodniu wykonać taki trening pleców. Mocne i silne mięśnie grzbietu po prostu warto mieć i to z wielu powodów. Niektóre z nich już zdążyliśmy opisać. Najważniejsze jest jednak to, że plecy mogą odpowiadać za siłę i sprawność dosłownie całego ciała. Jeżeli nie są w ogóle umięśnione, a wręcz można je uznać za najsłabszą część sylwetki, inne grupy mięśniowe też nie mogą właściwie się rozwijać. O wspaniałych i pięknie zarysowanych plecach marzą w szczególności mężczyźni i trudno się temu dziwić. Za ideał męskiej sylwetki uznaje się bowiem tą o kształcie litery „V” – z węższymi, aczkolwiek wysportowanymi nogami, szczupłym brzuchem i szerokimi plecami oraz zaznaczonymi barkami. Jako że plecy są jedną z największych grup mięśniowych na ciele, niełatwo jest je trenować, ale warto trochę się poświęcić, by zadbać o swoją ogólną sprawność i wygląd całej sylwetki. Jakie ćwiczenia na plecy siłownia można więc uznać za najskuteczniejsze? W jaki sposób należy je wykonywać i jak często powtarzać, aby efekty pojawiły się już po paru tygodniach treningów?

Mimo iż treningi siłowe najlepiej wykonuje się po prostu na siłowni, niektórzy nie mają takiej możliwości, aby regularnie na nią uczęszczać. W mniejszych miastach zdecydowanie brakuje klubów fitness. Nawet w tych większych nieraz ich największe zagłębienie występuje wyłącznie w samym centrum, a w tych dalszych okolicach nie da się ich znaleźć – a nie każdy ma czas na to, by dojeżdżać do nich te pół godziny. W takim wypadku pozostaje po prostu trenować w swoim własnym domu. Domowy trening też potrafi być efektywny, o ile człowiek się do niego przyłoży i postara się go wykonać na sto procent swoich możliwości. Aby stworzyć w swoim mieszkaniu idealną strefę do ćwiczenia mięśni grzbietu, wystarczy zaopatrzyć się w jeden podstawowy i bardzo prosty sprzęt – drążek. To na nim można bowiem wykonywać podciągania, które są jednym z najlepszych ćwiczeń na plecy, barki i inne górne grupy mięśniowe. Zaletą tego ruchu jest to, że można się z nim dowolnie bawić. Jeśli zwykłe podciąganie się na drążku przestanie być dla osoby ćwiczącej problematyczne, zawsze może ona zawiesić na swoich nogach dodatkowe obciążenie albo np. zmienić uchwyt, by pobudzić do pracy inne mięśnie. Ostatnio modne stało się również przeprowadzanie treningów przy użyciu specjalnego systemu TRX. Jest to sprzęt składający się wyłącznie z samych linek, który można przymocowywać do ścian bądź drzwi, aby następnie pracować na nim nad mięśniami rąk, brzucha czy nawet nóg. Jedno urządzenie, a tysiące możliwości!

Osoby, które przywiązują ogromną wagę do wyglądu swojej sylwetki, najczęściej jednak starają się regularnie trenować na siłowni. Nawet jeśli muszą dojeżdżać na nią te pół godziny, robią to przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby w idealnie wyposażonym miejscu zapracować na swój lepszy wygląd. Ćwiczenia na plecy siłownia powinny być wykonywane z wolnym obciążeniem. Mimo iż wiele osób woli trenować z maszynami, które są bardzo wygodne i przede wszystkim łatwiejsze w użyciu (uwielbiają je wszyscy początkujący), to jednak tylko trening z wolnymi ciężarami zdoła rozwinąć jednocześnie różne grupy mięśniowe. Pobudzi do działania całe ciało, pozwoli na spalenie mnóstwa kalorii i wzmocni mięśnie samego brzucha. Maszyna natomiast wykonuje część pracy za samego człowieka. Ustawia go w odpowiedniej pozycji, dlatego nie musi on już nawet spinać swojego brzucha, aby wykonać kolejne powtórzenie. W przypadku ćwiczeń z wolnymi ciężarami, przeznaczonymi na wzmacnianie pleców, najlepiej sprawdzają się te standardowe i klasyczne, czyli przede wszystkim martwe ciągi oraz różnego rodzaju wiosłowania – można je wykonywać zarówno ze sztangą, jak i z hantlami. Kluczową zasadą takiego treningu będzie jednak systematyczność. Nie da się uzyskać wspaniałych pleców, ćwicząc je wyłącznie raz na dwa tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here